Europoje smarkiai sumažėjus vyno vartojimui, vyndariai susidūrė su finansiniais sunkumais
Nuo seno geriausio vyno gamyba garsėja Pietų ir Vidurio Europos šalys. Aukštos kokybės, ilgai išlaikyti vynai yra laikomi prabangos preke. Deja šiemet Europoje sumažėjo vyno suvartojimas. Pasirodo šio tauraus gėrimo Italijoje suvartojama 7%, Ispanijoje – 10%, Prancūzijoje – 15%, Vokietijoje – 22%, o Portugalijoje – 34% mažiau. Dėl vartojimo sumažėjimo birželį Europos Komisija patvirtino skubią pagalbą vyndarystės sektoriui[1].
Vyndariai keliuose pagrindiniuose Prancūzijos regionuose, ypač garsiajame Bordo regione, jau kurį laiką susiduria su rimtomis finansinėmis problemomis. Jas sukėlė visa „puokštė“ veiksnių – tai besikeičiantys alkoholio mėgėjų įpročiai, COVID-19 pandemijos padariniai, pragyvenimo išlaidų krizė, kai smarkiai išaugusi infliacija verčia vartotojus mažinti išlaidas nebūtinoms prekėms, į kurių sąrašą patenka ir vynas.
Pasak Bordo regione veikiančios ūkininkų asociacijos, dėl sumažėjusios vyno paklausos smarkiai krito kainos ir net kas trečias vyno gamintojas susidūrė su dideliais finansiniais sunkumais[2].
Prancūzijos vyriausybė skirs 200 mln. eurų krizei suvaldyti
2023 m. pirmojo pusmečio duomenys rodo, kad vyno gamyba visoje Europos Sąjungoje padidėjo 4 procentais. Tuo tarpu vyno vartojimo paklausos sumažėjimą nulėmė pastaruoju metu išaugęs alaus populiarumas. Taigi Prancūzijos vyriausybė ėmėsi priemonių krizei suvaldyti ir žada skirti 200 mln. eurų vyno pertekliui sunaikinti ir dalį lėšų skirti gamintojams. Didžiąją dalį lėšų žadama panaudoti pertekliniam vynui supirkti ir šiam produktui perdirbti į rankų dezinfekavimo skystį, valymo priemones, kvepalus ir pan. Be to, Prancūzijos valdžia taip pat sieks skatinti vyndarius persikvalifikuoti ir skatinti pradėti auginti kitus produktus, tokius kaip alyvuoges ar kitas paklausias kultūras[3].
Prancūzijos žemės ūkio ministras Marc Fesneau pranešė, jog iš Europos Sąjungos fondo skiriamos lėšos padės sustabdyti kainų kritimą bei bus skirtos vyndarių naujų pajamų šaltinių paieškoms.
„Vyndarystės sektoriaus atstovai privalo žvelgti į ateitį, galvoti apie vartojimo pokyčius ir prisitaikyti“, – teigė Prancūzijos žemės ūkio ministras Marc Fesneau[4].