Seimo nariai nesivaržo: milijonai parlamentinei veiklai, rekordinės išlaidos komandiruotėms ir suvenyrams

Suprasti akimirksniu
Seimas
LR Seimas. ELTA nuotrauka

Parlamentarai taip įsisuko į komandiruočių biudžetą, kad šio gali nebelikti jau metų viduryje

Šiemet Seimo nariai komandiruotėms planuoja išleisti 650 tūkst. eurų, tačiau parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis įspėja, kad tokiu tempu lėšos gali baigtis jau vasaros viduryje. Per du pirmuosius metų mėnesius jau panaudota penktadalis šios sumos, o parlamentinei diplomatijai skirtos lėšos tirpsta greičiausiai – išleista beveik trečdalis numatyto biudžeto. Tuo tarpu įsismarkavę politikai netaupo ir kitoms savo reikmėms ir parlamentines lėšas taško efektyviai, argumentuodami, kad į svečius tuščiomis neinantys.

Daugiausia diskusijų sukėlė socialdemokratų Vaidos Aleknavičienės ir Sauliaus Čaplinsko planuojama kelionė į Islandiją, kurios kaina – 5,2 tūkst. eurų. Seimo vicepirmininkė Rasa Budbergytė kėlė klausimą, ar tikrai būtina čia vykti dviem parlamentarams. 

Abejonių kilo ir dėl keturių Seimo narių dalyvavimo tarpparlamentiniame posėdyje, svarstant, ar būtina siųsti ne tik Aplinkos apsaugos, bet ir Užsienio reikalų komiteto atstovus.

Nors šių metų biudžetas iš esmės nesiskiria nuo pernykščio, per 2023-uosius esą liko nepanaudota apie 150 tūkst. eurų. Todėl Seimo vadovybė ragina atsakingiau vertinti komandiruočių būtinybę ir prioritetą teikti diplomatijai su JAV bei paramai Ukrainai. 

Artimiausi mėnesiai parodys, ar politikai sugebės išmintingai paskirstyti turimas lėšas.

Eurai
Dalies parlamentarų išlaidos komandiruotėms sukėlė diskusijas. Unsplash nuotrauka

Tokia pati suma politikų išvykoms buvo skirta ir praėjusią kadenciją ir buvo laikoma rekordine

Tuo tarpu pernai metais, dar praėjusią Seimo kadenciją buvo skirta tokia pati suma parlamentarų komandiruotėms ir tai buvo didžiausias biudžetas per visą kadenciją ir, praėjusios kadencijos parlamentarai, panašu, taip pat nebuvo linkę susiturėti. Mat jau vos prasidėjus 2024-iesiems – sausio mėnesį – buvo išleista penktadalis lėšų – 138,8 tūkst. Eurų.

Didžiausia biudžeto dalis – 269 tūkst. eurų – buvo skirta Seimo delegacijų dalyvavimui tarptautinėse organizacijose ir asamblėjose. Parlamentinei diplomatijai, tuo tarpu, buvo numatyta per 200 tūkst. eurų, 90 tūkst. eurų – Seimo vadovų išvykoms, dar 80 tūkst. eurų – Seimo komitetų dalyvavimui Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Parlamento renginiuose. Frakcijų veiklai susijusioms kelionėms numatyta kuklesnė suma – 10 tūkst. eurų.

Palyginimui, ankstesniais metais komandiruočių biudžetas buvo gerokai mažesnis – 2021 ir 2022 m. siekė vos 300 tūkst. eurų. Pernai Seimui teko jį didinti iki 630 tūkst. eurų, bet išleista šiek tiek mažiau – 588,7 tūkst. eurų. 

