Neišplaunamos dėmės – visgi įveikiamos: keletas gudrybių kaip jas pašalinti

Aplinka, NamaiRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Drabužių dėmės
Daugelį dėmių įmanoma pašalinti. Andrea'o Piacquadio/Pexels nuotrauka

Dažnu atveju įmanoma išgelbėti suteptą audinį

Ką daryti ištepus mėgiamą drabužį? Riebalai, vynas, uogos ar net kraujas gali palikti bjaurias, atrodo jokiomis paprastomis skalbimo priemonėmis nepanaikinamas dėmes. Tikriausiai visi ne kartą esame susidūrę su panašia problema, dėl kurios teko pirkti įmantriausius ir dažnai gan brangius valiklius. Deja, neretai net ir jie atrodo neveiksmingi ir vėliau vis tiek tenka išmesti neva sugadintą drabužį ar kitą audinį.

Visgi dažnai neįveikiamomis laikomos dėmės gali būti pašalintos keliomis gudrybėmis, apie kurias žinojo dar mūsų senoliai. Tam nebūtina pirkti jokių plačiai išreklamuotų skalbimo priemonių ar specialių dėmių valiklių. Tiesa, visgi kuo greičiau sureaguosite į atsiradusią dėmę, tuo didesnė tikimybė, kad pašalinsite ją be jokių žymių ir pernelyg nesistengdami, todėl būtina mėginti valyti suteptą audinį vos tik pastebėjote, jog išsitepėte.

Nežinote kokios tos kelios gudrybės, galinčios padėti išvalyti net ir sunkiausias dėmes? Žemiau rasite puikiai veikiančius dėmių valymo metodus, apie kuriuos veikiausiai iki šiol dar nežinojote.

Patarimai, kaip išvalyti riebalų, uogų ar vyno dėmes

Labai dažna problema – riebalų dėmės ant drabužių ar staltiesės. Jei netyčia ištepėte audinį riebalais, nedelskite ir iš karto nešvarią vietą padenkite indų plovikliu. Tuomet, palaikę audinį vos kelias minutes, kol įsigers valiklis, išskalbkite jį skalbimo mašinoje ir pamatysite, jog dėmė pranyko. Tiesa, jei audiniui nepakenks karštis, galite pamėginti riebalų dėmę pašalinti kitokiu būdu – naudodami verdantį vandenį ir muilą. Ištrynę riebalų dėmę muilu tiesiog užmerkite suteptą audinį itin karštame vandenyje. Pakartokite tai kelis kartus, o po to išskalbkite audinį.

Atėjus uogų sezonui, dažnas iš mūsų išsitepa uogaudami arba tiesiog valgydami uogas. O tokios dėmės išskalbus audinį skalbimo mašinoje dažniausiai lieka. Ką daryti? Vos tik pastebėjote, jog išsitepėte, nedelskite ir užtempę audinį ant dubens pilkite ant jo verdantį vandenį (žinoma, jei tai nesugadins drabužio). Po to į dubenį įpilkite baltojo acto ir pamerkite suteptą audinį valandai ar ilgiau. Kai drabužis išmirks, išgręžkite jį ir dėmės tikriausiai jau nebesimatys. Jei visgi audinys vis dar išteptas, tuomet galite ant dėmės užtepti balinančios dantų pastos ir patrynus audinį jį išskalauti.

Tuo tarpu apsiliejus raudonu vynu nemėginkite trinti dėmės. Nors vos tik nutinka tokia nelaimė iš karto norisi dėmę trinti, tikintis, jog tai padės, tačiau iš tikrųjų raudono vyno dėmė taip tik dar labiau išsiplečia. Tokiu atveju ir taip sunkiai pašalinamus nešvarumus tektų valyti iš dar didesnio audinio, kilimo ar staltiesės ploto. Tad ką daryti? Paimkite sausą servetėlę ir lengvai nusausinkite vietą, kuri aptiško vynu, o tuomet imkitės dėmės valymo.

Jeigu audinys yra toks, kuriam nebaisi aukšta temperatūra, tuomet užpilkite ant dėmės verdančio vandens ir taip lengvai išspręsite problemą. Jei aukšta temperatūra visgi sugadintų drabužį, tuomet rinkitės acto mišinį. Tereikia sumaišyti vieną arbatinį šaukštelį acto su pora puodelių šilto vandens ir trupučiu muilo. Tokiu mišiniu apšlakstykite dėmę ir palaukę kelias minutes nusausinkite. Jei neturite acto, vietoj jo galite išmėginti vandenilio peroksidą lygiomis dalimis sumaišytą su muilo tirpalu. Taip pat galite išmėginti druską: tiesiog berkite ją ant dėmės, palikite kuriam laikui, kad įsigertų, o tada atsargiai nuvalykite.

