Nauja auklėjimo tendencija? Bibliotekose ir bažnyčiose vyksta vulgarūs „drag“ pasirodymai

Pasaulis, ŠeimaG. B.
Suprasti akimirksniu
„Drag“ karalienės
„Drag“ pasirodymai vaikams nėra tinkama pramoga. Breto Kavanaugh/Unsplash nuotrauka

Knygų skaitymo vaikams renginiai nuo šiol – su „drag“ elementais

Šeštadienį Kanados Kalgario provincijoje, viešojoje bibliotekoje buvo nutrauktas vaikams skirtas knygų skaitymo renginys pavadinimu „Skaitymas su karališkomis asmenybėmis“.

Nors renginio pavadinimas leidžia manyti, kad čia vaikams pasirodė įvairiais pasakų personažais persirengę aktoriai, iš tiesų renginyje vaikams dalyvavo „drag“ karalienės.

„Drag“ pasirodymas vyko viešojoje bibliotekoje ir buvo skirtas būtent mažamečiams. Prieš tokią nepilnamečiams netinkamą programą pasisakantys aktyvistai, kalbėdami apie vaikams netinkamo turinio svarbą ar net pedofiliją, ėmė veržtis į bibliotekos patalpas, galiausiai – buvo iškviesta policija, o socialinius tinklus apskriejo vaizdo įrašai[1].

Kol vieni internautai nieko blogo tame nemato, gausybė kitų piktinasi, kad liberalios pasaulėžiūros puoselėtojai menkai situaciją suprantančius vaikus nuo pat mažumės stumia link LGBTQ bendruomenės glėbio. Akcentuojama ir tai, kad „drag“ pasirodymai nestokoja seksualumo ir net vulgarumo, kas tikrai nėra priimtina mažamečiams.

Vis gi, pati Kalgario provincijos merė Jyoti Gondek socialiniame tinkle tviteryje pareiškė, kad dėl tokių knygų skaitymo vakarų su „drag“ karalienėmis problemų ji nematanti. Merė pranešė ir tai, jog sieks griežtinti provincijos įstatymus, kad būtų užkirstas kelias „neapykantą kurstančioms kalboms“ – grupės aktyvistų ir anksčiau priešinosi tokioms iniciatyvoms.

Kalgario viešoji biblioteka savo pareiškime teigia, kad didžiuojasi galėdama rengti „įvairias programas“, kurios sutelkia bendruomenes knygų ir literatūros pagalba.

„Apgailestaujame, kad buvo sutrikdytas šeimoms skirtas pasakų renginys. Nagrinėjame šį incidentą, kad nustatytume galimybes pasimokyti iš jo. Viešosios bibliotekos visada turėtų būti saugi erdvė visiems“, – rašoma pareiškime.

Tuo tarpu tokį tikrai netradicinį renginį „sugadinęs“ vietos pastorius Derekas Reimeris buvo apkaltintas nederamu elgesiu, viešosios tvarkos trikdymu, jo atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl neapykantos nusikaltimų kurstymo[2].

Vis tik, kai kuriuose viešojoje erdvėje prieinamuose vaizdo įrašuose matoma, kad būtent pats D. Reimeris ir drauge su juo į biblioteką patekę protestuotojai buvo užpulti „drag“ šou šalininkų: pavyzdžiui, viename įraše matoma, kad D. Reimeris išstumiamas pro duris ir pargriaunamas ant žemės.

„Drag“ renginiai vaikams populiarėja visame pasaulyje

Atviri „drag“ karalienių kostiumai, apnuogintas kūnas, ryškus makiažas ir tikrai ne vaikų akiai pritaikyti šou elementai, pridengiami knygų skaitymu ir literatūrinės valandėlės skraiste – būtent tokios paskutinio meto mados plinta tiek JAV ar Kanadoje, tiek ir Europoje.

Seksualinių elementų nestokojantys „drag“ pasirodymai vaikams nėra tik vienas kitas atsitiktinis kraštutinių kairiųjų renginys: jų populiarumas auga, o tokia tendencija neramina tradicinių vertybių puoselėtojus, šeimos vertybių gynėjus ir tiesiog tuos, kurie nemano, kad toks reginys yra vaikų ar net kūdikių akims.

Vis gi, tokių renginių pasirinkimas tikriausiai niekada nebuvo toks gausus kaip šiandien. Pietų Kanados Kokitlamo mieste buvo skelbiama apie renginį, kuriame vietos „drag“ karalienė planavo „pasitelkti meilę ir pozityvumą, kad parodytų, jog yra nesustabdoma“. Tai padaryti ji planavo rengdama vaikams „drag“ istorijos valandėlę[3].

