NASA astronautas Frank Rubio sugrįžo namo po metų praleistų kosmose

Įdomybės, Kelionės, PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
F. Rubio
Astronautas kosmose išbuvo neplanuotai ilgiau -371 dieną. Socialinių tinklų nuotrauka

Astronautas, kurio misija turėjo trukti per pus mažiau, su komanda nusileido Žemėje

Trečiadienį NASA astronautas Frankas Rubio ir du jo įgulos nariai rusai grįžo ant tvirtos žemės. F. Rubio išgyveno savo išskirtinės 371 dieną trukusios misijos Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) kulminaciją. Tai ne tik ilgiausias kada nors amerikiečio atliktas skrydis į kosmosą, bet ir trečia ilgiausia misija už planetos ribų iš užfiksuotų žmonių skrydžių į kosmosą. Šią reikšmingą kelionę pranoko tik dvi Rusijos kosmonautų misijos kosminėje stotyje Mir 1990-aisiais.

Frankas Rubio, turintis JAV armijos pulkininko leitenanto laipsnį ir turintis šaknis Salvadore ir Majamyje, iš pradžių turėjo būti išleistas į maždaug šešių mėnesių misiją Žemės orbitoje TKS[1]. Jo kelionė prasidėjo 2022 m. rugsėjo 21 d. Rusijos erdvėlaivyje „Sojuz“, kuriam vadovavo Sergejus Prokopjevas, o skrydžio inžinieriumi dirbo Dmitrijus Petelinas.

Netikėtai, praėjus trims mėnesiams po neeilinės F. Rubio misijos, erdvėlaivis patyrė didelį aušinimo skysčio nuotėkį. Atlikę išsamią analizę, Rusijos inžinieriai išsiaiškino, kad šią problemą greičiausiai sukėlė mikrometeoroidas, smulkus uolienos fragmentas, kilęs iš kosmoso gelmių atsitrenkęs į erdvėlaivį. Dėl šio smūgio trūko aušinimo skysčio linija, į didžiulę erdvę paleidžiant į snaigę panašių dalelių kaskadą, o „Sojuz“ liko saugiai pritvirtintas prie TKS.

Atsižvelgdami į būdingą riziką, susijusią su grįžimu į Žemę sukompromituotu erdvėlaiviu „Sojuz“, Rusijos kosmoso pareigūnai vasario mėnesį priėmė esminį sprendimą išsiųsti pakaitinį erdvėlaivį į TKS. Pažymėtina, kad šis pakaitinis „Sojuz“ buvo be įgulos. Dėl šio planų koregavimo reikėjo atidėti įgulą, kuri iš pradžių turėjo sėsti į pakaitinį erdvėlaivį, todėl jų išvykimas buvo atidėtas iki vėlesnio paleidimo, numatyto rugsėjo mėnesį.

Įgūla
Du rusai ir amerikietis pasiekė ne vieną NASA tikslą. Socialinių tinklų nuotrauka

Netikėtas misijos pratęsimas buvo sprendimas dėl saugumo

Šis įvykis kosmose reiškė, kad F. Rubio, kartu su jo kolegomis rusais S. Prokopjevu ir D. Petelinu, pratęsė buvimą orbitoje, o jų misijos trukmė pailgėjo nuo planuotų šešių mėnesių iki daugiau nei metų. Galiausiai, atvykus jų pakaitalams, NASA astronautui Loralui O’Harai, rusų vadui Olegui Kononenko ir kosmonautui Nikolajui Chubui, kurie į TKS pakilo rugsėjo 15 d., F. Rubio ir jo įgulos laukiamas sugrįžimas buvo paruoštas į Žemę.

Pradėdami baigiamąjį savo novatoriškos misijos segmentą, Rubio, Prokopjevas ir Petelinas nakties valandomis persėdo į savo grįžimo priemonę Sojuz MS-23. Užtvirtinus liukus, erdvėlaivis atsijungė nuo TKS, palaipsniui atitoldamas nuo orbitoje skriejančio tyrimų begemoto. Sulėtėjęs stūmoklis erdvėlaiviui pradėjo leistis į Žemės atmosferą, patyręs maždaug 4,5 karto didesnes gravitacijos jėgas nei Žemės, plaukdamas link nustatytos nusileidimo vietos, esančios atokiose Kazachstano stepėse[2].

Didelio parašiuto, palengvinančio nusileidimą, pagalba erdvėlaivis švelniai nusileido nederlingose Kazachstano lygumose trečiadienį tiksliai 7:17 EDT (11:17 UTC). Reaguodamos į tai, Rusijos gelbėjimo komandos, naudodamos sraigtasparnius ir visureigius, greitai susibūrė į nusileidimo vietą, kad padėtų triumfuojančiai įgulai, kai jie išlipo iš kapsulės.

„Gera būti namuose“, – nusileidęs su palengvėjimu tarė F. Rubio gelbėjimo komandos nariui. Petelinas, bendraudamas per vertėją, pasidalijo, kad jis ir jo kolegos „nekantriai laukė sugrįžimo“ į Žemę. Apmąstydamas savo inauguracinio nusileidimo patirtį, jis pridūrė: „Nežinojau, ko tikėtis. Šiandien tai pajutau iki galo“.

Ilgai lauktas žmonos apkabinimas jau Hiustone

Įspūdinga NASA astronauto Franko Rubio misija apėmė 5936 Žemės orbitas, įveikiančias įspūdingą atstumą, viršijantį 253 milijonus kilometrų. Baigęs savo reikšmingą kelionę, Rubio turėjo įsėsti į NASA lėktuvą Kazachstane, skirtu nusileisti Hiustone, kur laukė šiltas, šeimyninis susitikimas.

