Pozityvus ir, atrodo, stiprus aktorius bei tėvas yra kamuojamas tų pačių problemų kaip eilinis žmogus
Visame pasaulyje žinomo aktoriaus, vadinamo Uola, neperprantamas įvaizdis visada pasižymėjo stiprybe. Tačiau šis įvaizdis, prie kurio daugelis gerbėjų yra pripratę, slepia kur kas daugiau. Sulaukęs 51 metų, šis kultinis veikėjas atvirai atskleidė, kad po jo tvirta išore yra daugeliui nematytų įtrūkimų, kurie užklumpa ir mus, paprastus žmones[1].
Neseniai Uola vadinamas Dwayne The Rock Johnson atvirai papasakojo apie savo daugkartines kovas su depresija, o vėliau šia išpažintimi pasidalijo su milijonais savo sekėjų socialiniuose tinkluose. Gegužės mėnesį, kuris pripažintas Psichikos sveikatos supratimo mėnesiu, jo nuoširdi savianalizė apie kovą su psichikos problemomis, laiku primena apie bendrą žmonių pažeidžiamumą[2].
Šio aktoriaus prisipažinimas apie depresijos ligą tarnauja kaip švyturys, pabrėžiantis psichikos sveikatos problemų pripažinimo ir sprendimo svarbą. Kaip jis pats sako, daugybę metų skyrė pastangoms įgyti emocinių įrankių, kad galėtų įveikti bet kokius psichinius sunkumus, kuriuos gali mesti gyvenimas. Vis dėlto jis prisipažino, kad anksčiau jo supratimas apie psichikos sveikatą buvo ribotas.
Jis svarstė apie stereotipinį vyrišką požiūrį, kuris dažnai susijęs su nesveiku psichinių ir emocinių problemų slopinimu. Jis sakė, kad dažnai kaip vyras susilaikydavo nuo diskusijų apie išgyvenimus. Jo strategija buvo nuleisti galvą ir valdyti situaciją. Toks požiūris nebuvo palankus sveikatai, tačiau tuo metu jis tik taip suvokė problemos sprendimą. Atrodo, kad buvo taip įprasta ir normalu.
Depresija užklumpa bent kas penktą, o kalbėti apie tai vis dar nepriimtina
Psichinės sveikatos ekspertų atliktas tyrimas atskleidė nerimą keliančią statistiką: beveik kas penktam suaugusiam amerikiečiui bet kuriais metais bus diagnozuota psichikos sveikatos sutrikimo būklė. Be to, maždaug 46 % amerikiečių kada nors gyvenime atitiks diagnozuojamos psichikos sveikatos būklės kriterijus, ir tragiška, kad pusei šių asmenų tokia būklė išsivysto iki 14 metų amžiaus. Dar labiau nuliūdina žinia, kad daugiau nei 56 % suaugusiųjų, kenčiančių nuo psichikos ligų, negavo jokio psichikos sveikatos gydymo[3].
Atsižvelgdamas į šią statistiką, Nacionalinis psichikos sveikatos institutas praneša, kad nors vyrai gali rečiau sirgti psichikos sveikatos problemomis, jie dažniau nei moterys linkę nusižudyti. Pirmą kartą Džonsonas su depresija susidūrė studijuodamas Majamio universitete. Šis apleistumo laikotarpis buvo toks gilus, kad jis jautėsi visiškai nemotyvuotas tęsti mokslus universitete.
Buvau pasirengęs išeiti. Susilaikiau nuo egzaminų ir tiesiog išėjau. Labiausiai glumino tai, kad nežinojau, ką išgyvenu. Neturėjau supratimo, kas yra psichikos sveikata ar depresija. Tiesiog žinojau, kad nenoriu ten būti.
Vėlesniais gyvenimo etapais Džonsonas vėl kovojo su depresija. Tai nutiko ir gavus traumą, išgyvenant skyrybas su žmona. Tačiau bėgant metams jam pavyko sukurti tvirtą paramos sistemą su draugais ir šeima. Jį įkvėpė trys dukros, kurios suteikia prasmę gyvenimui. Tai buvo labai svarbu, nes padėjo jam išreikšti savo jausmus ir pasidalyti patirtimi su kitais. Džonsonas primygtinai pataria tiems, kurie išgyvena savo unikalias psichikos sveikatos problemas, pasikalbėti su kuo nors:
„Jūsų kelionė į psichinę gerovę gali būti pasukusi grėsmingu keliu į pragaro būseną, teigė aktorius. Tačiau pats svarbiausias žingsnis, kurį galite žengti, yra susisiekti ir bendrauti. Tylėjimas problemos neištaisys. Turėti drąsos kam nors patikėti savo paslaptis, yra galinga jūsų turima priemonė. Dėl savižudybės praradau du draugus. Ištieskite ranką ir su kuo nors pasikalbėkite.“
Nacionalinis psichikos sveikatos institutas pabrėžia, kad iškilus tiesioginiam pavojui sau ar kitam žmogui, būtina nedelsiant skambinti pagalbos telefonu arba kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių. Norėdami susisiekti su profesionalais galite kreiptis į pagalbos linijas, kuriose nuolat budi jums galintys padėti konsultantai.
