Politikai svarsto, jog vartotojams turėtų būti sugrąžinta teisė grįžti į visuomeninį elektros tiekimą
Lietuvoje vykdant elektros rinkos liberalizaciją, dauguma gyventojų galiausiai buvo priversti pasirinkti vadinamuosius nepriklausomus elektros tiekėjus. Tačiau dabar pradėta svarstyti, jog galbūt reikėtų leisti visiems buitiniams vartotojams sugrįžti į visuomeninį elektros tiekimą, kurio kainas nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), o patį tiekimą užtikrina „Ignitis“[1]. Ši iniciatyva sulaukė įvairių reakcijų ir diskusijų dėl galimų padarinių vartotojams bei rinkai.
Primename, jog Lietuvoje elektros rinkos liberalizavimas prasidėjo 2020 metais, kai buvo pareikalauta, kad elektros energijos vartotojai atsisakytų valstybės teikiamos elektros ir vietoj to pasirinktų nepriklausomus tiekėjus. Procesas buvo suskirstytas į tris etapus, atsižvelgiant į vartotojų suvartojamos elektros kiekį. Pirmasis etapas apėmė daugiausiai elektros suvartojančius vartotojus, antrasis – vidutinio suvartojimo, o trečiasis – mažiausiai elektros naudojančius gyventojus. Šiuo metu trečiasis etapas pratęstas iki 2026 m. sausio 1 d., siekiant suteikti daugiau laiko pažeidžiamiausiems vartotojams prisitaikyti prie pokyčių.
Nuo pat pradžių buvo aiškinama, kad liberalizacijos tikslas – sukurti konkurencingą elektros energijos rinką, kurioje vartotojai galėtų pasirinkti jiems palankiausius tiekėjus ir paslaugų planus. Buvo tikinama, kad konkurencija tarp tiekėjų neva skatins inovacijas, geresnę paslaugų kokybę ir netgi palankesnes kainas vartotojams.
Tačiau galiausiai realybė atrodė visiškai kitaip – elektros energijos kaina Lietuvoje šoktelėjo iki niekada anksčiau nematytų aukštumų. O pigesnės nei prieš rinkos liberalizaciją elektros vartotojai taip ir neišvydo nei po kelių mėnesių, nei po kelių metų. Dabar, kai atsijungėme nuo BRELL žiedo, ir vėl galime stebėti jau kelias dienas trunkantį elektros kainos šoktelėjimą. Tiesa, ekspertai tikina, kad tai nėra susiję su atsijungimu nuo BRELL ir dėl to kalti įvairūs kiti faktoriai, įskaitant vėjo nebuvimą, šaltį, didesnį suvartojimą ir kt.
Tačiau ironiška, kad apie pigesnę elektrą nuolat kalbėję politikai dabar, regis, jau nuleidžia rankas ir pereina prie naujos taktikos. Juk jei elektra bet kuriuo atveju yra brangi, kodėl neleidus vartotojams daryti ką tik nori, įskaitant ir grįžti į visuomeninį tiekimą?
Socialdemokratai mano, kad grįžti prie visuomeninio elektros tiekimo turėtų būti leista visiems
Socialdemokratų partijos atstovai pateikė Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sudaryti galimybę visiems buitiniams vartotojams grįžti į visuomeninį elektros tiekimą. Pagal šį siūlymą, gyventojai, norintys pereiti pas „Ignitį“, kad šis tiektų elektrą kaip visuomeninis tiekėjas, pirmiausia turėtų nutraukti sutartį su nepriklausomu tiekėju ir pateikti prašymą. Jei jie neturi sutarties su kitu tiekėju, taip pat turėtų pateikti prašymą „Igničiui“.
Iniciatorių teigimu, projektas neapriboja vartotojų galimybės rinktis nepriklausomą tiekėją, o priešingai – kaip tik skatina didesnę konkurenciją rinkoje. Pagal tokią logiką, galimybė grįžti į visuomeninį tiekėją turėtų paskatinti nors kažkiek mažesnes elektros kainas.
Tiesa, kol socialdemokratai siūlo tokią laisvę visiems buitiniams elektros energijos vartotojams be išimties, Energetikos ministerija ketina leisti likti visuomeniniame tiekime smulkiems ir labiausiai pažeidžiamiems vartotojams. Iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros per metus suvartojantiems gyventojams, taip pat socialiai remtiniems ar su negalia buitiniams vartotojams būtų leista naudotis visuomeniniu elektros tiekimu iki 2030-ųjų pradžios, o ne šių metų galo, kaip kad numatyta dabar.
„Pakeitimais siekiama apsaugoti jautriausią gyventojų grupę“, – teigė energetikos viceministrė Edita Gudauskienė.
Nepriklausomą elektros tiekėją yra pasirinkę kiek daugiau nei 1 mln. 245 tūkst. vartotojų. O visuomeniniame tiekime vis dar likę 462 tūkst. klientų. Apie 80 proc. jų suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus. Iš viso Lietuvoje yra apie 400 tūkst. elektros vartotojų, kurie yra priskiriami trečiajam liberalizavimo etapui.