Gudrybės, kurios padės pašalinti kraujo, prakaito ar vaško dėmes

Kraujo dėmės gali atrodyti kaip neįveikiama užduotis, tačiau iš tikrųjų yra keli būdai, kurie gali padėti sėkmingai iš audinio pašalinti net ir kraują. Jeigu dėmė dar nėra įsisenėjusi, tiesiog užpilkite ant jos bespalvio koncentruoto acto ir palaukite maždaug 5-10 minučių. Po to pavalykite dėmę su skudurėliu ir nusausinę iš karto išskalbkite suteptą audinį. Jeigu neturite acto, galite šviežią kraujo dėmę išvalyti su amoniako tirpalu. Tiesiog praskieskite jį su vandeniu ir pamirkykite tokiame tirpale išteptą vietą, o po to nedelsdami išskalbkite audinį. Be to, galite išmėginti ir kraujo dėmės valymą pasitelkiant į pagalbą druską. Tiesiog ištirpinkite druską šaltame vandenyje ir prieš skalbimą pamerkite nešvarų audinį maždaug 3-4 valandoms į gautą druskos tirpalą.

Deja, tačiau ne visada kraujo dėmės atsiranda namuose, kur galima greitai sureaguoti į susiklosčiusią situaciją ir iš karto griebtis dėmės valymo. Tuomet išteptą vietą mirkykite kokakoloje, o atsidūrę namuose iš karto išskalbkite suteptą audinį.

Ant drabužių atsiradus prakaito ar dezodoranto dėmėms vis dar galite jas išvalyti, net jei po skalbimo drabužyje vis tiek liko nemalonios geltonos dėmės. Tokius baltus, suteptus ties pažastimis drabužius išgelbėsite pasigamindami specialius mišinius. Pirmiausia pilkite į dubenį stiklinę acto ir dvi stiklines šilto vandens, išmaišykite ir palikite suteptą audinį šiame mišinyje apie 20 minučių. Tuomet pasigaminkite lipnų mišinį iš vieno valgomojo šaukšto vandenilio peroksido, vieno šaukšto druskos ir pusės stiklinės sodos. Kai suteptas baltas drabužis jau bus išmirkęs, jį išgręžkite ir šiuo mišiniu įtrinkite dėmę. Tada teliks išskalbti audinį skalbimo mašinoje ir galėsite vėl džiaugtis baltutėliais marškiniais ar kitu prieš tai suteptu drabužiu.

Jei netyčia ant drabužių, staltiesės ar kitų audinių užtiško vaško, pirmiausiai atsargiai nugrandykite sustingusį vašką. O po to galite išmėginti skirtingus tokios likusios dėmės valymo būdus, kadangi vašką galima valyti pasitelkiant arba šaltį, arba karštį. Jeigu audinys nebus sugadintas naudojant karštį, tuomet galite išmėginti šiuos būdus:

  • ant šlapio audinio uždėkite sugeriamąjį popierių ir tiesiog lyginkite – pastebėsite, jog vaško neliko nė kvapo;
  • palaikykite suteptą audinio vietą verdančiame vandenyje apie minutę, o tada ištraukite, tokią procedūrą kartodami kelis kartus, o po jos – išskalbkite audinį;
  • užvirinkite vandenį ir palaikykite vašku išteptą audinį virš garų apie pusvalandį, o po to vėlgi išskalbkite.

Jei karštis gali pakenkti audiniui, tuomet pamėginkite vašką išvalyti šalčiu. Tiesiog įdėkite suteptą audinį į plastikinį maišelį ir palaikykite šaldymo kameroje apie pusvalandį ar kiek ilgiau. Laikas labiausiai priklausys nuo to, kokią medžiagą bandysite išvalyti ir kaip stipriai ji sutepta. O kai vaškas jau bus pakankamai sušalęs, jis tiesiog pradės trupėti, tad ištraukus audinį iš šaldiklio galėsite lengvai jį išvalyti.

Yra ir daugybė kitų dėmių, kurias iš pirmo žvilgsnio sunku ar net neįmanoma išvalyti. Tačiau iš tikrųjų galima rasti daug nuo seno buityje naudojamų gudrybių, kurios sėkmingai įveikia net ir pačias sudėtingiausias dėmes. Tad prieš galutinai nuleisdami rankas pirmiausia pamėginkite rasti informacijos apie konkrečios dėmės valymo būdus. Galbūt maloniai nustebsite ir išaiškės, jog jums tereikia kelių pigių ingredientų, kad ir vėl galėtumėte džiaugtis švariu audiniu.