Net 77 proc. jaunų amerikiečių yra per stori, kad galėtų prisijungti prie kariuomenės

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Kariuomenė
77 proc. jaunų amerikiečių yra per stori, kad galėtų prisijungti prie kariuomenės. Specna Arms/Unsplash nuotrauka

Į kariuomenę JAV jaunimas nepriimamas dėl nutukimo, psichologinių problemų ir priklausomybių

Vienas iš paskutiniųjų Pentagono tyrimų atskleidė, kad net 77 proc. jaunų amerikiečių neatitinka reikalavimų karinei tarnybai. Didelė dalis jaunuolių, kurie būtų potencialūs kandidatai jungtis prie kariuomenės, yra tiesiog pernelyg stori, susiduriantys su psichologinėmis problemomis arba kovojantys su priklausomybe nuo narkotinių medžiagų.

„Vertinant jaunuolius, kurie neatitinka reikalavimų tik dėl vienos priežasties, labiausiai paplitęs veiksnys yra antsvoris, sudarantis 11 proc. visų neatitikimų atvejų. Toliau seka piktnaudžiavimas narkotikais ir alkoholiu, kas sudaro 8 proc. neatitikimo atvejų bei fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimai, kurie apima 7 proc. neatitikimų“, – rašoma Pentagono atliktame amerikiečių nuo 17 iki 24 metų amžiaus tyrimo ataskaitoje[1].

Vertinant 2013-2020 m. laikotarpį, JAV jaunuolių gretose labiausiai padidėjo neatitikimo kariuomenei veiksniai, susiję su psichikos sveikatos būkle ir antsvoriu.

Kaip teigia JAV Gynybos departamento atstovas spaudai Charlzas Dietzas, šis tyrimas tik patvirtina jau anksčiau išreikštą susirūpinimą dėl sudėtingo naujokų verbavimo, didelio kariuomenei netinkančių jaunuolių skaičiaus ir bendrai menko susidomėjimo karine tarnyba.

„Yra daug veiksnių, kuriais mes vadovaujamės, pavyzdžiui, tai, kad jaunimas, palyginti su ankstesnėmis kartomis, yra labiau atsiskyręs ir nesuinteresuotas. Mažėjanti veteranų populiacija ir mažėjantis karinis pėdsakas taip pat prisidėjo prie to, kad visuomenė nėra susipažinusi su karine tarnyba, todėl pernelyg pasikliaujama kariniais stereotipais“, – situaciją aiškina Pentagono atstovas spaudai.

Savo ruožtu „Strong America Council“, ne pelno siekianti organizacija, kurią sudaro į pensiją išėję kariškiai, jau ne vienerius metus kviečia kariuomenę imtis problemų sprendimo ir atsižvelgti į tai, kad vis daugiau jaunosios kartos atstovų, net teoriškai nepasiekia pačių pagrindinių reikalavimų karinei tarnybai. Atsižvelgti į šią situaciją raginami ir įstatymų leidėjai bei vietinės bendruomenės.

„Į pensiją išėję admirolai ir generolai pripažįsta, kad pagrindinės nutukimo priežastys negali būti išspręstos vien kariuomenės pastangomis. Daugėjant jaunuolių, neatitinkančių karinės tarnybos reikalavimų, politikos formuotojams, įskaitant valstijų ir vietos mokyklų tarybas, kaip niekad svarbu skatinti sveiką mitybą, didesnę šviežio ir maistingo maisto prieinamumą ir fizinį vaikų aktyvumą nuo ankstyvo amžiaus“, – sakoma organizacijos pareiškime spaudai[2].

Prisijungti prie kariuomenės trukdo ne tik sveikata, tačiau ir noro trūkumas

Dar pernai rugsėjį Pentagono vadovai perspėjo apie pavojingą situaciją, kai kariuomenei tampa vis labiau sudėtinga į savo gretas prisivilioti jaunuolius. Tuomet gynybos sekretoriaus padėjėjo pavaduotoja Stephanie Miller Senato ginkluotųjų pajėgų personalo komitetui atskleidė, kad naujokų trūkumas yra „beprecedentis“ ir „keliantis susirūpinimą“.

Vyriausybės duomenys rodo, kad praėjusiais metais JAV kariuomenė net 25 proc. atsiliko nuo savo tikslo įdarbinti 60 000 naujų karių. Šis trūkumas anaiptol ne visais atvejais yra siejamas su prasta JAV jaunimo fizine ar psichine sveikata ar kitomis problemomis.

Vis dažniau pastebima tai, kad auga skaičius asmenų, kurie į karjerą kariuomenėje žvelgia kritiškai, nuogąstauja dėl savo gerovės, baiminasi dėl misijų metu tykančių grėsmių. Tai pastebi patys JAV kariuomenės pareigūnai, nuolat bendraujantys su potencialiais naujaisiais kariais[3].

Nors JAV kariuomenės sekretorė Christine Wormuth žiniasklaidai neseniai atskleidė, kad šiais metais kariuomenė užsibrėžė pritraukti 65 000 naujokų, atliktas nuomonių tyrimas ir apklausos nieko gero nežada.

Vienas paskutinių visuomenės tyrimų, kuriame dalyvavo apie 600 16-28 metų amžiaus žmonių, atskleidė, jog Amerikos jaunuoliai paprasčiausiai nemano, kad kariuomenė yra saugi vieta, abejojama ir dėl to, ar kariuomenė yra pakankamai ambicingas karjeros kelias.

