Suprasti akimirksniu
  • Teigiama, kad Web3 suteiks naudotojams galimybę kontroliuoti, pakeisdamas korporacijų galią
  • Naujos kartos žiniatinklis yra susijęs su investicijomis
  • Elonas Muskas išreiškė skeptišką požiūrį į Web3
  • World Wide Web istorija ir ateitis
  • Web 3.0 apibrėžiamieji bruožai nėra labai tikslūs ar nustatyti, bet principas yra decentralizacija
Šaltiniai
WEB
Žiniatinklis 3 jau kuriamas. Miguel A. Padrinan/ pexels nuotrauka

Teigiama, kad Web3 suteiks naudotojams galimybę kontroliuoti, pakeisdamas korporacijų galią

Vieni tai vadina kitu interneto etapu, kiti sako, kad tai greitų pinigų sukčiavimas, kuris žlugs. Tačiau kas tiksliai yra Web3? Terminas Web3 ara Web 3.0 yra plačiai vartojamas kalbant apie naujosios eros internetą, kuris veiks naudojant įrašų saugojimo technologiją blockchain – decentralizuotą viešosios apskaitos sistemą[1]. Dabartinė interneto iteracija, Web2, veikia centralizuotuose, įmonėms priklausančiuose serveriuose.

Teigiama, kad ilgalaikėje perspektyvoje iš tiesų prasminga turėti labiau decentralizuotą valdžią ir kad egzistuotų kažkas panašaus į kriptovaliutą. Tai suteikia daugiau laisvės finansų sistemai nuo tikrai blogai veikiančių vyriausybių.

Žiniatinklis 3.0 arba Web3 jau gerokai pranoko pradinę semantinio žiniatinklio koncepciją. Taip yra iš dalies todėl, kad žmogaus kalbą su visais jos subtiliais niuansais ir variacijomis paversti kompiuteriams lengvai suprantamu formatu yra labai brangu ir labai sudėtinga, todėl, kad per pastaruosius du dešimtmečius žiniatinklis 2.0 jau gerokai patobulėjo[2].

Naujos kartos žiniatinklis yra susijęs su investicijomis

Jau egzistuoja ne vienas Web3 startuolis, siekiantis sukurti grandinės decentralizuotą tinklą be blokų. „Nillion“ jau užbaigė pirmą žingsnį, kuris atsiėjo daugiau nei 20 milijonų JAV dolerių. Tai yra gilus technologijų infrastruktūros projektas.

Andrew Yeoh, bendrovės įkūrėjas, vyriausiasis rinkodaros pareigūnas sako, kad nors blokų grandinės decentralizuoja finansus, jų įmonė siekia decentralizuoti ir visus kitus likusius duomenis. Startuolio tikslas – sukurti naują interneto infrastruktūrą, skirtą saugojimui ir duomenų skaičiavimui užtikrinti. Įmonės ir konkurentai gali bendradarbiauti neperduodami svarbiausios informacijos.

Jos decentralizuotame tinkle naudojamas Nil Message Compute (NMC) – matematinis pasiekimas, kurį sukūrė komandos vyriausiasis mokslininkas Miguelis de Vega. Nors „Nillion“ modelis nėra pagrįstas blokų grandine, jis turi decentralizuotą komponentą, o tai reiškia, kad jis priskirtinas didesniam Web3 modeliui. Apskritai jį galima laikyti decentralizuotos skaičiavimo galios teikimo būdu. Ankstyvieji planai rodo, kad ši galia ateityje turės žetoną.

„Nillion“ leidžia labai greitai atlikti saugių duomenų skaičiavimus ir saugoti tuos duomenis, kurių negalima atlikti naudojant blokų grandinę. Įmonė teigia, kad žiūri į tai kaip į atveriančią visiškai naują interneto naudojimo atvejų visatą, kuri gerokai išplečia ekosistemą. Prie jos prisijungė ir tokių didelių įmonių kaip, pavyzdžiui, „Uber“, buvę vadovai.

Ryšys su pasauliu naudojantis internetu. Picjumbo/ Pexels nuotrauka
Ryšys su pasauliu naudojantis internetu. Picjumbo/ Pexels nuotrauka

Elonas Muskas išreiškė skeptišką požiūrį į Web3

Tačiau Elonas Muskas ir Jackas Dorsey, atrodo, tyčiojasi iš Web3 – naujausio technologijų srities madingo žodžio.

J. Dorsey sakė, kad Web3 nėra toks decentralizuotas, kaip kai kurie galbūt tikėjosi. Pirmadienį Tesla vadovas Elonas Muskas ir Jackas Dorsey „Twitter“ tinkle apsikeitė nuomonėmis, kuriomis, atrodo, pašiepė būsimo Web3 idėją.

Terminas Web3 plačiai vartojamas kalbant apie decentralizuotą internetą, kuris veiks naudojant įrašų saugojimo technologiją blockchain, o ne centralizuotas paslaugas. Pagal šį modelį naudotojai turėtų platformų ir taikomųjų programų nuosavybės akcijų paketus ir tai esą kontrastuotų su šiandieniniu modeliu – Web2 – kai platformas kontroliuoja keli pagrindiniai žaidėjai, tokie kaip „Google“ ar „Facebook“.