Prabylančios garsenybės gelbėja gyvybes ir likimus
Džonsono istorija tai aštrus priminimas, kad psichikos sveikata yra kova, su kuria kada nors gyvenime gali tekti susidurti daugeliui iš mūsų, nepriklausomai nuo to, kokia yra mūsų viešoji asmenybė ar asmeniniai pasiekimai. Jo patirtis paaiškina tikrovę, kad psichikos sveikatos problemos nėra būdingos tik tam tikrai lyčiai, amžiui ar socialinei ir ekonominei padėčiai.
Be to, jo drąsa atvirai kalbėti apie savo kovą siunčia svarbią žinią apie psichikos sveikatos supratimo svarbą, ypač toms grupėms, kurios istoriškai buvo mažiau linkusios kreiptis pagalbos, pavyzdžiui, vyrams. Aktyvios The Rock Johnson pastangos rasti emocinių priemonių savo psichikos sveikatos problemoms spręsti, užmegzti palaikančius santykius ir skatinti atvirus pokalbius apie psichikos sveikatą yra puikūs psichikos sveikatos problemų valdymo būdų pavyzdžiai.
Jo kelionė suteikia vilties tiems, kurie susiduria su panašiomis problemomis, ir parodo, kad įmanoma valdyti psichikos sveikatos problemas ir gyventi sėkmingą, visavertį gyvenimą. Būdamas įtakingas visuomenės veikėjas, D. Johnsonas atvirai pasakoja apie savo kovą su psichikos sveikata, todėl jo atvirumas gali padaryti didelę įtaką. Dalydamasis savo asmenine patirtimi ir pasisakydamas už sąmoningumą psichikos sveikatos srityje, jis ne tik griauna su psichikos sveikata susijusias stigmas, bet ir įkvepia kitus ieškoti pagalbos[4].
Būdamos dėmesio centre, garsios įžymybės dažnai gyvena žavingą, spindesio ir sėkmės kupiną gyvenimą. Tačiau daugelis jų susiduria su tokiais pat sunkumais, kaip ir visi kiti. Jų psichikos sveikatos sunkumai, įskaitant depresiją ir nerimą, dažnai padidėja dėl žvaigždžių spaudimo. Tokios įžymybės kaip Beyonce, Kendall Jenner, Selena Gomez ir Jimas Carrey atvirai kalbėjo apie savo kovą su psichikos sveikata ir tapo vilties švyturiu kitiems, susiduriantiems su panašiomis problemomis.
Garsios asmenybės išgyvena už uždarų durų, o prabilusios įkvepia
Beyonce
Karalienė Bitė, garsioji ugninga atlikėja Beyoncé yra viena iš sėkmingiausių mūsų kartos atlikėjų, todėl jai nesvetimas šlovės keliamas spaudimas. Popmuzikos ikona atvirai pasakoja apie savo kovą su psichikos sveikata. Savo 2019 m. dokumentiniame filme ji kalbėjo apie stresą ir išsekimą, su kuriais susidūrė per savo istorinį pasirodymą 2018 m. festivalyje Kalifornijoje, ypač po dvynukų gimimo. Spaudimas pasivyti savo ankstesnius laimėjimus kartu su motinystės iššūkiais sukėlė didelę psichinę ir fizinę įtampą[5].
Beyoncé pabrėžia savęs priežiūros ir psichinės sveikatos svarbą, pasisakydama už asmeninį laiką, kad būtų galima atgauti jėgas ir persiorientuoti. Atvirai pasakodama apie savo sunkumus ji griauna stereotipą, kad sėkmė nesusijusi su psichikos sveikatos problemomis, ir skatina gerbėjus rūpintis savo psichine gerove.
Kendall Jenner
Kendall Jenner, topmodelis ir garsiosios Kardashian-Jenner šeimos narė, viešai prabilo apie savo kovas su nerimu ir panikos priepuoliais. Realybės šou, kuriame sekamas jos šeimos gyvenimas, K. Jenner leido kameroms užfiksuoti pažeidžiamiausias jos akimirkas, įskaitant pokalbius su terapeutais ir panikos priepuolius. Ji kalbėjo apie tai, kad nuolatinis visuomenės stebėjimas ir kritika, kurią sukelia jos šlovė, dar labiau sustiprina jos psichikos sveikatos problemas.
