Mokslininkai sukūrė naują viruso atmainą – nuo jos miršta 80 proc. užsikrėtusiųjų

Korona linija, Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Bostono universitete sukurtas ypač pavojingas virusas

Bostono universitete atlikti tyrimai, kurių metu buvo bandoma laboratorijoje sukurta labai pavojinga hibridinė SARS-CoV-2 viruso versija. Ja užsikrėtus mirštamumas gali siekti net 80 proc.

Tokia žinia medikų bei mokslininkų bendruomenėje pasėjo tikrą paniką: kritikai negailėjo aštrių pastabų dėl mokslininkų neatsargumo, o visuomenė susirūpino, jog virusas gali netyčia būti išlaisvintas iš laboratorijos ir pradėti naują pandemiją.

Nors šiuo metu nėra jokių įrodymų, kad darbas, atliktas laikantis 3 biologinio saugumo lygio atsargumo priemonių Bostono universiteto nacionalinėse naujų infekcinių ligų laboratorijose buvo atliktas netinkamai ar nesaugiai, vis dėlto, tokio masto tyrimams turėjo būti suteiktas leidimas.

Paaiškėjo, kad tyrėjų grupė nesuderino darbo specifikos ir tyrimo esmės su Nacionaliniu alergijos ir infekcinių ligų institutu, kuris buvo vienas iš projekto finansuotojų. Institutas nurodė, kad ketina ieškoti atsakymų, kodėl apie darbą sužinojo tik iš žiniasklaidos pranešimų.

Žiniasklaidai paviešinus naujieną apie šį tyrimą ir atskleidus informaciją, jog pavojingi virusų manipuliacijų tyrimai tęsiami toliau, net ir pasauliui išgyvenus COVID-19 pandemiją, vėl prisimintos diskusijos ir baimės, jog koronaviruso pandemija galėjo kilti netyčia, virusui galimai patekus į visuomenę iš Kinijos laboratorijų.

Paneigė, kad buvo siekiama sukurti pavojingesnį nei COVID-19 virusą

Bostono universiteto mokslininkų tyrimas buvo paskelbtas internete su išankstiniu antspaudu, reiškiančiu, kad jis dar nebuvo recenzuojamas. Vyresnysis darbo autorius yra Mohsanas Saeedas iš Bostono universiteto Nacionalinės naujų užkrečiamųjų ligų laboratorijos[1].

Paskelbtuose universiteto komentaruose mokslo įstaiga paneigė kai kurių žiniasklaidos kanalų išankstinius teiginius apie tai, kad šiuo darbu buvo siekiama sukurti pavojingesnį nei COVID-19 virusą.

Bostono universitete už viešuosius ryšius ir socialinę žiniasklaidą atsakingos viceprezidentės pavaduotojos Rachel Lapal Cavallario komentate teigiama, kad šis darbas nebuvo funkcinių tyrimų laimėjimas, t. y. terminas, kuris reiškia manipuliavimą patogenais, kad jie taptų pavojingesni.

„Iš tikrųjų dėl šio tyrimo virusas tapo mažiau pavojingas“, – teigiama komentare ir priduriama, kad panašų darbą atliko ir kitos mokslinių tyrimų grupės.

Hibridinis virusas sukurtas remiantis Sars-Cov-2 patogenais

Paskelbtame moksliniame straipsnyje tyrėjas M. Saidas ir jo kolegos pranešė apie savo atliktą tyrimą, kurio metu buvo sukurtas hibridinis arba chimerinis virusas. Jame SARS-2 versijos Omicron smaigalys-baltymas buvo sujungtas su Vuhano padermės virusu – originalia COVID-19 versija, kuri atsirado Kinijoje 2020 metais.

Omicron virusai pirmą kartą pasirodė 2021 m. pabaigoje ir nuo to laiko suskilo į daugybę skirtingų subvariantų.

Mokslininkų komanda pradėjo nuo pirminio SARS-CoV-2 viruso, kuris išplito 2020 m. pradžioje. Tuomet tyrėjų grupė, naudodama rekombinantinį metodą, į šio pradinio SARS-CoV-2 viruso paviršių įvedė kitokio tipo smailiojo baltymo struktūrą.

Po to laboratorijoje pelių grupės buvo užkrėstos trimis skirtingomis SARS-CoV-2 versijomis: originaliu virusu, Omicron variantu ir šiuo nauju laboratorijoje sukurtu hibridu. Kiekviena pelė gavo tik vieną viruso versiją.

Laboratorijoje sukurtas hibridinis virusas pasirodė esąs pavojingas – daugiau kaip 80 % jį gavusių pelių žuvo. Palyginimui, 0 % pelių mirė užsikrėtusios SARS-CoV-2 viruso Omicron variantu. Tiesa, maždaug 100 % pelių nugaišo užsikrėtusios originaliu SARS-CoV-2 virusu[2].

