Suprasti akimirksniu
  • Naudojimasis pažinčių programėlėmis prilygintas net priklausomybei nuo lošimo
  • Nuotolinis antros pusės ieškojimas gali paskatinti depresiją
  • „Tinder“ išlaiko savo lyderės poziciją pažinčių svetainių sąraše
  • Pažinčių vis dažniau ieško ir santuokoje gyvenantys asmenys
Šaltiniai
Pažintis
Žmonės skatinami dažniau susipažinti gyvai. Cottonbro studijos/Pexels nuotrauka

Naudojimasis pažinčių programėlėmis prilygintas net priklausomybei nuo lošimo

Pažintys internete tampa vis populiaresnės tarp įvairaus amžiaus grupių ir suteikia galimybes antros pusės ieškoti tiek aplinkinėse vietovėse, tiek praplėsti paieškų ratą iki užsienio. Tačiau kartu su galimybėmis virtualus pasaulis į mūsų gyvenimus įnešė ir nemažai sumaišties bei psichologinių problemų, taip pat atlikti tyrimai atskleidė, kad už žavaus jaunuolio nuotraukos ne retu atveju gali slėptis ir vedęs bei šeimą turintis vyras.

Naujausiu tyrimu buvo nustatyta, kad dėl pernelyg dažno naudojimosi pažinčių programėlėmis gali kilti įvairiausių problemų, o jas gali sukelti ir partnerių pasirinkimo perteklius. Tyrime, kuriame dalyvavo 464 pažinčių programėlių naudotojai nuo 16 iki 25 metų amžiaus, nustatyta, kad tie, kurie per daug dažnai naudojosi šiomis programėlėmis, dažniau manė, kad potencialūs partneriai yra ne jų lygmens, bijojo likti vieniši ir (arba) patyrė sumaištį dėl partnerių pasirinkimo[1]

Tyrimo autorius, Vienos universiteto komunikacijos profesorius Jörgas Matthesas įspėja, kad pernelyg dažnas naudojimasis pažinčių programėlėmis gali turėti neigiamą psichologinį poveikį ir sukelti priklausomybę, panašią į tą, kuri išsivysto lošti mėgstantiems žmonėms. Santykių ekspertai teigia, kad programėlės nėra vienintelis būdas rasti meilę, ir pataria nebūti nuo jų pernelyg priklausomiems. 

Vietoje to jie siūlo pažinčių programėles naudoti kaip priedą prie kitų susipažinimo būdų, pavyzdžiui, per draugus, vakarėlius ir vietines kavines. 

Ekspertai taip pat siūlo susitelkti tik į vieną ar dvi programėles ir skirti laiko apmąstymams, kodėl naudojate pažinčių programėlę ir kokių patirčių ieškote iš jos, kad būtų gauta maksimali nauda.

Pažinčių programėlės skatina išrankumą antrai pusei. Gerų veidų agentūros/Unsplash nuotrauka
Pažinčių programėlės skatina išrankumą antrai pusei. Gerų veidų agentūros/Unsplash nuotrauka

Nuotolinis antros pusės ieškojimas gali paskatinti depresiją

Pažinčių programėlės neabejotinai praskaidrino ne vieno vienišiaus gyvenimą ypatingai COVID-19 pandemijos metu, kada buvo pasiektas jų populiarumo pikas. Tačiau pandemijai atslūgus, paaiškėjo, kad antrosios pusės ieškojimas nuotoliniu būdu neapsiėjo ir be didesnių pasekmių tokių ieškotojų psichologinei sveikatai.

Nustatyta, kad naudojimasis pažinčių programėlėmis gali sukelti papildomo streso. Pavyzdžiui, žmogus nuolat patiria spaudimą iš savo artimųjų kuo greičiau susirasti antrąją pusę, su kuria apsigyventų kartu ir vėliau susituoktų, todėl natūraliai jaučiamas ir spaudimas atsakyti ir nebūtinai patinkantiems kandidatams į jų siųstas žinutes – kitaip tariant, juntama didesnė desperacija lyginant su tais, kurie tokiomis programėlėmis nesinaudoja[2].

Neslėpsime ir to, kad daugelis pažinčių programėlių yra paremtos atranka pagal tam tikrus išvaizdos kriterijus ir fizine trauka. Tai gali paskatinti labiau save lyginti su kitais. Pavyzdžiui, 2016 m. atliktas „Tinder“ vartotojų tyrimas parodė, kad jų savivertės lygis buvo žemesnis, o tą pagrinde lėmė nepasitenkinimas savo fizine išvaizda.

Visgi, sėkmė pažinčių programėlėse ne visada garantuota, o kartais tenka susidurti ne su išsvajotu populiarumu atnaujinus savo anketą naujomis fotografijomis, bet, priešingai – nesulaukti visiškai jokio dėmesio. Tai gali tiesiogiai daryti įtaką žmogaus savivertei ir priversti viską priimti itin asmeniškai.

Pažinčių programėlės gali paskatinti vienišumo jausmą. Nathano Cowley/Pexels nuotrauka
Pažinčių programėlės gali paskatinti vienišumo jausmą. Nathano Cowley/Pexels nuotrauka

„Tinder“ išlaiko savo lyderės poziciją pažinčių svetainių sąraše

Nepaisant psichologinių aspektų, programėlė „Tinder“ vis dar išlieka populiariausia tarp ieškančių tiek vienos nakties nuotykių, tiek ilgalaikių santykių.

2022 metų duomenimis, šią programėlę atsisiuntė 64 milijonai vartotojų, antroje vietoje liko „Bumble“ su 28 mln. atsiuntimų, o trečioje – „Badoo“, kurią pernai į savo išmaniuosius atsisiuntė 26 mln. asmenų[3].

Nustatyta, kad „Tinder“ yra populiariausia tarp Šiaurės ir Lotynų Amerikos vartotojų.

Pažinčių vis dažniau ieško ir santuokoje gyvenantys asmenys

Surasta antra pusė ne visuomet reiškia, kad žmogus gyvenime pagaliau „susitupės“ ir baigs savo paieškas. Atliktas tyrimas atskleidė, kad programėlė „Tinder“ taip pat populiari ir tarp jau santuoką sudariusių bei ilgalaikiuose santykiuose esančių asmenų[4].

2015 metais atliktas „GlobalWebIndex“ (GWI) ir „The Guardian“ paskelbtas tyrimas parodė, kad didelė dalis pažinčių programėlės „Tinder“ vartotojų jau turi antras puses[5]

Nustatyta, kad iš daugiau nei 47 000 interneto vartotojų iš viso pasaulio, dalyvavusių apklausoje, 30 % „Tinder“ naudotojų yra vedę, o 12 % yra santykiuose. Nepaisant to, 54 % naudotojų vis tiek priskyrė save vienišiems. 

Tyrimas taip pat atskleidė, kad 62 % neištikimų vartotojų buvo vyrai, 38 % – moterys, o daugumos jų amžius svyravo nuo 16 iki 34 metų.

avatar
done
Evelina Aukštakalnytė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Acenda Integrated Health. DATING WITH DEPRESSION: ARE DATING APPS BAD FOR YOUR MENTAL HEALTH? Acenda Integrated Health
4.arrow_upward
D. A. Weiser, S. Niehuis, J. Flora, N. M. Punyanunt-Carter, V. S. Arias, R. H. Baird. Swiping right: Sociosexuality, intentions to engage in infidelity, and infidelity experiences on Tinder ScienceDirect