Niujorke patruliuos robotas policininkas

Įdomybės, Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Robotai
Niujorko metro ims patruliuoti robotas-policininkas. Arseny Togulev/Unsplash nuotrauka

Niujorko policijos pajėgas papildė naujas kolega – robotas

Išmaniosios technologijos tampa vis labiau neatskiriamomis mūsų kasdienio gyvenimo dalimis. Dabar, robotai net tampa policijos pareigūnais. Būtent tai dabar vyksta JAV, Niujorke, kur maždaug 190 kg sveriantis robotas jau netrukus pradės patruliuoti ir prižiūrėti viešąją tvarką „Times Square“ metro stotyje[1].

Niujorko miesto meras ir miesto policijos departamentas paskelbė apie projektą, pagal kurį artimiausius du mėnesius itin judrioje „Times Square“ metro stotyje patruliuos robotas „Knightscope K5“, aprūpintas mobilia stebėjimo kamera.

Kaip teigia Niujorko meras Erikas Adamsas, robotas yra samdomas iš gamintojo už 9 dolerius per valandą, o tai yra gerokai mažiau nei minimalus darbo užmokestis, skiriamas tokį pat darbą atliekančiam policijos pareigūnui.

Be to, pabrėžiama, kad robotas savo pamainos metu nedarys jokių darbo pertraukų, o ir jam skirta pamaina truks ilgiau – nuo pat vidurnakčio iki 6 val. ryto.

„Esame pasiryžę ieškoti naujoviškų priemonių, kad šis miestas ir toliau taptų pačiu saugiausiu Amerikos didmiesčiu, o šis robotas gali tapti svarbia mūsų pagalbos priemone. Įvertinsime roboto veiksmingumą ir nuspręsime, ar ir kaip jį naudosime toliau“, – pristatydamas robotą sakė Niujorko meras E. Adamsas.

Patruliavimo metu šio roboto-policininko vaizdo kameromis surinktą medžiagą Niujorko policija žada peržiūrėti tik tuo atveju, jei jos iš tikrųjų prireiks dėl kokių nors priežasčių ar nusikaltimų.

Robotas turi automobilių numerių skaitytuvą, bet neturi veido atpažinimo realiuoju laiku gebėjimų. Robote yra mygtukas, kuriuo metro keleiviai gali bet kuriuo metu susisiekti su gyvu žmogumi, jei jiems kiltų klausimų arba jie norėtų pranešti apie kilusį incidentą.

Kompanija „Knightscope 5“, gaminanti šiuos robotus, juos apibūdina kaip „visiškai autonominį lauko apsaugos robotą“.

Jame yra įdiegtos net keturios HD kameros, su plačiakampiais objektyvais, taip pat infraraudonųjų spindulių šiluminė kamera. Robotas pats automatiškai įrašinės vaizdo įrašus, kuriuos bus galima panaudoti nusikaltimo tyrimo atveju, tačiau jis pats nepersekios ir nesulaikys nusikaltėlių[2].

To padaryti robotas kol kas tikrai negali dėl to, kad jo didžiausias greitis yra 3 mylios per valandą. Be to, robotui reikia pertraukų, nes visiškai įkrauta baterija jis gali patruliuoti nuo 2 iki 3 valandų, o paskui jam reikia 20-30 minučių įkrauti bateriją.

Niujorkas
Robotas-policininkas, pasitelkęs įmontuotas vaizdo kameras, patruliuos „Times Square“ metro stotyje. Clay LeConey/Unsplash nuotrauka

Kritikai teigia, kad robotų darbas policijoje kelia pavojų žmogaus privatumui

Nors Niujorko miesto policijos departamentas ir meras optimistiškai vertina robotų pasitelkimą miesto viešosios tvarkos užtikrinimo darbuose, žmogaus teisių ir privatumo aktyvistai šį žingsnį kritikuoja.