„Nuoširdžiai laukiu, kada galėsiu apkabinti savo žmoną ir vaikus, o tai neabejotinai bus svarbiausias objektas, kuriam bus skirtas mano dėmesys pirmosiomis dienomis po grįžimo“, – sakė Rubio. Be to, jis trokšta patirti ramybę. Tokia ilgai laukta rami jo kieme esanti aplinka, ryškus kontrastas nuolatiniam kosminės stoties mašinų dūzgimui.

Tiek Rubio, tiek jo kolegai Petelinui ši misija pažymėjo jų pradinį žygį į beribę erdvės platybę. Prieš 2017 m., kai buvo išrinktas gerbiamu NASA astronautų korpuso nariu, Rubio savo karjerą paskyrė tarnauti armijos gydytoju ir pilotuoti UH-60 Blackhawk sraigtasparnius. Išsamus medicininis išsilavinimas suteikė jam pagrindinį supratimą apie fiziologinius prisitaikymus, kuriuos jis patirs, kai po metų orbitos nesvarumo aklimatizuodamasis prie Žemės gravitacinių jėgų[3].

Labai svarbu pripažinti, kad TKS gyvenantys astronautai laikosi griežto pratybų protokolo, skirto sušvelninti neigiamą mikrogravitacijos poveikį kaulų tankiui ir raumenų masei. Taip pat buvo pastebėta, kad unikali kosmoso aplinka sukelia kai kurių astronautų regėjimo aštrumo pablogėjimą, o tyrimai rodo galimą imuninės sistemos veiksmingumo kompromisą skrendant į kosmosą. Ligos pojūtis yra įprastas daugelio astronautų išgyvenimas tiek pirmą kartą atvykus į kosmosą, tiek grįžus į Žemę.

Paskutiniai rekordai
Misijų trukmė kosmose ir jas įvykdę asmenys. NASA nuotrauka

Frank Rubio tampa rekordininku, nes misija kosmose truko ilgiau nei metus

F. Rubio numato laikotarpį nuo dviejų iki šešių mėnesių, kol po ilgo skrydžio į kosmosą visiškai aklimatizuojasi prie Žemės gravitacinių jėgų. Mokslo ekspertai atidžiai stebės Rubio fiziologines reakcijas į gravitaciją ateinančiomis dienomis ir savaitėmis, kad gautų vertingų įžvalgų. Nors daugiau nei 600 žmonių turėjo galimybę patirti skrydį į kosmosą, tik septyni ištisus metus praleido kosmose, trečiadienį padarė išvadą, kad pastaruoju metu trukusi ekspedicija pabrėžė statistiką.

Štai trumpa iki šiol rekordinių žmonių kosminių skrydžių misijų apžvalga:

  • Nuo 1994 iki 1995 metų Valerijus Polyakovas skriejo stulbinančias 437,7 dienos.
  • Sergejus Avdejevas 1998–1999 metais įveikė 379,6 dienos kelionę apie orbitą.
  • Trijulė, kurią sudaro Sergejus Prokopjevas, Dmitrijus Petelinas ir Frankas Rubio, 2022–2023 metais orbitoje praleido 370,9 dienas.
  • Vladimiras Titovas ir Musa Manarovas 1987 ir 1988 metais pasiekė 365,9 dienų kelionę apie orbitą.

Siekdama žmonių misijų į Marsą, NASA siekia suprasti ilgalaikį ilgo skrydžio į kosmosą poveikį žmogaus kūnui, taip pat prisitaikymo procesus, vykstančius sugrįžus į Žemės gravitacinį lauką arba atvykus į Marso reljefą.

Nepaisant neplanuotos kelionės trukmės, Rubio metus trukusi misija atitinka naujausią NASA tendenciją išplėsti TKS ekspedicijas, kurios viršija tradicinę šešių mėnesių trukmę. Astronautas Scottas Kelly 2015 ir 2016 metais orbitoje praleido 340 dienų, tuo metu nustatydamas Amerikos astronautų rekordą. Grįžęs S. Kelly pranešė, kad jautė kūno skausmą ir odos sudirginimą.

Po Kelly misijos kiti astronautai leidosi į beveik metus trunkančias ekspedicijas, o Markas Vande Hei pasiekė naują Amerikos rekordą – praėjusiais metais baigta 355 dienų misija. Galvodamas apie ištvermę ir aukas, kurių reikia ilgoms kosminėms misijoms, F. Rubio mano, kad jam pasisekė, kad dalyvavo dar kelias savaites. Mėnesio pradžioje jis pasidalijo, kad jei būtų iš anksto žinojęs apie misijos trukmę, galbūt būtų atsisakęs dėl šeimos įsipareigojimų.

F. Rubio turėjo praleisti svarbius šeimos etapus, įskaitant dukters pirmuosius metus JAV karinio jūrų laivyno akademijoje ir sūnaus įstojimą į Vest Pointą. Dėl 23 metų TKS veiklos tęstinumo prireikė didelių astronautų ir jų šeimų aukų. Kartais tokios aukos yra būtinos. Kai Rubio žinojo apie ilgesnę misijos trukmę ir jai įsipareigojo, jis priėmė iššūkį, net kai misija perėjo į „orbitinius viršvalandžius“.

Pasak NASA astronauto Steve’o Boweno, kuris buvo tarp 28 įgulos narių, gyvenusių TKS arba lankęsis TKS per Rubio kadenciją, misijos pratęsimas sukėlė didelį psichikos būklės iššūkį ne tik Rubio, bet ir jo šeimai. Jo pasiryžimą astronautas tiesiog įvardijo įkvepiančiu ir pavyzdiniu.