- Protestai Abchazijoje įgauna pagreitį
- Protestai kilo po opozicionierių sulaikymo dėl pasipriešinimo Rusijos investicijų susitarimui
- Baiminamasi, kad oligarchai gaus išmokas
- Abchazija – iš dalies pripažinta valstybė
Protestai Abchazijoje įgauna pagreitį
Abchazijoje tęsiasi protestai, prasidėję lapkričio 11 dieną po to, kai buvo sulaikyti opozicijos veikėjai, prieštaravę susitarimui dėl Rusijos investicijų Abchazijoje. Demonstrantai blokavo kelius ir tiltus, reikalaudami paleisti sulaikytuosius ir nutraukti šį susitarimą. Prezidentas Aslanas Bžanija sušaukė skubų Saugumo Tarybos posėdį, o karinė technika buvo išsiųsta prie prezidentūros, pranešė prezidentūros spaudos tarnyba.[1]
Prezidentas buvo informuotas, kad situacija toliau eskaluojasi, o protestuotojų veiksmai įgauna nusikalstamo pobūdžio požymių.
Pasak Abchazijos vidaus reikalų ministerijos, protestuotojai susirinko ir prie Vidaus reikalų ministerijos bei Valstybės saugumo tarnybos pastatų. Buvo bandoma prasiveržti pro vartus, vedančius į valstybės institucijas.
„Šiuo metu vieni protestuotojai yra aikštėje, kiti blokuoja tiltus, du tiltus blokuoja traktoriai“, – nurodė departamentas.
Protestai kilo po opozicionierių sulaikymo dėl pasipriešinimo Rusijos investicijų susitarimui
Masiniai protestai Suhumyje kilo lapkričio 11 dieną po to, kai buvo sulaikyti opozicionieriai, kurie priešinosi susitarimo dėl Rusijos investicijų ratifikavimui. Į susitarimą, pasirašytą spalio 30 d. Maskvoje, įtrauktas įstatymas dėl mišraus naudojimo kompleksų (MNK) statybos, kuris yra investicinio projekto Abchazijoje įgyvendinimo dalis. Susitarimo ratifikavimo svarstymas numatytas lapkričio 15 dieną.
Tą pačią dieną Suchumyje prasidėjo protesto akcijos. Pasak „Telegram" kanalo „Respublika“, protestų priežastis buvo penkių opozicionierių sulaikymas, kurie grįžo į Suchumį po susitikimo Gudautoje, kuriame jie aptarė susitarimo su Rusija ratifikavimą. Aktyvistai buvo nuvežti į Valstybės saugumo tarnybą. Protestuotojai teisėsaugos pareigūnų veiksmus pavadino neteisėtais ir pertekliniais. Po to jie blokavo eismą Gumistos ir Kodori tiltais, reikalaudami paleisti sulaikytuosius. Be to, jie surengė mitingą Laisvės aikštėje. Siekiant sustiprinti saugumą, karinė įranga buvo išsiųsta saugoti Abchazijos prezidento rūmų.[2]
Abchazijos generalinis prokuroras Adguras Agrba sakė, kad lapkričio 11 dieną, po neeilinės Liaudies Asamblėjos sesijos vietos parlamentas), kuriame buvo aptartas įstatymo projektas dėl MNK statybos, grupė žmonių užpuolė vieną iš deputatų. Pasak prokuroro, buvo sulaikyti keturi užpuolikai.. Vėliau sulaikytųjų artimieji ir opozicijos atstovai bandė įsilaužti į Valstybės saugumo tarnybos pastatą.
Abchazijos vidaus reikalų ministerija patikino, kad niekas nekelia grėsmės šiuo metu respublikoje esantiems turistams.
Baiminamasi, kad oligarchai gaus išmokas
Buvęs ekonomikos ministras ir Abchazijos kandidatas į prezidentus 2020 metų rinkimuose, opozicijos lyderis Adguras Ardzinba pakomentavo situaciją su protestais ir kelių blokada respublikoje.[3]
„Mūsų bendraminčiai buvo neteisėtai sulaikyti ne dėl asmeninių nusižengimų, o dėl to, kad gina mūsų nacionalinius interesus“, – sakė jis.
A.Ardzinba pabrėžė, kad taikyti tokias priemones privertė aplinkybės ir opozicija niekada anksčiau nepalaikė tokių veiksmų, tačiau dabartinėmis sąlygomis jos tapo būtinybe. Jis taip pat patikino, jog opozicija ir toliau kovos ne tik už sulaikytųjų paleidimą, bet ir prieš susitarimo ratifikavimą, kuris, jo nuomone, suteiktų oligarchams neišmatuojamos naudos ir uždegtų žalią šviesą išparduoti Abchaziją.
Abchazija – iš dalies pripažinta valstybė
Abchazija (abch. Аҧсны/Apsni, gruz. აფხაზეთი/Apchazeti) – regionas Kaukaze, de facto nepriklausomybę paskelbusi teritorija. Sostinė – Suchumis, oficialios kalbos – abchazų ir rusų (pagal Abchazijos Konstituciją); abchazų ir kartvelų (pagal Sakartvelo Konstituciją). Abchazijos nepriklausomybę pripažino Rusija, Nikaragva, Venesuela, Nauru, Sirija bei Pietų Osetija ir Padniestrė.[4]
Suskirstyta į 6 provincijas – Gagros, Gudautos, Suchumio, Gulripšio, Očamčyros, Galio.
Abchazijos toponimas kilęs nuo demonimo 'abchazas' (per rusų ir gruzinų k. iš savivardžio apsua). Pasak liaudies etimologijos, jis reiškia „turintis sielą“.
Žlungant Tarybų Sąjungai 1990 m. Abchazijos valdžia paskelbė nepriklausomybę, šalį 1992–1993 m. užėmė Gruzija, ir tik 1993 m. rugpjūtį padedami Rusijos kariuomenės abchazų separatistai išstūmė Gruzijos kariuomenę. Nuo 1994 m. šalyje dislokuotos NVS taikos palaikymo pajėgos, taip pat įsikūrę Jungtinių Tautų stebėtojai.
2008 m. rugpjūčio 9 d. oficialiai įstojo į karą dėl Pietų Osetijos pastarosios pusėje.
2008 m. rugpjūčio 26 d. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė dekretą, kuriuo pripažįstama Abchazijos nepriklausomybė. 2008 m. rugsėjo 3 d. Abchazijos nepriklausomybę pripažino Nikaragva.