Suprasti akimirksniu
  • Sulaukęs 114-os mirė seniausias pasaulio žmogus
  • Jau rastas naujasis seniausias pasaulio žmogus: juo tapo britas
  • Neseniai mirė ir vienas Lietuvos ilgaamžių
Šaltiniai
Seniausias pasaulio žmogus
Mirė seniausias pasaulio žmogus. Gineso rekordų nuotrauka

Sulaukęs 114-os mirė seniausias pasaulio žmogus

Pasaulis neteko seniausio žmogaus: likus vos kelioms savaitėms iki savo 115-ojo gimtadienio Anapilin iškeliavo venesualietis Juanas Vicente Perezas.

J. V. Perezas seniausio žmogaus titulu galėjo pasigirti vos kelerius metus. Gineso rekordų ekspertai šį titulą jam suteikė 2022 m. vasarį, kai vyrui buvo 112 metų ir 253 dienos[1]. Jis buvo vienintelis gyvas žmogus, gimęs iki 1910 m.

Apie jo mirtį oficialiai pranešė pats Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro.

„Juanas Vicente Perezas Mora iškeliavo į amžinybę sulaukęs 114 metų“, – pranešė jis, socialinės žiniasklaidos platformoje „X“.

J. V. Perezas savo ilgaamžiškumą siejo su sunkiu darbu ir pakankamu poilsiu per laisvadienius, ankstyvu ėjimu miegoti ir kasdien išgeriama taurele stipriųjų gėrimų. Vyras taip pat buvo giliai religingas, tikėjimas užėmė itin svarbią vietą jo gyvenime.

Jis pradėjo dirbti žemės ūkyje būdamas vos penkerių metų ir tik kelis mėnesius lankė mokyklą, bet išmoko skaityti ir rašyti. 1948 m. J. V. Perezas tapo Caricuena miestelio šerifu, 10 metų tarnavo vietos gyventojams.

Jis buvo vedęs Ediofiną del Rosario Garcia, su kuria susilaukė net 11 vaikų, jų santuoka truko 60 metų. Mirties dieną J. V. Perezas turėjo 42 anūkus, 18 proanūkių ir 12 proproanūkių.

O praėjusiais metais Pietiniame Prancūzijos Tulono mieste mirė ir prancūzė vienuolė sesuo Andre, kuri tuo metu buvo laikoma seniausiu pasaulyje žmogumi. Mirties dieną jai buvo 118 metų, ji buvo gimusi dar 1904 m.

Guinnesso rekordų puslapyje sakoma, kad ji buvo antra pagal amžių seniausia registruota prancūzė ir antra seniausia europietė. Ji taip pat buvo įtraukta į rekordų knygą ir kaip seniausias COVID-19 persirgęs asmuo.

Jau rastas naujasis seniausias pasaulio žmogus: juo tapo britas

Gerontologinių tyrimų grupė po J. V. Perezo mirties paskelbė, jog sieks surasti kitą seniausią gyvą žmogų pasaulyje. Tarp pretendentų buvo 1911 m. lapkričio 6 d. gimęs japonas Gisaburo Sonobe ir 1911 m. spalio 21 d. gimęs brazilas Josias de Oliveira, tačiau prieš suteikiant šį titulą reikėjo patvirtinti abiejų gimimo datas.

Tačiau galiausiai jie rekordininkais pripažinti nebuvo, o seniausiu pasaulio žmogumi tapo Johnas Tinniswoodas, kuriam yra 111 metų ir 223 dienos[2].

Jis pats savo ilgaamžiškumą aiškina tuo, kad savaitgaliais pasimėgauja gruzdinga žuvimi su bulvytėmis, o jaunystėje reguliariai vaikščiojo pėsčiomis ir judėjo. J. Tinniswoodas, kuris dabar gyvena Jungtinės Karalystės miesto Sautporto slaugos namuose taip pat pataria lavinti protą ir būti saikingam.
Šiuo metu seniausiu žmogumi pasaulyje yra Johnas Tinniswoodas, kuriam yra 111 metų ir 223 dienos. Gineso rekordų nuotrauka
Šiuo metu seniausiu žmogumi pasaulyje yra Johnas Tinniswoodas, kuriam yra 111 metų ir 223 dienos. Gineso rekordų nuotrauka

Jis gimė 1912 m. rugpjūčio 26 d. Su žmona susipažino Antrojo pasaulinio karo metais ir susituokė 1942 m. Jų dukra Susan gimė 1943 m. Pora buvo susituokusi 44 metus, kol sutuoktinė 1986 m. mirė. Pats Johnas, anksčiau dirbęs „Royal Mail“, „Shell“ ir „BP“, dar 1972 m. išėjo į pensiją.

Gineso rekordų sertifikatas J. Tinniswoodui buvo įteiktas balandžio 4 d. Seniausio gyvo žmogaus įrodymus nagrinėjo Gineso rekordų knygos vyresnysis konsultantas gerontologijos klausimais Robertas Youngas ir Gerontologijos tyrimų grupė.

Ilgaamžių yra ir Lietuvoje. JW/Unsplash nuotrauka
Ilgaamžių yra ir Lietuvoje. JW/Unsplash nuotrauka

Neseniai mirė ir vienas Lietuvos ilgaamžių

Ilgaamžių rekordininkų nestinga ir Lietuvoje, o kurį laiką seniausiu Lietuvoje gyvenančiu žmogumi buvo laikomas Kaišiadorių rajono gyventojas Juozas Mereckas. Vis dėlto, metų pradžioje, eidamas 110 gyvenimo metus, vyras mirė[3].

Kaišiadorių rajono Rumšiškių seniūnė Eugenija Genevičienė teigė, kad vyrui 110 metų būtų sukakę sausio 26 dieną.

J. Mereckas susilaukė keturių vaikų, jį ir prižiūrėjo viena iš dukrų. Vasaras jis leisdavo savo namuose Kaišiadorių rajone, Dovainonyse, o žiemas – Kaune pas artimuosius. Pasak seniūnės, J. Mereckas buvo žvalus ir aktyvus, „pats nueidavo į parduotuvę“, bet pasiligojo per pernykštes Kalėdas.

2024 m. Lietuvoje gyvena 339 šimtamečiai ar vyresni piliečiai, dauguma jų yra moterys, o šiuo metu vyriausiam Lietuvos vyrui, kuris gyvena Kaune, yra 103-eji.

Šimtamečių ir vyresnių gyventojų galima rasti beveik kiekvienoje šalies savivaldybėje. 2023 m. duomenimis, bent po vieną šimtametį gyveno 54 Lietuvos savivaldybėse[4].

Daugiausia šimtamečių yra Vilniaus apskrityje – 92, Kauno apskrityje – 72, Šiaulių apskrityje – 39, o Panevėžio apskrityje – 36.
Tačiau būtent Panevėžio apskritis pirmauja pagal šimtamečių skaičių 100 tūkstančių gyventojų: Panevėžio apskrityje 100 tūkstančių gyventojų tenka 17,01 šimtamečio.

Iki šiol Lietuvoje oficialiai užfiksuotas ir į rekordų knygą įtrauktas vyriausias žmogus – 111 metų, 5 mėnesių ir 2 dienų amžiaus sulaukusi Eufemija (Emilija) Daukšaitė-Krištopaitienė.