Muzika vaiko gyvenime: nauda pastebima jau nėštumo metu

Suprasti akimirksniu
Ankstyvasis muzikinis lavinimas
Specialistai teigia, kad kuo anksčiau kūdikis supažindinamas su muzika, tuo geriau. StockSnap/Pixabay nuotrauka

Muzikos nauda vaikams tokia didelė, jog verta su ja pažindinti jau pirmosiomis dienomis

Tyrimų, kurie įrodytų muzikos naudą – apstu. Tarp jų nemažai ir tokių, kuriuose buvo tirtas ankstyvasis kūdikių muzikinis lavinimas ir muzikos nauda apskritai. Tyrėjų pastebėti rezultatai stebina – vaikai mokosi muzikos jau tada, kai pradeda funkcionuoti jų girdėjimo aparatas. O pakankamai girdėti vaikai moka jau itin anksti, nes klausa sėkmingai vystosi dar motinos įsčiose. Taigi, jau penkių mėnesių vaisius skiria aplinkos garsus ir jau pirmaisiais savo gyvenimo metais kūdikių smegenys kaupia neišsemiamą muzikinę patirtį ir reaguoja į girdimus garsus.

Tą įrodo ne tik teigiamos pačių tėvų patirtys, stebint ir ugdant savo vaikus, bet ir rimti tyrimai. Jau seniai buvo pastebėta, kad nuo pat mažumės vaikai reaguoja į girdimą muziką ir net parodo, kurios melodijos ar intonacija jiems labiau patinka. Jie labai anksti pradeda suvokti kuo skiriasi tam tikra muzika, atlikti nesudėtingas muzikines užduotis ir dar labiau lavinti muzikinį suvokimą. Įdomiausia tai, kad lavinami muzikos srityje vaikai drauge tobulėja ir kitur – pradedant kalbėjimu ir baigiant socialiniais įgūdžiais.

Deja, visgi tyrimų, kuriuose būtų gilinamasi į dar ankstesnį muzikos poveikį bei muzikinį lavinimą yra gan nedaug. Tik maža dalis tyrėjų buvo pasiryžę išsiaiškinti, ar dar negimęs kūdikis taip pat reaguoja į muziką ir ar ji gali turėti įtakos kūdikio intelektui bei klausai vėlesniame gyvenime. Tačiau visgi dauguma specialistų sutinka, kad įvairios melodijos, mamos dainavimas, skirtingi instrumentai ir kita su muzika susijusi veikla yra itin svarbi dar prenataliniame amžiuje.

Muzikos klausymasis nėštumo metu – puiki terapija ir ryšio su vaiku kūrimas

Daug mamų pradeda klausytis muzikos su savo atžala ar dainuoti savo vaikui dar jam tebeaugant įsčiose. Kai kurios iš jų tai daro tiesiog intuityviai, tačiau moksliniais tyrimais taip pat įrodyta, kad nėščių moterų dainavimas, klausantis tam tikrų dainų ar grojimas instrumentais yra itin naudingas[1]. Dar negimusiai atžalai tokios muzikinės akimirkos daro teigiamą poveikį, o drauge padeda pačiai nėščiajai[2].

Patirtos teigiamos emocijos nėštumo metu yra tiesiogiai susijusios su vaisiaus elgsena ne tik nėštumo metu, bet ir jam gimus, o užsiėmimų lankymas gali užkirsti kelią dideliam stresui[3]. Tyrėjai jau yra pastebėję, jog nuolatinis stresas skatina hormono kortizolio išsiskyrimą. Kortizolis gali sumažinti organizmo atsparumą uždegimams, autoimuniniams susirgimams, alergijoms, astmai, lėtiniams skausmo sindromams ir gali sukelti imuninės sistemos disfunkciją[4]. O tuo tarpu teigiamos emocijos, kurias sukelia muzika ir įvairūs įdomūs užsiėmimai, kaip tik padeda didinti laimės pojūtį ir gerinti imuninę funkciją.

Verta paminėti ir tai, jog nėščiosios, lankančios prenatalinio muzikinio ugdymo programas, padeda ne tik kūdikiui, bet ir sau. Tiriant emocinį tokių užsiėmimų poveikį išaiškėjo[5], kad tai padeda nėščiosioms sumažinti padidėjusį nervingumą ir gimdymo baimę, išgyventi teigiamas, džiaugsmingas emocijas. Net ir moterys, kurios muzikavo savarankiškai, o ne tam pritaikytuose centruose, lygiai taip pat jautė reikšmingus teigiamus pojūčius, tačiau juos dažniau patyrė užsiėmimuose besilankiusios nėščiosios. Tokie rezultatai siejami su tuo, kad profesionalių užsiėmimų metu moterys galėjo išmėginti daugiau skirtingų instrumentų, gauti daugiau informacijos, atlikti specialistų pasiūlytas įvairesnes užduotis ir panašiai.