Albertas Foksas Cahnas, iš „Surveillance Technology Oversight Project“ vykdomasis direktorius teigia, kad Niujorko miesto policijos „įdarbintas“ robotas yra „gana kvailas įrenginys“[3].

„Vienoje iš labiausiai stebimų vietų planetoje įrengti klaidžiojančią kamerą visiškai nenaudinga. Mes jau apstatėme Times aikštę kameromis, todėl absurdiška manyti, kad dar vienas robotas padės“, – sako jis.

A. Foksas Cahnas taip pat pažymėjo, kad nors pats robotas negali naudoti veido atpažinimo technologijos, šios sistemos vaizdus galima lengvai įtraukti į esamą Niujorko policijos veido atpažinimo sistemą.

„Aš tik norėčiau, kad meras pradėtų skirti dėmesį tikrajai visuomenės saugumo apsaugai, užuot švaistęs daugiau laiko ir pinigų stebėjimo triukams“, – teigia ekspertas.

Birželio mėnesį Teisinės pagalbos draugija pareikalavo, kad Niujorko miesto Tyrimų departamentas ištirtų, ar Niujorko policija neseniai priėmė naujas stebėjimo technologijas, pažeisdama Viešosios stebėjimo technologijų priežiūros (POST) įstatymą.

Kiti kritikuoja, kad pačias naujausias technologijas Niujorko miesto valdžia pasitelkia siekiant sumažinti nusikalstamumo rodiklius, tačiau to padaryti ir toliau nepavyksta.

Iš tiesų, per pirmuosius mero E. Adamso metus ofise, kurie apima laikotarpį nuo 2022 m. liepos 1 d. iki šių metų birželio, mieste sunkių nusikaltimų skaičius šoktelėjo 6 proc., nuo 119 313 2022, iki 126 929 2023.

Tiesa, naujesni statistiniai duomenys rodo pagerėjimą. Praėjusią savaitę Niujorko policijos paskelbta nusikalstamumo statistika rodo, kad, palyginti su praėjusiais metais, nusikalstamumo statistika apskritai nepakito, tačiau tam tikrose kategorijose, pavyzdžiui, žmogžudysčių, išžaginimų ir įsilaužimų, sumažėjo.

Vienintelė kategorija, kurioje per šį laikotarpį pastebimas žymus pakilimas, yra automobilių vagystės, kurių skaičius per pastaruosius metus šoktelėjo beveik 19 proc.
Naujosios technologijos
Robotai yra „įdarbinami“ vis dažniau. Maximal Focus/Unsplash nuotrauka

Robotai „įdarbinami“ vis dažniau

Niujorko meras E. Adamsas jau ne pirmą kartą nuo tada, kai 2022 m. sausį pradėjo eiti šias pareigas, į miesto policijos ir greitojo reagavimo komandas įtraukia robotus ir pačias naujausias išmaniąsias technologijas.

Balandžio mėnesį buvęs Niujorko policijos kapitonas grąžino į tarnybą robotus-šunis, skirtus naudoti gyvybei pavojingose situacijose. Policijos departamentai Majamyje ir Los Andžele taip pat pradėjo naudoti šunis-robotus[4].

Niujorko policija taip pat yra laikinai pasirašiusi sutartį su GPS technologijų bendrove „StarChase“, kad galėtų naudoti jos GPS sekimo paleidiklius transporto priemonėms žymėti ir sekti.

Tobulėjant technologijoms, policijos robotų naudojimas nuolat keičiasi ir prisitaiko prie naujų mašinų galimybių.

Nors šių technologijų naudojimas turi privalumų teisėsaugos atstovams, nes mažina pavojų ir didina situacijos suvokimą, jis taip pat kelia didelį susirūpinimą dėl privatumo, etikos ir tinkamo jėgos naudojimo. Todėl, šia tema nuolat vyksta diskusijos ir tobulinami teisės aktai, susiję su policijos robotų kūrimu ir naudojimu.