Dženner atvirumas kalbant apie jos kovą su nerimu padėjo panaikinti psichikos sveikatos stigmą, ypač tarp jaunų gerbėjų. Ji pabrėžė, kad svarbu kreiptis profesionalios pagalbos ir naudoti tokius įveikos mechanizmus kaip sąmoningumas ir kvėpavimo pratimai.
Selena Gomez
Selena Gomez, gerai žinoma popdainininkė ir aktorė, gana atvirai pasakoja apie savo kovą su depresija ir nerimu. Ji padarė pertrauką muzikinėje karjeroje, kad galėtų susitelkti į savo psichikos sveikatą, ir jai buvo taikoma dialektinė elgesio terapija. Gomez kovai su psichikos sveikata įtakos turėjo ir jos fizinė sveikata, ypač vilkligės diagnozė ir vėliau atlikta inkstų transplantacija.
S. Gomez pažeidžiamumas dalijantis savo istorija rodo, kad psichikos sveikatos problemos gali paliesti bet kurį žmogų, nepriklausomai nuo jo sėkmės ar visuomeninės padėties. Ji skatina kitus ieškoti pagalbos ir tiki gydomąja dalijimosi savo istorija galia.
Jimas Carrey
Komedijos legenda Džimas Keris ilgą laiką kovojo su depresija ir bipoliniu sutrikimu. J. Carrey atvirai pasakoja apie savo kovą su psichikos sveikata ir vaistų bei dvasingumo naudojimą kaip įveikos mechanizmus. Jis pabrėžia, kad jo komiškas įvaizdis dažnai maskuodavo jo problemas, todėl jo viešasis įvaizdis neatitiko asmeninių jausmų.
Carrey atvirumas kalbant apie savo psichikos sveikatos problemas pabrėžia, kad psichikos sveikatos problemos gali paliesti bet kurį žmogų, nepriklausomai nuo jo įvaizdžio ar sėkmės visuomenėje. Jo istorija primena, kad pagalbos ieškojimas yra stiprybės, o ne silpnumo ženklas.
Stiprus charakteris neatleidžia nuo gyvenimo vijurkų ir kritimų
Adelė
Nuostabaus balso ir talento rašyti už širdies griebiančias ir virkdančias dainas savininkė Adelė, atrodo, nuolat švyti. Gausybę apdovanojimų pelniusi dainininkė Adele taip pat atvirai kaip ir dainose papasakojo apie savo kovą su pogimdymine depresija po sūnaus gimimo. Neseniai išgyvenusi šeimos griūtį ir pakeitusi gyvenimą ji grįžo prie muzikos ir atvira širdimi dalijosi, ką reiškia skirtis ir atrasti save iš naujo.
Ji dar anksčiau atskleidė motinystės sudėtingumą ir spaudimą būti tobula motina, taip prisidėdama prie labai reikalingo dialogo apie motinų psichikos sveikatą. Atviri Adelės pokalbiai apie savo kovą suteikė pasitikėjimo daugeliui kitų motinų, susiduriančių su panašiomis problemomis, pabrėždami, kaip svarbu ieškoti paramos ir mesti iššūkį visuomenės lūkesčiams dėl motinystės.
Ryanas Reynoldsas
Aktorius Ryanas Reynoldsas, žinomas dėl savo vaidmenų dideliuose filmuose ir pradžios gausybėje klaiskinių 2000-ųjų komedijų, atvirai kalbėjo apie savo kovą su nerimu. Aktorius su žmona, taip pat garsia aktore Blake Liveley dažnai kalba apie dalijimosi apie išgyvenimus svarbą ir gebėjimą prašyti pagalbos.
Reynoldsas atskleidė, kad dažnai jaučiasi taip, tarsi tuoj tuoj jam sutriks nervai, ir tai sieja su audringa vaikyste ir Holivudo spaudimu. Net ir būdamas komiku, gyvu ir energingu, jis nevynioja nieko į vatą. Net ir sarkazmo pilna jo kalba visada būna nuoširdi bei atvira. Jis ne kartą kalbėjo apie tai, kad, norėdamas suvaldyti nerimą, naudoja įvairius įveikos mechanizmus, tokius kaip meditacija ir komedija. Dalydamasis savo sunkumais Reynoldsas atkreipia dėmesį į dažnai nepastebimą vyrų psichikos sveikatos problemą ir spaudimą laikytis visuomenės vyriškumo lūkesčių.
Chrissy Teigen
Modelis, televizijos laidų vedėja ir rašytoja Chrissy Teigen yra žinoma dėl savo nefiltruoto požiūrio į socialinę žiniasklaidą. Šis skaidrumas apima ir diskusijas apie jos psichikos sveikatą. Po pirmojo vaiko gimimo Teigen viešai pasidalijo savo patirtimi, susijusia su pogimdymine depresija.
