NASA leis patikrinti kosminės stoties buvimo vietą: į pagalbą – mobilioji programėlė

Įdomybės, TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Technologijos
NASA leis patikrinti kosminės stoties buvimo vietą: į pagalbą – mobilioji programėlė. Rob Hampson/Unsplash nuotrauka

Programėlę galima pritaikyti ir modifikuoti pagal savo poreikius

Pasirodo, žmonės jau dabar gali laisvai naudotis mobiliąja programėle „Spot the Station“, taip pat ją keisti ir pritaikyti pagal savo poreikius[1]. Ką tai reiškia?

Tiems, kurie domisi kosmosu ir nori patyrinėti, kur danguje yra NASA Tarptautinė kosminė stotis, pagaliau suteikta tam skirta skaitmeninė priemonė, kurią galima nemokamai atsisiųsti į „Android“ ir „iOS“ įrenginius. Numatoma, kad greitu metu joje bus dar daugiau informacijos ir galimybių, jog tiek atsitiktiniams žvaigždžių stebėtojams, tiek NASA pagerėtų Tarptautinės kosminės stoties (TKS) stebėjimo patirtis.

„Papildytosios realybės sąsaja padeda naudotojams nustatyti stoties buvimo vietą ir suteikia galimybę realiuoju laiku fiksuoti ir dalytis stebėjimų nuotraukomis bei vaizdo įrašais. Naudojantis papildytosios realybės galimybėmis, programėlėje įmontuotas kompasas parodys, kur yra kosminė stotis, net jei esate kitoje Žemės rutulio pusėje. Vartotojai taip pat gali užsisakyti mobiliuosius pranešimus apie būsimas stebėjimo galimybes pagal tikslią savo buvimo vietą“, – kalbėdama apie programėlę oficialiame pranešime tvirtino NASA.

Tarptautinės kosminės stoties programą sukūrė NASA Kosminių operacijų misijų direktoratas ir Bendradarbiavimo inovacijų kompetencijos centras – specialus Kosmoso technologijų misijų direktorato programos „Prizai, iššūkiai ir sutelktinės paslaugos“ padalinys.

„Net ir po 23 metų nepertraukiamo žmonių buvimo Tarptautinėje kosminėje stotyje neįtikėtinai įdomu pamatyti stotį, kai tinkamu momentu pakelsite akis aukštyn“, – tame pačiame NASA pareiškime teigė Tarptautinės kosminės stoties direktorė Robyn Gatens iš NASA būstinės Vašingtone.
Vaizdas
Programėlę galima pritaikyti ir modifikuoti pagal savo poreikius. Nasa/Unsplash nuotrauka

Gali pasitaikyti nuo vienos stebėjimo galimybės per mėnesį iki kelių per savaitę

NASA astronautas Billas Shepherdas ir kosmonautai Jurijus Gidzenko bei Sergejus Krikalevas 2000 m. lapkričio 2 d. tapo pirmaisiais žmonėmis, apsigyvenusiais kosminėje stotyje. Vis dėlto orbitoje skriejanti laboratorija, kuri ir toliau teikia daug unikalios, apčiuopiamos naudos žmonijai, rodos, iš tiesų nėra taip ir toli[2]. Derėtų padėkoti NASA, suteikiančiai visuomenei prieigą prie žmonijos namų kosmose, plečiant prieigą prie naujienų bei išteklių apie mikrogravitacijos laboratoriją.

Kosminė stotis matoma, nes atspindi Saulės šviesą – dėl tos pačios priežasties, dėl kurios matome Mėnulį. Skirtingai nei Mėnulis, kosminė stotis nėra pakankamai ryški, jog būtų matoma dieną – ją galima išvysti tik tada, kai jūsų vietovėje yra aušra arba sutemus. Todėl gali pasitaikyti nuo vienos stebėjimo galimybės per mėnesį iki kelių per savaitę, kadangi žmogaus buvimo vietoje turi būti tamsu, ir kosminė stotis turi atsitiktinai praskrieti virš galvos. Naudodamiesi mobiliąja programėle „Spot the Station“, naudotojai žinos, kada stotis yra virš galvos ir kaip ją rasti. NASA savo ruožtu ir toliau nuolat atnaujins ir tobulins mobiliąją programėlę, kai gaus grįžtamąjį ryšį iš naudotojų.

