Nepaisant D. Trumpo spaudimo, FED palūkanų normos greičiausiai nemažins

Finansai ir NTELTA
Suprasti akimirksniu
euras
Nepaisant D. Trumpo spaudimo, FED palūkanų normos greičiausiai nemažins. Pexels nuotrauka

Tikimasi, kad FED palūkanų normos nekeis

Po trijų palūkanų normų mažinimų iš eilės JAV Federalinė rezervų sistema trečiadienį veikiausiai leis sau atsikvėpti ir, nepaisant prezidento Donaldo Trumpo spaudimo toliau mažinti palūkanų normas, duos suprasti, kad kol kas, kol nepasikeis duomenys, jos keičiamos nebus.

Analitikai tikisi, jog šią savaitę FED nedarys nieko ir lauks, kokią politiką patvirtins naujoji D. Trumpo administracija, kad apsvarstytų, kaip ji gali paveikti JAV ekonomiką.

„Manau, FED sėdės sudėję rankas“, – AFP sakė „Moody’s Analytics“ vyriausiasis ekonomistas Markas Zandi.

„Kol nebus daugiau aiškumo – nors kokio – dėl D. Trumpo administracijos ekonominės politikos, FED nesiryš imtis jokių veiksmų“, – pridūrė jis. 

JAV centrinis bankas turi dvigubą Kongreso suteiktą įgaliojimą kovoti su infliacija ir nedarbu, pirmiausia didindamas arba mažindamas bazinę trumpalaikių paskolų palūkanų normą, kuri daro įtaką vartotojų ir įmonių skolinimosi išlaidoms.

JAV ekonomika šiuo metu laikosi pakankamai stipriai: augimas spartus, darbo rinka daugmaž sveika, o infliacija palyginti nedidelė, tačiau ji vis dar viršija FED nustatytą ilgalaikį dviejų procentų tikslą.

FED palūkanų normas nustatantis Federalinis atvirosios rinkos komitetas (FOMC) balsavo už tai, kad pagrindinė skolinimosi palūkanų norma nuo 2024 m. rugsėjo iki gruodžio mėnesio būtų sumažinta visu procentiniu punktu iki 4,25-4,50 proc.

Remiantis „CME Group“ duomenimis, dauguma ateities sandorių prekiautojų tikisi, jog šį mėnesį FED ir toliau laikysis pasyvaus režimo, ir duoda 70 proc. tikimybę, kad per kitą palūkanų normos nustatymo posėdį kovo mėnesį jis pauzę pratęs.

D. Trumpas žadėjo reikalauti nedelstino palūkanų normų sumažinimo

Sausio 20 d. sugrįžęs į valdžią D. Trumpas vėl prisiminė savo grasinimus jau šį savaitgalį JAV prekybos partneriams įvesti plataus masto muitus ir deportuoti milijonus dokumentų neturinčių darbuotojų.

Jis taip pat pareiškė ketinąs pratęsti besibaigiantį mokesčių mažinimą ir sumažinti biurokratines kliūtis energijos gamybai.

Praėjusią savaitę D. Trumpas tęsė kritiką FED ir jo pirmininkui Jerome‘ui Powellui, kurį pats paskyrė vadovauti JAV centriniam bankui.

„Reikalausiu, kad palūkanų normos nedelsiant sumažėtų“, – sakė D. Trumpas, o vėliau pridūrė, kad išleis „griežtą pareiškimą“, jei FED į jo nuomonę neatsižvelgs.

„Manau, kad palūkanų normas išmanau žymiai geriau nei jie, – pridūrė jis. – Ir manau, kad tikrai išmanau žymiai geriau už tą, kuris atsakingas už šio sprendimo priėmimą.“

Dauguma ekonomistų (nors ir ne visi) tikisi, kad D. Trumpo tarifų ir imigracijos politika bent šiek tiek padidins infliaciją, nes išaugs vartotojų kainos.

„Manau, kad ši politika neabejotinai infliacinio pobūdžio, tik klausimas, kokiu laipsniu“, – sakė M. Zandi iš „Moody’s Analytics“.

„Didelė dalis (FED) darbo kalibruojant pinigų politiką yra reaguoti į tai, ką daro įstatymų leidėjai, o jei jiems neaišku, ką jie daro, tai tik įrodo, kad politikos keisti nereikia – nei didinti, nei mažinti palūkanų normų“, – pridūrė jis.

Kai kurie analitikai kalba, jog FED palūkanų normą gali pakelti

Ankstesniame FED posėdyje politikos formuotojai taip pat sutraukė šiemet numatomų palūkanų normos mažinimo skaičių iki dviejų, o kai kurie į savo prognozes įtraukė prielaidas apie tikėtiną D. Trumpo ekonominę politiką, teigiama posėdžio protokole.

Atsižvelgdami į tvyrantį neapibrėžtumą, analitikai nesutaria dėl to, kiek kartų FED šiais metais turėtų mažinti palūkanų normas.

Neseniai paskelbtame pranešime investuotojams „Goldman Sachs“ ekonomistai teigė, kad jų bazinė prognozė – du sumažinimai ketvirčiu procentinio punkto, darant prielaidą, kad infliacija patirs nedidelį vienkartinį poveikį, „dėl kurio ji šiek tiek sumažės, bet nepakils, taigi liks atviros durys palūkanų normų mažinimui“.

„Mes ir toliau laikomės savo bazinės prognozės, kad FOMC šiais metais, birželį, sumažins palūkanų normas 25 baziniais punktais“, – rašė „Barclays“ ekonomistai, atkreipdami dėmesį į JAV ekonomikos stiprumą.

M. Zandi iš „Moody’s Analytics“ teigė, kad vėliau šiais metais taip pat tikisi dviejų palūkanų normų sumažinimų.

Visgi jis pridūrė, kad „yra didelė tikimybė, jog kitas FED žingsnis gali būti ne palūkanų normų mažinimas, o jų didinimas“.

Parengta remiantis elta.