- Mokslininkai rado fentanilio ir kitų vaistų pėdsakus Meksikos įlankoje gyvenančių delfinų kūnuose
- Disertaciją rašanti studentė Ania Okampos (Anya Ocampos) nusprendė įsigilinti į šią temą
- Problema aiški, o koks būtų sprendimas?
Mokslininkai rado fentanilio ir kitų vaistų pėdsakus Meksikos įlankoje gyvenančių delfinų kūnuose
Šie tyrimo rezultatai, paskelbti žurnale „iScience“, pabrėžia vandenynų taršos problemos rimtumą ir narkotikų poveikį jūrų gyvūnams ir visai ekosistemai.[1]
Tyrimas buvo pradėtas 2020 metų rugsėjį, kai jūrų biologų komanda iš Teksaso A&M universiteto, stebėdama delfinų populiaciją Meksikos įlankoje, rado negyvą delfiną. Rasto žinduolio kūnas buvo nuvežtas į universitetą tolesniam tyrimui. Po kelerių metų absolventė Makeila Gvin (Makeyla Guinn) susidomėjo delfinų audinių analize, taip siekdama ištirti jų hormonus. Realizuodama savo planu, biologė iš parsivežto negyvo delfino išsiurbė šiek tiek riebalų. Mokslininkė naudojo ne tikslinės analizės metodą, leidžiantį nustatyti visus cheminius junginius audinių mėginiuose, įskaitant tuos, kurių iš pradžių net nebuvo planuota ieškoti.
Tarp tūkstančių hormoninių junginių, išskirtų analizės metu, mokslininkai rado stipriai veikiančio narkotiko fentanilio, raumenų relaksanto ir raminamųjų pėdsakus. Tai paskatino studentus ir mokslininkus tęsti tyrimus.
Fentanilis – sintetinis opioidas, naudojamas malšinti itin stiprų skausmą, tačiau veikiantis trumpą laiką. Šis vaistas yra stiprus µ-opioidinių receptorių agonistas. Istoriškai fentanilis buvo naudojamas staigaus ir intensyvaus, įvairių ligų sukeltam skausmui malšinti bei kaip analgetikas prieš operacines procedūras ar anestetikas (kartu su benzodiazipinu).
Fentanilis yra maždaug 100 kartų stipresnis analgetikas lyginant su morfinu ir 50 kartų stipresnis lyginant su heroinu. Fentanilis ir kiti opioidai neretai naudojami svaiginimuisi kartu su kokainu, heroinu, metamfetaminu. 2020–2021 m. JAV nuo šio narkotiko perdozavimo žuvo 64 000 žmonių.[2]
Disertaciją rašanti studentė Ania Okampos (Anya Ocampos) nusprendė įsigilinti į šią temą
Ji ištyrė 89 delfinų audinių mėginius, iš kurių 83 buvo paimti iš gyvų individų Madre lagūnoje netoli Teksaso pakrantės. Ji nustatė, kad fentanilis buvo gausiausias iš visų rastų junginių - jo pėdsakų rasta 24 mėginiuose. Taip pat visuose 89 mėginiuose buvo bent viena iš anksčiau nustatytų medžiagų.
Įdomu tai, kad narkotikų pėdsakų buvo rasta net 2013 metų mėginiuose, paimtuose iš delfinų Misisipės sąsiauryje, „ABC News“ sakė Dara Orbach, Teksaso A&M universiteto Corpus Christi jūrų biologijos docentė ir tyrimo bendraautorė. Tai rodo, kad vandens taršos narkotinėmis medžiagomis problema regione egzistuoja jau daugiau nei dešimtmetį. Pasak jos, delfinai negeria jūros vandens, o skysčius gauna iš maisto, todėl preparatų likučiai jų organizme rodo, kad užkrėstas gali būti ir jų grobis – žuvis bei kiti jūrų organizmai.[3]
Problema aiški, o koks būtų sprendimas?
Taršos šaltiniai gali būti įvairūs. Tarp galimų priežasčių yra narkotikų išmetimas į vandenį netoli Meksikos sienos, žemės ūkio nuotėkos, užterštų skysčių išsiliejimas iš gamybos įrenginių ir kiti nutekamieji vandenys. Pavyzdžiui, netoli 2020 m. rasto negyvo delfino vietos yra Robstauno apygarda, (Teksasas), kur 2023 m. buvo konfiskuota didžiausia skysto fentanilio siunta JAV istorijoje.[4]
Nors aptiktų medžiagų koncentracija gyvūnų organizmuose buvo maža, jų poveikį gali sustiprinti kiti streso veiksniai, tokie kaip triukšmo tarša, laivyba, dugno gilinimo darbai, dumblių žydėjimas, naftos ir cheminių medžiagų išsiliejimas.
„Šie gyvūnai nuolat susiduria su daugybe neigiamų veiksnių, o tam tikru momentu jų kūnai tampa tokie pažeidžiami, jog negali su tuo susidoroti“, - pabrėžė D. Orbach.