Deja, tačiau daugybė moterų nėštumo metu ir po jo patiria didelį stresą ar net klinikinio lygio depresiškumą. Norint sumažinti stresą, gimdymo ar nėštumo problemas, itin svarbu palaikyti teigiamą moters emocinę būklę, nes tai yra smarkiai susiję[6]. Vis daugėjant prenatalinio muzikinio ugdymo užsiėmimų kiekiui ir stebint kokią naudą jie neša, akcentuojama, kad tokia veikla padeda sumažinti gimdymo baimę, depresijos tikimybę, padeda sukurti ryšį tarp mamos ir dar negimusio vaiko ir skatina pozityviau žiūrėti tiek į nėštumą ar gimdymą, tiek ir į motinystę apskritai. 

Be to, dėl gautos informacijos, išgirstų teigiamų nėščiųjų atsiliepimų, tokia muzikinė veikla skatina į nėštumą bei bendravimą su įsčiose tebeaugančiu vaiku įsitraukti ir vyrus. Todėl prenatalinis muzikinis ugdymas iš esmės teigiamai veikia net ir porų tarpusavio santykius, padeda vyrams kurti ryšį su kūdikiu ir atpalaiduoja visą šeimą.

Ankstyvasis muzikinis ugdymas turi teigiamos įtakos vaiko vystymuisi

Iš tiesų ankstyvas muzikinis ugdymas yra labai svarbus, norint padėti vaikui vystytis. Jau seniai buvo įrodyta, kad prenatalinis muzikinis ugdymas tiesiogiai prisideda prie augančio vaisiaus vystymosi, padeda pasiekti aukštesnį intelektą ir teigiamai veikia ankstyvą kūdikio motorinę koordinaciją[7]. Muzika, mamos dainavimas ir įvairūs muzikiniai užsiėmimai gali pastatyti tvirtą pamatą tolimesnei sėkmingai kūdikio raidai, sveikatai bei ryšiui su aplinkiniais.

Deja, Lietuvoje kol kas nėra daug užsiėmimų, kuriuose profesionalai vestų muzikines pamokas nėščiosioms, nors tokia ugdymo praktika yra labai naudinga tiek mamai, tiek vaisiui. Įprastai per užsiėmimus mamos mokosi kaip atsipalaiduoti su muzikos pagalba, joms parodomi įvairūs kvėpavimo ir relaksacijos pratimai, o tik po to, kai nuo pečių nusirita visas stresas, pereinama prie muzikos instrumentų. Be to, dažnai tokių užsiėmimų metu nėščiosios ne tik turi progą bendrauti su vaisiumi per muzikos garsus, bet ir per savo pačių dainavimą, nes pamokų metu mamos mokomos dainuoti lopšines ir vaikiškas daineles ar net improvizuoti.

Jei visgi šalia nėra jokių panašių užsiėmimų ar tiesiog nėščioji neturi galimybės jų lankyti, rekomenduojama stengtis klausytis su vaisiumi muzikos tiesiog namuose. Galima dainuoti jam lopšines, drauge klausytis raminančios muzikos, o galbūt netgi namuose yra keli muzikiniai instrumentai, su kuriais gali pagroti besilaukianti mama.

Vaikui gimus taip pat svarbu neužmiršti ankstyvojo muzikinio lavinimo. Galima rasti daug skirtingų užsiėmimų, kuriuos galima lankyti su mažais vaikais nuo pat pirmųjų jų gyvenimo metų ir stengtis kuo daugiau užsiimti su kūdikiu namuose. Iš tiesų, muzikinės patirtys gali paspartinti vaiko smegenų vystymąsi ir ypač padėti sritims, atsakingoms už kalbą bei skaitymą[8], todėl svarbu neapleisti muzikos ne tik kūdikystėje, bet ir vėlesniame amžiuje.

Dar daugiau – tyrimai rodo[9], jog besimokantis groti kokiu nors instrumentu vaikas drauge gali patobulinti savo matematinius gebėjimus ir netgi akivaizdžiai pagerinti mokymosi rezultatus. Iš tiesų, siekiant, kad vaikas greičiau ir lengviau pasiruoštų mokyklai, muzikinis lavinimas taip pat yra itin svarbus[10]. O ką jau kalbėti apie elementarų džiaugsmą, kurį kelia muzika.

Tad jei vis dar abejojate ar verta užsiimti ankstyvuoju ar net prenataliniu muzikiniu vaiko ugdymu – nebedvejokite. Muzika atneš ne tik teigiamas emocijas visai šeimai, bet ir padės jūsų vaikui dar sparčiau ir užtikrinčiau tobulėti bei kurti tarpusavio ryšį su šeima bei aplinkiniais. Vaikui paaugus, jei tik jis išreikš norą, taip pat verta pagalvoti ir apie muzikos mokyklą, nes tai dar labiau praplėstų jo akiratį, atpalaiduotų, padėtų mokytis sutelkti dėmesį, ugdytų atkaklumą ir suteiktų daug kitų privalumų.