Skvernelis norėjo apsaugoti parlamento narius nuo diskusijų apie pinigų leidimą suvenyrams

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis. ELTA nuotrauka

Prasidėjus 2025-iesiems Seimo valdyba sudarė darbo grupę, kuri peržiūrės, kaip efektyviau naudoti parlamentinei veiklai skirtas lėšas. Pasak parlamento pirmininko Sauliaus Skvernelio, siekiama išvengti situacijų, kai Seimo nariams tenka teisintis dėl išlaidų suvenyrams ar sandėlio veiklai. Jis taip pat pasiūlė idėją atverti Seimo suvenyrų parduotuvę visuomenei, kad politikų lėšomis perkami daiktai būtų prieinami ir turistams.

Šiuo metu kiekvienam parlamentarui kas mėnesį skiriama 0,8 vidutinio darbo užmokesčio suma – iki šiol tai sudarė apie 1,7 tūkst. eurų, o per metus bendra suma viršija 2 mln. eurų. Už šiuos pinigus Seimo nariai gali nuomotis biurus, transportą, pirkti degalus, kanceliarines prekes, spaudą ir net suvenyrus. Tačiau po žurnalistinių tyrimų išaiškėjo, kad kai kurie politikai tūkstančius eurų skyrė žvakėms, kaklaraiščiams ir net brangiai įrangai, kuri, pasibaigus kadencijai, likdavo jų nuosavybe.

Dėl kilusio pasipiktinimo visuomenėje Seimo valdyba jau anksčiau sugriežtino taisykles: leista įsigyti ne daugiau kaip tris telefonus ir tris kompiuterius per kadenciją, o vienos rūšies prekėms negalima skirti daugiau nei pusės metinių lėšų.

Parlamentinės lėšos „juda“ kaip reikiant – tuščiomis į svečius gi neisi

Seimas
Tarp išlaidų dominavo ir telefonai, bei biuro įranga. Seimo nuotrauka

Dar ne tiek ilgai naujas pareigas einantys Seimo nariai jau spėjo išleisti tūkstančius parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Kaip rodo Etikos ir procedūrų komisijos duomenys, daugiau nei pusė naujokų išnaudojo po 2 tūkst. eurų ir daugiau, o populiariausias pirkinys, kaip ir ankstesnėse kadencijose, buvo suvenyrai iš Seimo sandėlio. Socialdemokratas Robertas Kaunas visą sumą – 1469 eurus – skyrė vien tik jiems. 

„Kai vykstame į svečius, juk ką nors atsivežame“, – savo sprendimą argumentavo politikas.

Tarp kitų išlaidų dominavo telefonai ir biuro įranga. Daugiau nei po 1 tūkst. eurų mobiliesiems įrenginiams išleido „Nemuno aušros“ frakcijos nariai bei keli socialdemokratai, o konservatorė Giedrė Balčytytė pasirinko investuoti į kompiuterinę įrangą. 

Tuo tarpu kultūros ministras Šarūnas Birutis beveik visas lėšas – 2,4 tūkst. eurų – skyrė automobilio išlaidoms. Vis dėlto, buvo ir itin taupių parlamentarų: konservatorius Raimondas Kuodis per du mėnesius išleido vos 0,97 euro, o socialdemokratas Šarūnas Šukevičius – 45 eurus.

Iš viso 2024 metais Seimo nariai išleido 1,8 mln. eurų parlamentinei veiklai – mažiau nei 2023-aisiais, kai suma siekė per 2 mln. eurų. 

Po ankstesnių skandalų, kai politikai lėšas leido žvakėms, skėčiams ir kaklaraiščiams, Seimo valdyba sugriežtino taisykles, tačiau, panašu, kad išlaidavimo tendencijos išlieka.

Atskleista, kiek Seimas ketina išleisti komandiruotėms

Štai kiek parlamentarai planuoja išleisti komandiruotėms: tai – didžiausia suma per kadenciją | tv3.lt

Seimo valdybos dėmesys – parlamentinėms lėšoms: kad nebūtų istorijų dėl suvenyrų – LRT

Telefonai ir tūkstančiai eurų suvenyrams – ką už parlamentines lėšas perka Seimo nariai – LRT