„Netflix“ serialas „Sex Education”: lytinio švietimo pamoka humoro formatu

Jaunimas, Kinas, Po darbųG. B.
Suprasti akimirksniu
Paaugliai
Paauglių gyvenime ankščiau ar vėliau aktualus tampa sekso klausimas. Gaellio Mercelio/Unsplash nuotrauka

„Kalbėti su paaugliais apie seksą nejauku? „Sex education” gali atstoti lytinio švietimo pamokėlę

Tikriausiai kiekvienas tėvas bei mama, o kartu ir paaugliai vaikai visiškai nelaukia to momento, kai ateina metas pokalbiui apie seksą. Tėvai gėdijasi ir nesugeba edukaciniu būdu papasakoti ir nušviesti svarbiausius aspektus, vaikai, apskritai, gali vengti kalbėjimo šia tema su tėvais. 

Vis tik, tai diskusija, kurios vengti nederėtų, tuo labiau, kad ir gėdytis neturėtų būti dėl ko. Psichologų nuomone, lytiškai šviesti atžalą reikėtų ne tuomet, kai ant slenksčio jau šėlsta paauglystė, o geras dešimtmetis prieš tai. Lytinis švietimas – tai ne vien fiziologinės žinios apie seksą ir kontracepciją, tai nuostatos ir vertybės, įdiegiamos dar vaikystėje[1].

Nors dalis tėvų gali manyti, jog pokalbiai šia tema tiks pastūmės jų atžalą į lytinį aktyvumą, iš tiesų, diskusijų vengimas teigiamos naudos tikrai neduoda. Tie, kurie kalbėtis atvirai nesiryžta, gali pasitelkti gausią įvairios literatūros bei kitos medžiagos pasiūlą, tačiau pastaruoju metu, ir vaikų bei paauglių taip mėgiama pop kultūra vis garsiau kalba aktualiomis temomis, o seksas, nėra jokia išimtis. 

Platformos „Netflix” serialas „Sex education“ iš tiesų gali būti prilyginamas bene lytinio švietimo pamokai, tiesa, mažiau gėdingai nei nejaukus pokalbis su tėvais ar pasenę mokytojų pamokslai. Nuotaikingas ir komiškas serialas linksmai ir net ciniškai žvelgia į paauglių seksualinio gyvenimo startą, vaikų bei tėvų komunikaciją, o kartu paliečia ir kitus šios temos aspektus kaip homoseksualumą, lytinį tapatumą, lyčių stereotipus.

Nors serialas aprėpia šūsnį skirtingų, bet vienodai svarbių temų, žiūrovas nesijaučia propaguojamas jaustis taip, kaip veikėjai, ar sutikti su kūrėjų nuomone bei pažiūromis. Komiškas siužetas išgelbėja serialą nuo galimos kritikos bei skatina tiesiog palikti vietos diskusijai, o ne peržvelgti asmeninius potraukius bei pamatines vertybes.

Siužetas skatina susipažinti su kitokiais, bet neverčia mums patiems tokiais tapti

Nors šiandienos pasaulis, atrodo, kiekvieną skatina tapti vis labiau ir labiau liberaliais, ypač LGBT temos diskusijų kontekste, šio serialo kūrėjai sumaniai laviruoja tarp liberalios, modernios visuomenės standartų bei tolerantiško neutralumo. Pagrindinis serialo herojus Otis (akt. Asa Butterfield)  yra tipinis paauglys, susiduriantis su eilinėmis jauno žmogaus tranzicijomis, tačiau turintis gana kitonišką aplinką – jo mama, seksologė Džina (vaidina Gillian Anderson), atvirai ir drąsiai kamuoja sūnų klausimais bei skatina efektyvų bendravimą.

Nusprendęs pasinaudoti savo žiniomis, kurias yra įgijęs dėka mamos veiklos, Otis, jo geriausias draugas, savo paties seksualumą tyrinėjantis Erikas (akt. Ncutis Gatwa) bei mokyklos atsiskyrėlė Meivė ( akt. Emma Mackey) sukuria verslo idėją: nieko neišmanantiems bendramoksliams dalins sekso patarimus, o surenkamą pelną – pasidalins.

Humoro forma pateikiama patarimų klubo idėja iš tiesų gana veiksminga ir net žiūrovui paaugliui gali suteikti informatyvios informacijos, o gal tiesiog, drąsos kvestionuoti, ieškoti ir domėtis. Nors dažniausiai kalbama apie lytinį aktyvumą ir trauką, seksas anaiptol nėra pagrindinis serialo koziris.

Iš tiesų galima išskirti bent kelias pamokas, kurias tikrai galima išmokti žiūrovams: 

  • reikia mokėti pasakyti „ne“, nesvarbu, partneriams, draugams ar net  tėvams – gebėjimas išreikšti nepritarimą ir nesutikimą svarbus beaugančios asmenybės gyvenime;
  • geriausi draugai – nepakeičiami, todėl jų užmiršti dėl simpatijos ar populiarumo tikrai nedera;
  • tėvai taip pat yra žmonės, todėl augant ir bręstant svarbu suvokti, jog nė vienas asmuo nėra tobulas, be ydų ir blogų savybių;
  • susidūrus su neišsprendžiama problema, svarbu nebijoti ir išdrįsti kreiptis pagalbos[2].

Iš tiesų, visuomenėje dažnai kyla debatų, jog paauglių seksualumas kine vaizduojamas pertekliniu būdu, nerealiai ir visiškai neatitinkančiai eilinio paauglio kasdienybės. Šis serialas į tai žvelgia atsakingai, neįsivelia į debatus, kada lytinis gyvenimas turėtų būti pradėtas, ar tai moralu ir priimtina paaugliui, o veikiau telkiasi į konkrečias problemas bei pamokas. 

 „Sex education“ gali pasirodyti kaip lengvas laisvalaikio praleidimo būdas paaugliams, kaip serialas, kuriame gausu juokelių, susijusių tik su seksu ir liberalios pasaulėžiūros skleidimu. Iš tiesų, kad ir ką galvotumėte realiame gyvenime, serialas gali suteikti galimybę iš arčiau susipažinti su šiandieninių paauglių gyvenimu[3].

Taip, televizijos ekrane viskas ryškiau, garsiau ir dramatiškiau, tačiau ir eilinis Lietuvos ar bet kurios pasaulio šalies paauglys susiduria su patyčiomis, sunkumais atrandant save ir suvokiant savo kūną, problemomis bendraujant su tėvais, o gal ir daug rimtesniais gyvenimo aspektais – seksualiniu smurtu ar netikėto nėštumo klausimu. 

Tai opios problemos, apie kurias kalbėti tiesiog prie vakarienės stalo, gali būti nemalonu nei tėvams, nei jų atžaloms. Tuo tarpu serialo formate – diskusijos paauglių ausis gali pasiekti žymiai greičiau, o ir tėvai į jaunimo aktualijas gali pažvelgti kitaip.