JAV kariuomenės rinkodaros vadovas, generolas Aleksas Finkas teigia, kad jau ne vienerius paskutiniuosius metus tarp jaunimo yra išskiriamos trys pagrindinės priežastys, dėl kurių atsisakoma tarnybos kariuomenėje: tai yra mirties baimė, nerimas dėl karo sukeltų sveikatos sutrikimų ir draugų bei šeimų palikimas.

Dalis JAV respublikonų dėl mažėjančio susidomėjimo kariuomene kaltina ir liberalizmą bei „woke“ kultūrą. Respublikonai taip pat nepritaria kariuomenės pastangoms kovoti su ekstremizmu arba siekiais rengti rasių teorijos mokymus, bandymu į kariuomenę pritraukti asmenybių iš skirtingų socialinių sluoksnių.

Tačiau patys kariuomenės atstovai teigia, kad dėl savo liberalių politinių pažiūrų kritiškai kariuomenę vertina tik 5 proc. tyrime dalyvavusių žmonių.

Kariuomenė
Kariuomenės patrauklumas menksta. Jeffo Kingmos/Unsplash nuotrauka

Siekiant padidinti naujokų skaičių, JAV kariuomenė nusitaikė į pažeidžiamiausias visuomenės grupes

Ironiška, tačiau nepaisant to, kad ženkli dalis konservatyvių JAV įstatymų leidėjų pasisako prieš kultūrinį, socialinį ar rasinį JAV kariuomenės bendruomenės praplėtimą, tai gali tapti vieninteliu išsigelbėjimu.

Ne be reikalo pastaruoju metu kariuomenės atstovai vis aktyviau bando padidinti naujokų skaičių nutaikydami karinę propagandą į mažas pajamas gaunančias, darbininkų klasės, juodaodžių ir Lotynų Amerikos šalių atstovų bendruomenes.

Su nepritekliumi bei socialine izoliacija susiduriantiems jaunuoliams kariuomenė pateikiama kaip bene vienintelis būdas ištrūkti iš dažnai karta iš kartos besitęsiančio skurdo ir atskirties ciklo. Negana to, netrūksta pranešimų, kad kai kuriais atvejais kariuomenės atstovai kaip manipuliacijos svertu naudojasi ir dalies jaunuolių šeimos narių legalios dokumentacijos ir leidimo gyventi JAV stoka[4].

Tokia praktika iliustruoja tai, ką jau ne vienerius metus teigia antimilitaristinės aktyvistų grupės: tiek esami, tiek buvę kariškiai naudoja grobuonišką praktiką, nukreiptą prieš mažas pajamas gaunančius asmenis arba pačius pažeidžiamiausius, jauniausius, visuomenės narius.

Tai rodo, kad JAV kariuomenė jau seniai prarado turėtą prestižą bei patrauklumą ir dabar tiesiog negali tinkamai funkcionuoti, jei jai nebeleidžiama išnaudoti labiausiai pažeidžiamų piliečių grupių.

Galimai dėl šios priežasties JAV kariuomenės atstovų žvilgsnis nuolatos krypo ir į vidurinių mokyklų moksleivius, ypač mažų miestelių gyventojus, neturinčius jokių aukštojo išsilavinimo ar karjeros perspektyvų.

Šią vos 18-os sulaukusių jaunuolių išnaudojimo problemą pastebi ir vis daugiau JAV veteranų, savo kailiu įsitikinusių, kad karjera šioje srityje dažnai nėra tokia kaip yra piešiama propagandinėse reklamose ar filmuose.

Niujorke įsikūrusios ne pelno siekiančios organizacijos „World Can’t Wait“ projektas siunčia karo veteranus į mokyklas pasidalyti nuoširdžiomis istorijomis apie jų asmeninį patirtį. Taip jie tikisi užkirsti kelią jauniems žmonėms užsirašyti į kariuomenę.

Siekdami pasipriešinti kariuomenės verbuotojų jaunimui siūlomiems pasakojimams ir paskatoms, veteranai stengiasi dalytis tiesa apie traumuojančią asmeninę patirtį ir reikšminga praktine informacija[5].

Joy Damiani, Irako karo veteranė, šešerius metus tarnavusi JAV kariuomenėje, teigia nesiekianti įbauginti jaunimo ar atbaidyti juos nuo planų prisijungti prie kariuomenės; vietoje to ji nori nupasakoti savo patirtį be pagražinimų ir melagystės.

„Stengiuosi gerbti šiuos vaikus, sakydama jiems tiesą, kurios kiti žmonės jiems nesako. Stengiuosi suteikti jiems tai, ko neturėjau aš, t. y. kažką, kas man tiesiai į akis pasakytų tikrąją tiesą tada, kai man jos reikėjo labiausiai“, – teigia veteranė.

O jaunuolius atgrasyti nuo karjeros kariuomenėje gali ne tik veteranai, tačiau ir šeimos nariai. Pastaraisiais metais sumažėjo karių ir veteranų, kurie rekomenduotų prie kariuomenės prisijungti savo vaikams, sutuoktiniams ar giminaičiams.

Šie duomenys JAV kariuomenės atstovams taip pat kelia susirūpinimą, nes įprastai, didelė dalis kariuomenės narių yra tarnaujančių karių arba veteranų vaikai. Kariuomenės verbavimo vadavietės duomenimis, 2019 m. net 79 proc. naujokų turėjo JAV kariuomenėje tarnavusį giminaitį[6].