Nors buvo skelbta, kad renginio metu bus tik skaitoma, dainuojama ar susitelkiama į rankdarbius, protestuotojai pažymi, kad taip vaikai nuo mažumės yra mokomi sekti šiuo lytiškumo ar savęs suvokimo keliu; net jei patys vaikai iki šiol apie tai net nesusimąstė[4].

Tokios tendencijos pastebimos ne tik už Atlanto, bet ir Europoje. Jungtinėje Karalystėje, Londone, „drag“ pasirodymai vaikams taip pat sulaukia daugybės dalyvių; tiesa, protestuojančių netrūksta ir čia. Pavyzdžiui, „Honor Oak“ aludėje vykstantys „Magical Storytelling“ renginiai jau yra sulaukę didelio populiarumo.

Aludės savininkai teigia, kad „drag“ renginiai vaikams yra visiškai tinkami pagal amžių ir niekuo nesiskiria nuo to, ką vaikas gali pamatyti teatre ar kine.

Tačiau žinomas Jungtinės Karalystės konservatyvių pažiūrų politikos komentatorius Calvinas Robinsonas piktinasi tokiu verslo požiūriu ir kritikuoja liberalai mąstančią visuomenės dalį, kuri greitai skuba mėtytis kaltinimais homofobija ar transfobija.

„Jie vadina mus fašistais, bet nenori mūsų girdėti… kokia ironija“, – sakė jis[5].

Anglijoje „drag“ renginiai mažiesiems vyksta net bažnyčioje. Pavyzdžiui, pernai prieš šv. Kalėdas Sautendo Švento Morkaus bažnyčioje jau trečius metus iš eilės vyko kasmetinis „LGBTQ+ žiemos pasididžiavimo“ renginys.

Šiame renginyje taip pat dalyvavo „drag“ karalienė – šoko, grojo lūpine armonikėle. Jau tuomet pasipiktinusi visuomenė kritikavo bažnyčios atstovus, juk laikotarpiu, kai susitelkiama į šeimą ir tradicijas, net „bažnyčioje vaikai tampa ideologiniu taikiniu“[6].
Vaikai
Tėvai vaikus vedasi į vulgarius „drag“ pasirodymus. Katherine McAdoo/Unsplash nuotrauka

„Drag“ pasirodymai vaikams nėra tinkama pramoga

Knygų skaitymo renginiai su „drag“ šou elementais viešojoje erdvėje jau įgavo naują, sutrumpintą pavadinimą – DQST. Tokio pobūdžio renginiai neva siūlo vaikams susipažinti su netradiciniais lytinių vaidmenų modeliais.

Vis gi, net ir homoseksualios šeimos nesupranta, kaip gi vyriškis, vilkintis trumpą suknelę, gali padėti vaiko vystymosi bei augimo procese[7].

Negana to, šou atliekantys vyriškos lyties „drag“ atlikėjai vaikams paprastai pristatomi kaip „ji“. Tokiu būdu DQST pasirodymai ne paneigia stereotipus, bet pabrėžia idėją, kad moteriškumas tėra trumpa suknelė, perukas ir ryškus makiažas. Tai reiškia, kad vaikai nėra mokomi tolerancijos ir supratimo, tačiau priešingai, nuo mažumės yra įspraudžiami į labai siaurus suvokimo rėmus.

Nors liberali visuomenės dalis giria DQST pobūdžio renginius ir kalba apie būtinybę ugdyti toleranciją, kritikai pažymi tai, kad dažnai tai tėra galimybė heteroseksualiems viduriniosios klasės tėvams pasijusti vertingiems, pažangiems ir geriau suprantančiais visuomenės pokyčius. Tuo naudojasi ir bibliotekos, mokyklos, net bažnyčios.

Regis, kad kritikos DQST negaili ir pati LGBTQ bendruomenė. Žinoma „drag“ karalienė Kitty Demure palygino DQST su striptizo įtaka vaikui ir pabrėžė, kad tie, kurie prieštarauja tokiems renginiams tikrai nėra nei homofobai, nei naciai.

„Atvirai kalbant, jūs nedarote jokios naudos gėjų bendruomenei. Tiesą sakant, jūs mums kenkiate. Mes jau turime pedofilų ir iškrypėlių reputaciją. Mums nereikia, kad vedžiotumėte savo vaikus į DQST. Tai yra grėsmingas bandymas primesti vaikams suaugusiųjų ideologiją. Kaltinimai homofobija buvo panaudoti siekiant nutildyti kritikus“, – sako „drag“ karalienė.