
Moliūgas rekordininkas sveria daugiau nei 1 toną
JAV pasiektas didžiausio moliūgo rekordas. Amerikiečių mokytojas savo sode užaugino tikrą moliūgą milžiną, kuris sveria daugiau nei 1000 kg.
Taip Travisas Giengeris, mokytojas iš Minesotos valstijos, laimėjo 50-ąjį pasaulio moliūgų milžinų čempionatą su 1247 kg sveriančiu moliūgu.
Jis buvo toks didelis, kad konkurso rengėjų teigimu, jo užtektų net 687 moliūgų pyragams pagaminti[1].
O moliūgus auginantis sodininkystės mokytojas šiuo klausimu pasekė savo tėvo pėdomis ir dabar, jau pats moliūgus augina beveik 30 metų. T. Giengeris teigia, kad šiemet buvo išskirtiniai, nes moliūgams skyrė itin didelį dėmesį: laistė net dvylika kartų per dieną ir tręšė daugiau nei įprastai.
Moliūgų čempionas šiais metai laimėjo ne tik garbę bei didelį aplinkinių susidomėjimą, bet 30 000 JAV dolerių prizą. Kartu, buvo pasiektas ir naujas pasaulio rekordas[2].
T. Giengeris pirmą kartą moliūgų konkurse dalyvavo 2020 m. ir laimėjo tris iš pastarųjų keturių renginių. Iš tiesų, jo konkursui pateikti moliūgai netgi paskatino renginio priežiūros institucijas pradėti naudoti naujas svarstykles, kuriomis galima nustatyti visą pateiktų didžiulių moliūgų svorį. Dabar naudojamos naujosios pramoninės svarstyklės gali sverti iki 5 tonų.
Pats sunkiausias pasaulio moliūgas prieš keletą metų užaugo Italijoje
Anksčiau, didžiausio moliūgo pasaulio rekordas buvo pasiektas Italijoje. Tuomet ūkininkas užaugino net 1226 kg sveriantį moliūgą. Ūkininkas iš Chianti, Toskanos regiono Italijoje, užaugino tokį milžinišką moliūgą, kurį patvirtino net Didžioji moliūgų bendrija[3].
Jis buvo pasvertas 2021 m. rugsėjo 26 d. vykusiame 10-ajame „Campionato della Zuccone“ moliūgų festivalyje. Šis moliūgas-milžinas buvo išaugintas iš „Werner“ sėklos, priklausančios „Atlantic Giant“ rūšiai.
Moliūgo plotis siekė 3,56 m., o apimtis – 5,42 m. Tai didžiausias kada nors moliūgų konkurse užfiksuotas dydis.
O ūkininkas iš Italijos tuomet užaugino ištisą milžiniškų moliūgų derlių ir tame pačiame konkurse taip pat užėmė antrąją ir trečiąją vietas su moliūgais, sveriančiais atitinkamai 978,99 kg ir 794,51 kg.
Taip buvo pagerintas 2016 m. spalio 9 d. Mathiaso Willemijnso užauginto moliūgo rekordas su 1 190,49 kg.
Kaip užauginti moliūgą-milžiną?
Šie moliūgų-milžinų rekordai iš tiesų yra įspūdingi. Juk norint užauginti didelį moliūgą, reikia daug priežiūros, kantrybės ir tinkamų sąlygų. O norintiems savo jėgas moliūgų auginime išmėginti patiems, pateikiame keletą naudingų patarimų, kurie gali padėti užauginti sveiką bei didelį moliūgą.
Pasirinkite tinkamą moliūgų veislę. Tokios veislės kaip „Atlantic Giant“, „Big Max“, „Dill’s Atlantic Giant“ ir „Prizewinner “ yra pačios populiariausios, jei norima itin didelio moliūgo.
Pradėkite anksti. Sėkite moliūgų sėklas likus 2-4 savaitėms iki numatomų paskutinių šalnų jūsų vietovėje.
Paruoškite dirvą. Moliūgai gerai auga gerai drenuojamoje, derlingoje dirvoje, o kad pagerintumėte dirvos kokybę, į ją įberkite daug organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto. Prižiūrėkite, kad dirvožemio pH būtų 6,0-6,8.
Pasirinkite saulėtą vietą. Moliūgams reikia mažiausiai 6-8 valandų tiesioginių saulės spindulių kasdien, todėl jų auginimui išsirinkite saulėtą žemės plotą.
Laistymas. Laikykite dirvą nuolat, bet nepersistenkite, nes tai gali sukelti šaknų puvimą. Patariama laistyti augalų pagrindą, tačiau taip, kad nesudrėktų lapai.
Genėjimas. Genėkite augantį moliūgą, pašalinkite perteklinius ūglius ir vaisius, kurių neplanuojate pasilikti.
Kenkėjų ir ligų kontrolė. Stebėkite, ar moliūgų augaluose nėra įprastų kenkėjų, pavyzdžiui, amarų ir moliūginių vabalų. Naudokite ekologiškus kenkėjų kontrolės metodus, kad juos suvaldytumėte. Be to, atidžiai stebėkite, ar nėra ligų užuomazgų, pavyzdžiui, miltligės, požymių.
Moliūgas – tikras rudens simbolis
O įdėję daugiau pastangų ir užauginę pirmąjį savo moliūgų derlių, jais džiaugtis ypatingai galėsite rudenį: juk moliūgai dėl įvairių priežasčių glaudžiai siejami su šiuo metu laiku, rudens bei derliaus šventėmis ir net vis labiau populiarėjančiu Helovynu.
Juk moliūgų derlius paprastai yra nuimamas būtent rudenį, todėl šiuo metu jų galima lengvai įsigyti. O dėl savo oranžinės spalvos ir sąsajų su rudens sezonu, jie tampa puikiu rudens simboliu.
Moliūgai paprastai naudojami ir kaip Helovyno dekoracijos. Juk pasaulyje egzistuoja populiari tradicija – įvairiai išpjauti moliūgą ir taip sukurti žibintą.
Rudenį ypač populiarūs tampa ir moliūgų skonio maisto produktai bei gėrimai. Pavyzdžiui, daugelio pasaulio šalių moliūgų prieskoniais pagardinta kava yra laikoma tikru rudens simboliu.
Moliūgai dažnai naudojami ir įvairiuose rudens receptuose, įskaitant moliūgų pyragą, moliūgų duoną ir moliūgų sriubą.
O pati moliūgo istorija prasidėjo Šiaurės Amerikoje, kur ši daržovė buvo pradėta auginti prieš tūkstančius metų. Kai XVII a. į Šiaurės Ameriką atvyko anglų kolonistai ir susipažino su moliūgais, jie taip pat pradėjo naudoti šią daržovę.
„Tai buvo paskutinis maistas. Kai kolonijiniai ūkininkai negalėdavo užauginti kviečių, kopūstų ar kitų jiems įprastų maisto produktų, jie dažnai galėdavo juos pakeisti labai derlingu moliūgu, nes jis augo kaip piktžolė“, – istoriją aiškina Delavero universiteto istorijos ir muziejininkystės profesorė Cindy Ott, pabrėždama, kad moliūgas buvo siejamas su senamadišku būdu užsidirbti pragyvenimui iš žemės[4].
Šiandien viskas jau kitaip. Moliūgai auginami ne tik siekiant išmaitinti savo šeimas, tačiau ir dėl pramogos. O ir daugiausiai jų užauginama ne Šiaurės Amerikoje. 2020 m. pasaulyje buvo išauginta 28 mln. tonų moliūgų, iš kurių 27 proc. teko Kinijai. Toliau sekė Ukraina ir Rusija[5].