VERT ir kai kurie ekonomistai tokius siūlymus vertina skeptiškai
VERT pirmininkas Renatas Pocius skeptiškai vertina šią iniciatyvą, pagal kurią pirmojo ir antrojo etapo buitiniai vartotojai galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą. Jis teigia, kad tai nėra geriausia išeitis. Pasak jo, dėl to esą nukentėtų labiausiai pažeidžiami gyventojai[2]:
„Šiuose etapuose esantys vartotojai yra labiau pažengę, iniciatyvesni, gebantys nagrinėti, kokia situacija yra rinkoje, o taip pat linkę dažniau keisti nepriklausomą tiekėją.
Jeigu būtų sudaryta galimybė šiems vartotojams grįžti ir migruoti tarp visuomeninio ir nepriklausomo tiekimo, tai nukentėtų labiausiai pažeidžiami vartotojai – senjorai, neįgalūs asmenys, galbūt ir tie, kurie ne taip gerai išmano elektros energijos rinką.“
R. Pociaus nuomone, grįžimas į visuomeninį tiekimą galėtų lemti situaciją, kai didžiausią naudą gautų daugiausiai elektros suvartojantys vartotojai. Pasak jo, atsiradus nuostoliams, juos tektų padengti būtent socialiai pažeidžiamiausiems gyventojams:
„O jei atsitiktų tokia situacija, kad pradėtų generuotis tam tikras nuostolis ir dėl to būtų padidinta visuomeninio tiekimo kaina, tikėtina, kad tie buitiniai vartotojai vėlgi migruotų atgal pas nepriklausomus tiekėjus.
Taigi kyla rizika, kad atsiradusius kaštus galiausiai dengtų tie elektros vartotojai, kurie yra socialiai ir taip pažeidžiami, ne taip gerai išmanantys elektros rinkos tendencijas.“
R. Pocius pritarė tik tam, jog mažiausiai elektros suvartojantys ir trečiajam elektros rinkos liberalizacijos etapui priklausantys vartotojai turėtų teisę likti visuomeniniame tiekime, kaip kad siūlo Energetikos ministerija.
„Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas taip pat išreiškė abejones dėl socialdemokratų siūlymo, pabrėždamas, kad tokie pokyčiai gali signalizuoti apie valstybės politikos nestabilumą ir atgrasyti tiek vietos, tiek užsienio investuotojus. Jis pažymėjo, kad energetikos sektoriui reikalingas ilgalaikis stabilumas, o dažni reguliavimo pokyčiai gali neigiamai paveikti rinkos dalyvių pasitikėjimą.
Nepriklausomi tiekėjai kartoja, kad grįžimas į visuomeninį tiekimą turės neigiamų padarinių vartotojams
Nepriklausomi elektros tiekėjai irgi kritiškai vertina siūlymą leisti vartotojams grįžti į visuomeninį tiekimą. Žinoma, tuo veikiausiai nereikėtų stebėtis, mat leidimas grįžti į visuomeninį tiekimą neabejotinai sumažintų šių tiekėjų klientų kiekį.
Tačiau patys nepriklausomi tiekėjai tvirtina, kad tokie pakeitimai esą mažintų pasitikėjimą liberalizacijos procesu ir galėtų stabdyti investicijas į energetikos sektorių. Be to, tokie pokyčiai galėtų sumažinti konkurenciją rinkoje, nes vartotojai būtų linkę rinktis valstybės reguliuojamą tiekėją, o ne nepriklausomus rinkos dalyvius.
Tačiau tokios kalbos tik verčia dar labiau susimąstyti – ar rinkos liberalizavimas išties įvyko, nes tai buvo naudinga patiems vartotojams, ar visgi atvirkščiai? Juk jeigu nepriklausomi elektros tiekėjai išties būtų ekonomiškai naudingesni gyventojams, niekas net nesvarstytų galimybės nuo jų pabėgti…
Dalis gyventojų svarsto, kad visuomeninis tiekimas yra geresnis pasirinkimas
O pačių elektros vartotojų nuomonės dėl galimybės grįžti į visuomeninį tiekimą yra gan įvairios. Kol vieni gyventojai pritaria ekonomistų išsakytai kritikai, kiti gyventojai visgi linksta pritarti siūlomiems pakeitimams.
Kai kurie gyventojai, ypač vyresnio amžiaus, teigia, kad jiems sunku suprasti ir sekti nepriklausomų tiekėjų pasiūlymus, todėl jie norėtų paprastesnio ir aiškesnio sprendimo. O mažiau elektros energijos suvartojantys asmenys linkę manyti, kad grįžimas į visuomeninį tiekimą padėtų sutaupyti.
Socialiniuose tinkluose apstu ir tokių, kurie lieja pyktį dėl įvykusios liberalizacijos ir to, jog dabar siūloma ir vėl grįžti prie visuomeninio tiekimo. Jie klausia, ar visa ši elektros energijos tiekimo painiava nebuvo tik didžiulė afera, dėl kurios smarkiai nukentėjo kone visi Lietuvos gyventojai. Juk būtent vykstant liberalizacijai elektros kaina tapo žymiai brangesnė, nors buvo tikinama, kad elektra kaip tik pigs.