
Socialinių tinklų vartotojai tikina, kad „tikrosios“ sodos nebeturime jau ne vienerius metus
Valgomoji soda – vienas iš tų produktų, be kurių gali išsiversti retas. Juk ji nuo seno yra nepamainoma namų pagalbininkė, nes yra naudojama įvairiems tikslams: nuo gardžių, dailiai iškilusių kepinių iki įvairių negalavimų lengvinimo, nuo natūralaus valiklio, padedančio panaikinti nemalonų kvapą iš šaldytuvo iki prikepusių indų šveitiklio ir t. t. Tačiau pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose pasklido informacija, jog tikrosios, įvairiems skirtingiems tikslams naudingos sodos, nė su žiburiu nerasi daugumoje Lietuvos parduotuvių.
Vienoje Feisbuko grupėje apie vaistažoles „tikra“ soda netgi prekiaujama iš rankų į rankas. Joje teigiama, kad dabar Lietuvoje parduodama soda su įvairiais priedais ir yra visiškai kitokia, nei senesnių laikų soda.
Pasak internautų, dabartinė valgomoji soda ne tik nebepakelia tešlos tiek, kiek senoji, bet ir apskritai sunkiai tirpsta vandenyje ir nebėra tinkama naudoti liaudies medicinoje. Nors soda liaudies medicinoje yra žinoma kaip priemonė, galinti padėti nuo rėmens, skrandžio problemų ir kitų bėdų, socialinių tinklų vartotojai tikina, kad tokia veiksminga buvo tik gryna, priemaišų neturinti soda.
Vietoj grynos valgomosios sodos prekiaujama sodos gaminiu su priedais?
Internautai teigia, jog „tikra“ soda būdavo be jokių priedų. Jos sudėtyje buvo vos viena medžiaga – 100% natrio hidrokarbonatas (sodium carbonate). O dabar daugumos parduotuvių lentynose esanti soda yra su visokiais priedais, kurie pakeičia valgomosios sodos savybes ir ši nebėra tokia gera nei kepinių gamyboje, nei liaudies medicinoje, nei kitiems tikslams.
Socialinių tinklų vartotojų teigimu, „tikra“ soda dabar yra tapusi retenybe. Esą jos dar galima rasti Rusijos kapitalo bendrovei „Svetofor“ priklausančiame prekybos tinkle „Mere“, taip pat pavienėse parduotuvėse ar užsisakant iš užsienio, tačiau populiariausiuose prekybos tinkluose prekiaujama „nebe tokia“ soda, prie kurios esame pratę.
Viena internautė netgi plačiau paaiškino, kas esą įvyko su visiems puikiai žinoma valgomąja soda:
„Baškirijoje, Sterlitomako mieste buvo gaminama tikroji soda. Ji taip ir vadinosi – Пищевая сода. Dabar įmonė yra išpirkta, ir vadinasi AO Башкирская содовая компания ir gamina Гидрокарбанат натрия Е 500 (ii). Vadinasi (Натрий двууглекислый) пищевая добавка. Sudėties nenurodo, bet tai yra ne gryna soda.“
Natrio hidrokarbonatas – tai ta pati valgomoji soda
Visgi, nors internautai yra karštai įsitikinę, kad dabartinė soda yra visai kitokia, o gaminio sudėtyje nurodytos irgi visiškai kitokios medžiagos, tai nėra tiesa. Natrio hidrokarbonatas, kuris dabartiniuose gaminiuose žymimas kaip E500 (ii), yra ta pati valgomoji soda. Ji tiesiog užrašyta Europos sąjungoje naudojamu pavadinimu ir žymėjimu[1].
Lygiai taip pat yra ir su natronu: nors socialinių tinklų vartotojai karštai ginčijasi, kad natrio hidrokarbonatas nėra natronas, visgi, žvelgiant iš cheminės pusės, tai – ta pati medžiaga, tik įvardinta kitu žodžiu. Tiek natrono, tiek valgomosios sodos oficialus pavadinimas yra natrio hidrokarbonatas. Jų abiejų cheminė formulė yra NaHCO₃. Tad tai – identiška medžiaga.
Be to, net ir teiginiai, kad Lietuvos parduotuvėse sunku rasti 100 proc. valgomosios sodos be jokių papildomų priedų, atrodo klaidingi. Patikrinus vieną populiariausių Lietuvoje veikiančių tinklų, radome net kelias skirtingas valgomąsias sodas, kurių sudėtyje nenurodyta jokių papildomų priedų. Tad belieka spėlioti, ar gamintojai tiesiog nenurodo papildomų priedų ir todėl valgomosios sodos savybės iš tiesų yra pakitusios, ar visgi internautai tiesiog skleidžia nepatikrintus gandus, nes gerai nesupranta, kas parašyta ant pakuotės.