Tyrime nedalyvavę, tačiau su juo susipažinę mokslininkai atsargiai vertina šiuos rezultatus. Pabrėžiama, kad, pavyzdžiui, jei virusui suteikiama galimybė užkrėsti didesnę gyvūnų rūšį, kurios jis anksčiau negalėjo užkrėsti, tai yra laikoma funkcinio pagerėjimo tyrimais. Tai reiškia, kad techniniu požiūriu, aprašyti eksperimentai iš tikrųjų galėjo būti panašūs į funkcijos praradimo arba funkcijos sumažinimo tyrimus.

Patys tyrimą atlikę mokslininkai teigia, kad tyrimo tikslas buvo nustatyti, ar Omicron baltymo mutacijos gali lemti šio varianto gebėjimą išvengti žmonių susiformavusio imuniteto.

Tyrimo išvada yra ta, kad Omicron varianto smailiojo baltymo mutacijos lemia padermės gebėjimą išvengti imuniteto, kurį žmonės susikūrė skiepydamiesi, užsikrėtę arba abiem būdais.

Virusas

Tokio masto tyrimams reikalingi leidimai

Pasirodžius žiniai apie pavojingus Bostono universiteto mokslininkų tyrimus, kaip jau minėta, imta kvestionuoti, ar tokios specifikos tyrimams nereikia specialaus leidimo.

Pasirodo, leidimas iš tiesų yra būtinas ir jį turi išduoti Nacionalinis sveikatos institutas. Tačiau, paaiškėjo, kad instituto atstovai apie tyrimą patys sužinojo tik iš žiniasklaidos, nors ši studija ir buvo finansuota įtakingo visuomenės sveikatos specialisto, medicinos mokslų daktaro Anthony Fauci.

Vėliau pasirodę pranešimai jau aiškina, kad Bostono universiteto komanda iš anksto nepaaiškino Nacionalinės sveikatos institutui, kad iš tikrųjų ketina atlikti eksperimentus, kurie gali būti suvokiami kaip funkcinės naudos tyrimai, o komandos pasiūlyme dėl dotacijos nebuvo aprašytas joks konkretus tyrimų tipas.

Pabrėžiama, kad tuomet, kai tyrėjai gauna dotacijas iš Nacionalinio sveikatos instituto, jie nebūtinai turi informuoti institutą apie viską, ką planuoja daryti. Tokia tvarka yra ilgametės sėkmingos praktikos rezultatas ir yra siejama su tuo, kad patys tyrėjai dažnai nesilaiko nustatytos pirminės tyrimo programos. Vietoj to jie dažnai tyrinėja ir bando įvairius dalykus, kad pamatytų, kas gali nutikti.

Vis dėlto, yra tam tikri ribojimai ir kontrolės mechanizmai. Keičiant pavojingus patogenus, ypač tuos, kurie jau įrodė, kad gali sukelti pandemiją, viskas tampa ypač pavojinga.

Baiminamasi, kad pandemija gali kilti netyčia

Mokslinė bendruomenė į Bostono universiteto tyrėjų darbą sureagavo skeptiškai.

Jungtinės Karalystės Rytų Anglijos universiteto mikrobiologijos profesorius Deividas Livermoras teigia, kad „atsižvelgiant į didelę tikimybę, kad COVID-19 pandemija kilo dėl Vuhano laboratorijoje manipuliuojamo koronaviruso, šie eksperimentai atrodo labai neišmintingi“.

Tuo tarpu mokslų daktaras Richardas Ebrightas, Rutgerso universiteto Naujojo Bransviko chemikas, sako, kad tyrimas yra akivaizdus funkcijų stiprinimo tyrimų pavyzdys:

Jei norime išvengti kitos laboratorijoje sukeltos pandemijos, būtina sustiprinti potencialių pandemijos sukėlėjų tyrimų priežiūrą“[3].

Funkcijų tyrimų leidimų išdavimas JAV buvo ypač atidžiai ribojamas iki pat 2017 m., kai Nacionalinis sveikatos institutas pradėjo leisti juos atlikti naudojant valstybės lėšas. Nuo 2014 iki 2017 m. jie buvo sustabdyti dėl nuogąstavimų, kad dėl jų netyčia gali kilti pandemija.

Kai 2020 m. COVID-19 ėmė sparčiai plisti visame pasaulyje ir pradėjo vis dar tebesitęsiančią pandemiją, medikų aplinkoje, tarp politikų ir visuomenėje ėmė populiarėti teorija, jog virusas netyčia nutekėjo iš Vuhano laboratorijų Kinijoje.

Manoma, kad virusas buvo sukurtas per tyrėjų atliekamus funkcinius tyrimus ir galimai užkrėtęs darbuotoją, pateko į atvirą pasaulį. Nors iš pradžių ši teorija buvo atmesta kaip sąmokslas ir gandai, hipotezės tapo vis labiau įtikinamos, nors tarptautiniai vertintojai neapkaltino Kinijos[4].