E. Musko ir J. Dorsey „Twitter“ žinutės sukėlė kritikų, nesutinkančių su jų išvadomis dėl Web3, diskusijas. Vėliau J. Dorsey sumenkino ir mintį, kad Web3 kada nors bus iš tiesų decentralizuotas, nes rizikos kapitalo įmonės ir jų ribotos atsakomybės partneriai bus varomoji jėga. 

World Wide Web istorija ir ateitis

Web3 – tai kita žiniatinklio evoliucijos iteracija arba etapas, kuris gali būti toks pat griaunantis ir tapti tokiu pat dideliu pokyčiu kaip 2.0 žiniatinklis. Web3 grindžiamas pagrindinėmis decentralizacijos, atvirumo ir didesnio naudingumo vartotojui sąvokomis. Kai kurias iš šių pagrindinių sąvokų Timas Bernersas-Lee išdėstė dar 1990-aisiais. Nors dabar WWW kūrėjas sako, kad blockchain nėra gera išieitis kuriant Web3[3].

Decentralizacija reiškia, kad nėra jokio centrinės institucijos leidimo, kad būtų galima ką nors paskelbti internete, nėra jokio centrinio kontroliuojančio mazgo, todėl nėra vieno nesėkmės taško... Ir jokio išjungimo jungiklio! Tai taip pat reiškia laisvę nuo beatodairiškos cenzūros ir sekimo.

Dizainas iš apačios į viršų yra dar viena savybė, kuri būdinga žiniatinkliui 3.0. Vietoj to, kad koda rašytų ir kontroliuotų nedidelė ekspertų grupė, jis buvo kuriamas visiems matant, taip skatinant kuo aktyvesnį dalyvavimą ir eksperimentavimą.

2001 m. paskelbtame straipsnyje T. Bernersas-Lee aptarė vadinamojo semantinio žiniatinklio koncepciją. Kompiuteriai neturi patikimo būdo apdoroti kalbos semantiką t. y. išsiaiškinti tikrąjį žodžio ar frazės vartojimo kontekstą. Jo semantinio žiniatinklio vizija buvo suteikti prasmingam tinklalapių turiniui struktūrą ir sukurti programinę įrangą, kuri naudotojams padėtų atlikti sudėtingas užduotis.

Web 3.0 apibrėžiamieji bruožai nėra labai tikslūs ar nustatyti, bet principas yra decentralizacija

Žiniatinklyje 2.0 kompiuteriai naudoja HTTP unikalius interneto adresus, kad rastų informaciją, kuri saugoma fiksuotoje vietoje, paprastai viename serveryje. Naudojant 3.0 žiniatinklį, kadangi informacija būtų surandama pagal jos turinį, ji galėtų būti saugoma keliose vietose vienu metu, taigi būtų decentralizuota. Taip būtų sugriautos didžiulės duomenų bazės, kurias šiuo metu turi tokie interneto milžinai kaip „Meta“ ar „Google“, o naudotojams būtų suteikta didesnė kontrolė.

Naudodamiesi žiniatinkliu 3.0, duomenis, kuriuos generuoja skirtingi ir vis galingesni skaičiavimo ištekliai, įskaitant mobiliuosius telefonus, stalinius kompiuterius, prietaisus, transporto priemones ir jutiklius, naudotojai parduos per decentralizuotus duomenų tinklus, taip užtikrindami, kad naudotojai išlaikys nuosavybės kontrolę[4].

Web 2.0 ir Web 3.0 – tai viena po kitos sekančios, pažangios XX a. 9-ojo dešimtmečio ir 9-ojo dešimtmečio pradžios Web 1.0 versijos. Web 2.0 yra dabartinė mums visiems pažįstama žiniatinklio versija, o Web 3.0 – kitas jo etapas, kuris bus decentralizuotas, atviras ir naudingesnis.

Tokios naujovės kaip išmanieji telefonai, mobilioji interneto prieiga ir socialiniai tinklai paskatino eksponentinį žiniatinklio 2.0 augimą. Web 2.0 sužlugdė tuos sektorius, kurie nesugebėjo integruoti naujojo žiniatinkliu grindžiamo verslo modelio.

3.0 žiniatinklį apibrėžia šie bruožai: decentralizacija, nepasitikėjimas ir leidimų neturėjimas, dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis, ryšys ir visuotinumas. Žiniatinklis 3.0 arba Web3 yra trečioji pasaulinio žiniatinklio karta. Šiuo metu jis dar tik kuriamas, tačiau tai decentralizuoto ir atviro žiniatinklio vizija, kuri naudotojams suteikia daugiau naudos.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Margaret james, Tomothy Li. Web 3.0 Explained, Plus the History of Web 1.0 and 2.0 Investopedia. Financial reports
4.arrow_upward
Jeff Wilser. Birth of the Network Nations Coindesk. Cryptocurrency news and reports