Ji atskleidė, kokią fizinę ir emocinę žalą ji patyrė ir kokių veiksmų ėmėsi, kad kreiptųsi pagalbos. Po vaiko netekties vėliau ji irgi dalijosi išgyvenimais su publika ir socialinių tinklų auditorija, nes nemanė, kad slėpti jausmus yra teisinga. Teigen atvirumas kalbant apie savo kovą prisidėjo prie pogimdyminės depresijos stigmatizavimo ir paskatino kitus ieškoti pagalbos.
Miley Cyrus
Popmuzikos žvaigždė Miley Cyrus taip pat atvirai kalbėjo apie savo psichikos sveikatos problemas. M. Cyrus atskleidė savo kovą su depresija ir nerimu, ypač susidūrusi su intensyvia žiniasklaidos priežiūra ir perėjimu nuo vaikų žvaigždės prie suaugusios atlikėjos[6].
Ji yra kalbėjusi apie tai, kad siekdama valdyti savo psichikos sveikatą, naudojasi terapija ir kitais psichikos sveikatos ištekliais, pasisakydama už tai, kad profesionalios pagalbos kreipimasis dėl psichikos sveikatos problemų būtų normalizuotas.
Žvaigždės yra tokios pat žemiškos asmenybės
Demi Lovato
Popmuzikos žvaigždė Demi Lovato atvirai pasakojo apie savo patirtį, susijusią su bipoliniu sutrikimu ir priklausomybe. Po plačiai nuskambėjusio perdozavimo 2018 m., Lovato grįžo į viešumą, iš naujo pasiryžusi atvirai diskutuoti apie psichikos sveikatą. Ji garsiai pasisakė už informuotumą apie psichikos sveikatą ir tinkamų paramos sistemų poreikį.
Michaelas Phelpsas
Vienas iš geriausių visų laikų olimpiečių Michaelas Phelpsas atvirai kalbėjo apie savo kovą su depresija ir mintimis apie savižudybę. Jo atvirumas atkreipė dėmesį į sportininkų, iš kurių dažnai tikimasi psichologinio atsparumo, psichikos sveikatos problemas. Dabar M. Phelpsas aktyviai pasisako už psichikos sveikatos supratimą ir yra kalbėjęs apie terapijos naudą.
Jonas Hammas
Žinomas dėl savo vaidmenų serialuose, milijonus uždirbusiuose filmuose, Jonas Hammas atvirai kalbėjo apie savo kovą su chroniška depresija po tėvo mirties. Jis neslėpė, kad tai jį sukrėtė ir privertė jaustis prislėgtu. Jis kalbėjo apie terapijos ir medikamentų naudą valdant depresiją. J. Hammo istorija primena, kad vyrai gali išreikšti savo pažeidžiamumą ir kreiptis pagalbos.
Šių įžymybių istorijos dar labiau atskleidžia psichikos sveikatos problemų realybę. Nepriklausomai nuo šlovės ar asmeninių pasiekimų, tai gali paliesti kiekvieną. Dalydamiesi savo patirtimi, jie padeda šalinti psichikos sveikatos problemų stigmą ir skatina auditorijos dialogą, supratimą ir užuojautą.
Jų drąsa prabilti suteikia vilties tiems, kurie tyliai kovoja su problemomis, ir primena, kad niekas nėra vienišas savo kovoje. Psichikos sveikatos problemos yra žmogaus problema, o ne jo asmeninis trūkumas, ir tiems, kuriems reikia pagalbos, ji yra prieinama. Jos pabrėžia, kad psichikos sveikatos problemos gali paliesti bet kurį žmogų, nepriklausomai nuo jo šlovės, turto ar sėkmės.
Be to, šios įžymybės naudojasi savo platformomis, kad normalizuotų pokalbius apie psichikos sveikatą, griaudamos stigmas ir skatindamos kitus ieškoti pagalbos. Tai yra labai svaru ir svarbu, nes auditorijos, gerbėjai gali būti paskatinti tokio pavyzdžio. Istorijos rodo, kad kreiptis profesionalios pagalbos dėl psichikos sveikatos problemų yra ne silpnumo ženklas, o esminis žingsnis sveikimo link.
Nors šių įžymybių patirtis dėl jų šlovės gali atrodyti tolima, jie susiduria su tokiomis pačiomis žmogiškomis problemomis kaip ir visi kiti. Jų sąžiningumas kalbant apie savo psichikos sveikatos problemas turi didelę įtaką. Jie suteikia bendruomeniškumo ir supratimo jausmą asmenims, patiriantiems panašias kovas. Savo skaidrumu jie skatina kitus teikti pirmenybę psichikos sveikatai, normalizuoja profesionalios pagalbos ieškojimą ir griauna su psichikos sveikatos problemomis susijusias stigmas.