Nors programėlė išleista dar prieš pat Tarptautinės kosminės stoties veiklos 25-ąsias metines, kai 1998 m. gruodžio 6 d. buvo sujungti moduliai „Zarya“ ir „Unity“ – pirmieji milžiniško orbitinio komplekso elementai, kosminės stoties tikslas nepakito: pastaroji padės plėtoti Žemės, kosmoso, fizinių bei biologinių mokslų žinias, naudingas mūsų gimtosios planetos gyventojams. Be to, stotis yra pirmaujanti pasaulyje laboratorija, kurioje atliekami pažangiausi moksliniai tyrimai ir plėtojamos technologijos, padedančios žmonėms ir robotams tyrinėti už Žemės orbitos ribų esančius objektus, įskaitant Mėnulį bei Marsą[3].

Žvaigždžių stebėjimo programėlės ir virtualūs žemėlapiai padės orientuotis naktiniame danguje

Šiuolaikinės žvaigždžių stebėjimo programėlės – tai puikus būdas įžengti į žvaigždžių stebėjimo ir astrofotografijos pasaulį, ypač pradedantiesiems, neturintiems daug išankstinių žinių apie naktinį dangų. Pakanka nukreipti telefoną į labiausiai dominančią dangaus dalį ir programėlė pateiks daug informacijos apie tai, ką matote, nurodydama žvaigždynus, galaktikas bei planetas, GPS funkcijoms suteikiant konkrečią informaciją apie tai, ko ieškoti naktiniame danguje tikslioje savo buvimo vietoje.

Nepaisant to, jog įvairių programėlių išsamumo lygis ir funkcionalumas skiriasi, nėra sudėtinga rasti tinkamiausią.

Dangus
Žvaigždžių stebėjimo programėlės ir virtualūs žemėlapiai padės orientuotis naktiniame danguje. Luke Stackpoole/Unsplash nuotrauka

„SkySafari 7 Pro“. Joje yra didžiulė duomenų bazė, įmantrus teleskopo valdymas bei elegantiškas planetariumas. Be to, su ja galite planuoti žvaigždžių stebėjimo keliones ir dalytis rezultatais su draugais[4].

„PhotoPills“. Pastaroji padeda nustatyti tikslų laiką ir vietą, iš kurios reikia fotografuoti, kad gautumėte tobulą tikslinio dangaus objekto nuotrauką. Taip pat galite dalytis savo nuostabiomis nuotraukomis su bendruomene.

„Night Sky 11“. Programėlė siūlo lengvai naudojamą planetariumą, todėl puikiai tiks tiems, kurie nori turėti galimybę nukreipti telefoną tiesiai į dangų ir sužinoti daugiau apie tai, kas yra virš jų. Kadangi ji veikia patalpose, žvaigždes galite stebėti net iš savo kambario.

„NASA“. Programėlė yra nemokama ir joje yra daug įdomių dalykų kosmoso entuziastams: pradedant naujausia NASA vaizdų galerija, baigiant informacija apie misijas.

„Stellarium Mobile Plus“. Ji turi ypač išsamų žemėlapį bei duomenų bazę, kuri sužavės visus, norinčius daugiau sužinoti apie naktinį dangų.

„Star Walk 2“. Tai puikus pasirinkimas pradedantiesiems, norintiems daugiau sužinoti apie žvaigždes, žvaigždynus bei planetas. Ji taip pat turi palydovų sekimo funkciją net ir nemokamoje versijoje.

„SkyView“. Programa pasižymi puikiu gebėjimu rasti ir pateikti labai išsamius įvairių naktinio dangaus objektų ir žvaigždynų aprašymus. Dėl interaktyvaus žemėlapio bei nedidelės kainos pastaroji idealiai tinka pradedantiesiems.

„SkySafari 7 Pro“. Geriausia apskritai: sumani, gerai suprojektuota žvaigždžių stebėjimo programa su daugybe funkcijų, jeigu trokštate rimtai žiūrėti į žvaigždes ir astrofotografuoti.