Nuo balandžio 1-osios galima važiuoti su vasarinėmis padangomis: aplinkosaugininkai įspėja – senas išmeskite atsakingai

Ekologija, Lietuva, TransportasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Padangos
Laiku nepakeitus padangų, padidėja eismo įvykių tikimybė. Elwin de Witte/Unsplash nuotrauka

Senas padangas galima nemokamai palikti autoservise ar perkant naujas – parduotuvėje

Nuo balandžio 1-osios Lietuvoje bus galima važiuoti automobiliu su vasarinėmis padangomis, o nuo balandžio 10 dienos draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Tačiau aplinkosaugininkai primena – keičiant padangas svarbu pasirūpinti ir senų padangų utilizavimu, nes netinkamai išmestos jos stipriai teršia aplinką.

Aplinkos apsaugos departamento specialistai akcentuoja, jog seni padangų komplektai turėtų būti paliekami toje vietoje, kur keičiamos padangos, dažniausiai – autoservise. Tiek, kiek padangų vairuotojas keičia, jis gali palikti nemokamai.

Pagal įstatymus, už padangų atliekų tvarkymą yra atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, o pardavėjai privalo informuoti pirkėjus, kad padangos kaina jau apima jos atliekų tvarkymo kaštus. Taigi įsigydami naujas padangas, pirkėjai senąsias gali palikti prekybos vietoje.

Taip pat panaudotas padangas, alyvas, filtrus, akumuliatorius ir kitas automobilines atliekas gyventojai gali nemokamai perduoti specialioms stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėms. Šių aikštelių adresus ir darbo laiką galima patikrinti savivaldybių svetainėse arba specialioje platformoje www.atliekos.lt.

Jeigu susidaro didesni kiekiai atliekų, jos gali būti perduotos tiesiogiai licencijuotiems atliekų tvarkytojams, tačiau tokia paslauga gali būti mokama.

Didelių gabaritų padangos privalo būti perduotos atliekų tvarkytojams

Traktorius
Privaloma tinkamai utilizuoti ir ypač dideles padangas. Ollie Mitchell/Unsplash nuotrauka

Gyventojai aktyviai informuoja apie pamiškėse ar pakelėse išmestas senas padangas. Tokie pranešimai sudaro didelę dalį interaktyviame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą“ fiksuojamų atvejų. Dažnai pranešama ir apie itin didelius kiekius nelegaliai sukauptų padangų, kurių kiekiai siekia nuo keliasdešimt iki kelių šimtų tonų.

Ūkininkai ir didelių gabaritų transporto priemonių savininkai taip pat privalo laikytis griežtų atliekų tvarkymo reikalavimų. Didelių gabaritų padangas privalo surinkti importuotojai arba pardavėjai, iš kurių jos buvo įsigytos. Tokios padangos negali būti grąžinamos naudotojams ir privalo būti perduotos atliekų tvarkytojams.

Jeigu žemės sklype randama paliktų didelių padangų atliekų, gyventojai turi kreiptis į savivaldybę dėl galimybės jas surinkti specialiu apvažiavimu arba kreiptis tiesiogiai į atliekų tvarkytojus. Kai kurios aikštelės už papildomą mokestį gali priimti ir dideles padangas.

Netinkamai išmetus padangas – bauda

eurai
Už netinkamą atliekų išmetimą ar gamtos teršimą yra skiriamos baudos. Pexels nuotrauka

Už neteisėtą atliekų išmetimą yra taikomos baudos pagal Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnį. Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 eurų iki kelių tūkstančių, priklausomai nuo išmestų atliekų kiekio ir jų pavojingumo. Jeigu padangos buvo deginamos, skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala.

Aplinkos apsaugos departamentas vykdo reguliarius patikrinimus, siekdamas užtikrinti, kad padangų importuotojai ir pardavėjai laikytųsi teisės aktų nustatytų prievolių. Jie privalo būti registruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade, vykdyti atliekų apskaitą Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos sistemoje (GPAIS), bei perduoti atliekas tik licencijuotiems tvarkytojams.

Parengta pagal Aplinkos apsaugos departamento informaciją.