Originalūs „Netflix” serialai mus domina jau dešimtmetį: didžiulio pasisekimo sulaukia ne tik amerikiečių kūriniai
„Netflix“ vardas šiandien ne vienam jau nėra kažkokia naujovė ar paslaptis. Tai tikras pop-kultūros ir šiuolaikinio socialinių medijų, greito kino bei serialų vartotojiškumo simbolis. 2016-ais į Lietuvą žengusi kompaniją tuomet tikrai pasiūlė daugeliui dar neįprastą galimybę neribotai, sau patogiu laiku mėgautis kino filmais bei serialais. Nors kiekvienos šalies „Netflix“ prenumeratoriai gauna skirtingą turinį ir anokia paslaptis, kad Lietuvoje šis turinys gana menkas, filmų gerbėjai vis tiek visuomet turi iš ko rinktis ir ši pasiūla, nė iš tolo negali būti palyginama su tuo, ką rodo nacionaliniai ar komerciniai kanalai.
Taip, turinys „Netflix“ yra mokamas. Taip, filmai bei serialai nėra įgarsinti lietuviškai. Vis dėlto, platforma atrado savo vietą Lietuvos vartotojų terpėje. 2021-aisiais Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) prašymu buvo atliktas tyrimas, kuris atskleidė, kad „Netflix“ populiarumas auga: 2020-ųjų pirmąjį pusmetį „Netflix“ vartotojų skaičius siekė 40 tūkst., 2020-ųjų antrąjį pusmetį vartotojų skaičius išaugo iki apytiksliai 51 tūkst., o 2021-ųjų pirmąjį pusmetį – 65 tūkst. vartotojų. Tyrimo rezultatai rodo, kad „Netflix“ platforma yra viena iš svarbiausių žaidėjų Lietuvos audiovizualinės žiniasklaidos rinkoje[1].
Platformos vartotojai galbūt ir negauna JAV ar Jungtinės Karalystės gyventojams prieinamo, itin plataus turinio, tačiau vis tiek gali mėgautis populiarumą jau suspėjusiais įgauti filmais, bei pačios „Netflix“ kompanijos kurtais, visiškai naujais filmais bei serialais. Vis tik, šia veikla „Netflix“ užsiima dar sąlyginai neseniai: vasario 6-ąją suėjo lygiai 10 metų nuo to, kai „Netflix Originals“ pristatė pirmąjį autorinį serialą „Lilehameris” (angl. „Lilyhammer“). Kriminalinio serialo scenarijus sekė amerikiečių mafijos boso, besislepiančio mažame Norvegijos miestelyje gyvenimą, „Netflix“ serialą kūrė kartu su norvegų televizijos kanalu NRK1.
Tai tapo svarbiu žingsniu, vėliau leisiančiu „Netflix“ savo vartotojams pasiūlyti gausybę ne anglų kalba pateikiamo turinio: juk pastaraisiais metais sėkmingiausiais platformos projektais gali būti laikomi tokie hitai kaip prancūzų „Lupinas“ (angl. „Lupin), ispanų „Popieriaus namai” (angl. „Money Heist“) ar korėjiečių „Squid Game“.
Per 10 metų, „Netflix“ kurtų arba dar kitaip, „Netflix Originals” vadinamų serialų bei filmų netrūko. Vieni sulaukė didžiulio fanų prielankumo, bet buvo išpeikti kritikų, kiti, susižavėjimo apskritai nesulaukė. Vis tik, čia pateikiame 10 pačių populiariausių, IMDB platformos reitinguose lyderiaujančių, originalių „Netflix“ kūrinių: galbūt dalį žinote ir jūs, o gal, apie kitus net nesate girdėję ir turėsite ką pažiūrėti nuobodų penktadienio vakarą.
Geriausiai vertinamų „Netflix Originals” dešimtukas: lyderiauja trileriai bei mokslinė fantastika
Dešimtąją vietą IMDB parengtame geriausių „Netflix Original“ serialų reitinge užima gotikinis siaubo serialas „Namas ant kalno šmėklos“ (angl. „The Haunting of Hill House“). Seriale sekame Kreinų šeimos gyvenimą, kurį sujaukia ne kas kitas, bet, žinoma, paranormalūs reiškiniai bei serialo pavadinime jau minima kalno šmėkla. Tai nėra greitas ir veiksmo kupinas serialas. Čia teks gerai įsijausti, susipažinti su veikėjais bei apsiprasti su gotikinių istorijų pagrindu tapusia aplinka – niūriu ir atokiu namu ant kalno. Vis dėlto, serialas greitai įlenda į žiūrovo sąmonę, o tie, kurie „užsikabina“ labiausiai, jau gali peržiūrėti ir istorijos tęsinį, „Bli dvaro šmėklos“ (angl. „The Haunting of Bly Manor“), kuris taip pat yra „Netflix” platformoje.
Devintąją vietą užima kriminalinis serialas „Ozarkas“ (angl. „Ozark“), kurio įvykių epicentre atsiduria iš pirmo žvilgsnio lyg ir eilinė šeima iš Čikagos – Birdesai. Tiesa, greitai suprantama, kad šeimos galva Martis ne tik dirba finansų patarėju, tačiau yra ir vienas didžiausių pinigų plovėjų viename iš Meksikos narkotikų kartelių. Kai Marčio santykiai su kartelio bosu pašlija, jis su šeima turi skubiai pradingti iš Čikagos. Taip jie atsiduria nedideliame Ozarko miestelyje, kurio gyventojai gali nustebinti ne mažiau, nei nusikalstama šeimos veikla. Serialui pavyksta išvengti tipinių dramoms bei kriminalams būdinga klišių, o tai atsispindi ir populiarume: neseniai pasirodė net ketvirtasis, jau paskutinis „Ozarko“ sezonas[2].
Aštuntąją vietą užima serialas Raganius (angl. The Witcher). Šis serialas dar prieš debiutą „Netflix” jau turėjo lojalių gerbėjų būrį, mat yra sukurtas pagal kompiuterinį žaidimą tuo pačiu pavadinimu. Kaip žinome, filmams bei serialams, kurtiems pagal žaidimus gali baigtis dvejopai: vieni būna sumaišyti su žemėmis, kiti – iš tiesų tampa tikra fantastinio žanro klasika. Šis fantastinis serialas, regis, priskiriamas pastarajai kategorijai, mat „Netflix” jau pristatė ir antrąjį „Raganiaus“ sezoną. Įdomu ir tai, kad dalis serijų yra filmuota mūsų kaimyninėje Lenkijoje.
Animacija tik vaikams? Tikrai ne. Galbūt dėl to „Netflix” kūrinys, animacinė komedija „Arkliažmogis Bodžekas” (angl. „BoJack Horseman”) jau eilę metų susilaukė daugybės teigiamų vertinimų: per animacijos prizmę pateikiama suaugusiųjų aktualijų satyra ne vieną verčia prunkštelėti bei sarkastiškai įvertinti net savo pačių elgesį. Ne vienas kino ekspertas serialą vertina net geriau negu tokias klasikas kaip „Simpsonai“ (angl. „Simpsons“) ar Pietų Parkas (angl. „South Park“). „Arkliažmogis Bodžekas“ per ne vieną serialo sezoną palietė ir ne vieną aktualią bei rimtą temą: alkoholizmą, priklausomybę nuo kvaišalų, depresiją ir egzistencializmą. Vis tik, kai tai daroma per komedijos ir animacijos prizmę, viskas įgauna kiek lengvesnį atspalvį.
„Proto medžiotojai“ (angl. Mindhunters) yra dar vienas originalus „Netflix” darbas, į kurį verta atkreipti dėmesį. Pastaraisiais metais itin išaugo susidomėjimas kriminalistika, nusikaltėlių psichologija ar tiesiog, neišaiškintais šiurpiais nusikaltimais. Apie tai liudija kriminalinių serialų, kraupius nusikaltimus narpliojančių jutubo vaizdo įrašų ar „podcast’ų“ gausa. Šiame seriale galima gauti būtent tokio adrenalino dozę. Stebime dviejų FBI agentų Holdeno ir Bilo kelionę po JAV, kur jie apklausinėja pačius siaubingiausius visų laikų žudikus.
Penktąją vietą užima serialas „Narkotikų prekeiviai“ (angl. „Narcos”). Tai galbūt ir nebus tinkamas serialas neįpareigojančiam savaitgalio vakarui: nors istorija yra itin intriguojanti, tačiau kartu, privers ir susimąstyti apie tai, ką gali begalinė galia ir įtaka. Serialo veiksmo epicentre – visame pasaulyje žinomas narkotikų baronas Pablas Escobaras ir Kolumbijos kriminalinė istorija. Istorija yra sukurti remiantis realiai įvykusiais nutikimais ir faktais. Žiūrovai seka Pablo gyvenimą nuo jaunystės: matome, kaip jis pardavinėjo egzaminų atsakymus, vėliau ėmė vogti automobilius, tačiau galiausiai, įtakos panoro dar daugiau[3].
Ketvirtoji vieta atitenka serialui „Kai jie mus mato“ (angl. „When They See Us“). Tai nėra įprastas, dešimtis serijų ir keletą sezonų turintis serialas. Veikiau, tai keturių dalių drama, kurios scenarijus paliečia tikrą, 1989-ais JAV įvykusią istoriją, kai Niujorko centriniame parke buvo išprievartauta moteris, o įtariamaisiais tapo penki nepilnamečiai juodaodžiai vaikinai iš ne paties prestižiškiausio miesto rajono. Realioje istorijoje, vaikinai buvo nuteisti ir gavo skirtingas, nuo 6 iki 12 metų siekiančias bausmes. Vis tik, tiesa paaiškėjo jau gerokai per vėlai: dėl nusikaltimo prisipažino kitas asmuo, o vaikinams kaltinimai buvo panaikinti. Vėliau, vyrai padavė į teismą patį Niujorko miestą dėl neteisėto sulaikymo, rasinės diskriminacijos bei emocinio skausmo sukėlimo. Miestas išmokėjo jiems 41 milijonus dolerių.
Trečiąją vietą užima serialas „Juodasis veidrodis“ (angl. Black Mirror). Tai „Netflix“ platformos pažiba ir vienas populiariausių psichologinių trilerių, verčiantis nuolat kvestionuoti, kokioje realybėje mes iš tiesų gyvename. Įdomu tai, kad serialo serijos nėra susijusios su ankstesnėmis, todėl kiekviena iš jų prasideda su naujais aktoriais, istorija ir kartais, pačiais netikėčiausiais technologiniais sprendimais. Pavyzdžiui, viena iš serijų buvo interaktyvi: žiūrovus galėjo rinktis už pagrindinį veikėją. Taip sausi pusryčiai, kuriuos herojus pasirenka gali nulemti ar serijos gale jis nužudys savo tėvą, o gal, nusižudys pats.
Antroji vieta atitenka garsiajam „Netflix“ serialui „Keisti dalykai“ (angl. „Stranger Things“), kurio ketvirtasis sezonas buvo filmuotas ir Lietuvoje, ir greitai turėtų pasiekti žiūrovus. Serialo veiksmas vyksta praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, Indianoje, mažame miestelyje. Netikėtai dingsta dvylikametis Willas ir nors vėliau jis yra surandamas, pabuvojimas paraleliniame „Upside down” pasaulyje jį pakeičia. O kur dar paslaptingosios mergaitės Eleven pasirodymas.
Pačią pirmąją vietą užima vokiečių mokslinės fantastikos serialas „Tamsa” (angl. „Dark“). Tai – istorija apie mažą Vokietijos miestelį Windeną, kur, neaiškiomis aplinkybėms pradingus dviems berniukams, prasideda ypatinga keturių, viena su kita susijusių, šeimų drama[4]. Nors serialas gali atrodyti pernelyg panašus į anksčiau aptartą, iš tiesų, „Tamsa” paliečia ir kelionę laiku, ir lemtį, ir kitus gyvenimo paradoksus. Tai gana inovatyvus požiūris į fantastiką, kuris neabejotinai sužavėjo būrį žiūrovų.
„Netflix” serialus pasirenkame vos per keletą minučių
Kartais žvalgydamiesi po „Netflix” archyvą atrandame tokią rekomendaciją, kuri greitai tampa mūsų mėgstamiausiu filmu ar serialu. Iš tiesų, „Netflix” kasmet tam išleidžia daugiau nei 150 milijonų dolerių. Taip, mus pasiekia serialai bei filmai, kurie mums turėtų patikti, atsižvelgiant į tai, ką esame peržiūrėję anksčiau. Be to, kompanija yra nustačiusi, kad įprastai, žiūrovas ilgai nesirenka ką žiūrės: tam pakanka 2 minučių[5]. Toks trumpas pasirinkimo laikas nėra atspindys to, kiek mes užtrunkame žiūrėdami „Netflix” serialus. Juk dažnas, tikrai neapsiriboja viena serija, o kai kurie, per naktį gali peržiūrėti ir ištisą sezoną.
Vis tik, į serialų maniją ir liūną pasinerti derėtų atsargiai. Dar 2015-ais Teksaso universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad tie, kurie serialus žiūri gana ilgai, pavyzdžiui, po penkias ar daugiau serijų iškart, gali greičiau susidurti su depresija, vienatve ar savikontrolės stoka. Taigi, kaip ir visur, svarbiausia saikas.