- Milijardierius G. Sorosas remia BC, CBS, NPR, „Bloomberg News“, „Reuters“, „The New York Times“ ir daugybe kitų
- G. Soroso pinigai tenka ir Atviros Lietuvos fondui, ir „Transparency International“, ir „Laisvės TV“ bei eilei kitų organizacijų
- G. Sorosas milijonus dolerių skiria demokratų partijos paramai
- G. Soroso sūnus giriasi artimais ryšiais su aukšto rango demokratais
Milijardierius G. Sorosas remia BC, CBS, NPR, „Bloomberg News“, „Reuters“, „The New York Times“ ir daugybe kitų
Vengrijos žydų kilmės turtuolis George'as Sorosas, neretai kritikuojamas dėl savo milžiniškos įtakos pasaulio galingiesiems, yra tiesiogiai susijęs ne tik su įvairiomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis ar įtakingiausiais pasaulio politikais, bet ir su žiniasklaidos institucijomis.
Remiantis nauju tyrimu, kurį atliko „MRC Business“, milijardierius G. Sorosas yra susijęs su dešimtimis JAV ir kitų užsienio valstybių žiniasklaidos kanalų, kurie tiesiogiai formuoja daugelio mūsų nusistatymus ir nuomones.
„Daugiau kaip 32 milijardai JAV dolerių, kuriuos kairiųjų milijardierius G. Sorosas išleido į savo organizacijas, kad visame pasaulyje skleistų savo radikalią „atviros visuomenės“ darbotvarkę abortų, marksistinės ekonomikos, antiamerikonizmo, policijos finansavimo mažinimo, aplinkosaugos ekstremizmo ir LGBT fanatizmo klausimais, atnešė dividendų“, – teigia „MRC Business“ analitikai Josephas Vazquezas ir Danielis Schneideris[1].
Jų teigimu, būtent G. Soroso finansinis pajėgumas padėjo jam užmegzti ryšius su kai kuriais garsiausiais JAV ir kitų šalių žiniasklaidos veikėjais, kurie kasdien formuoja milijonų pasaulio gyventojų pažiūras ir nuomonę.
„MRC Business“ duomenimis, bent 54 žymūs žiniasklaidos veikėjai yra susiję su G. Sorosu ir jo pinigais, o 2016-2020 m. milijardierius išleido mažiausiai 131 mln. dolerių, kad paveiktų 253 žiniasklaidos grupes.
„Šis ryšių su žiniasklaida tinklas leidžia G. Sorosui daryti didelę įtaką tam, kokias istorijas žiniasklaida nušviečia, kaip jas nušviečia ir kokių istorijų nenušviečia“, –akcentuoja J. Vazquezas ir D. Schneideris.
Tyrėjai nustatė, kad G. Sorosas rėmė tokias žiniasklaidos organizacijas kaip ABC, CBS, NPR, „Bloomberg News“, „Reuters“, „The New York Times“ ir daugybe kitų.
Be to, G. Sorosas remia ir Aspeno institutą, koordinuojantį dalies žiniasklaidos kanalų veiklą. Žurnalistai iš „The Marshall Project“ ar „ProPublica“ taip pat gavo paramos iš milijardieriaus remiamų grupių.
G. Soroso pinigai tenka ir Atviros Lietuvos fondui, ir „Transparency International“, ir „Laisvės TV“ bei eilei kitų organizacijų
Tačiau G. Soroso pinigais visuomenės nuomonė formuojama ne tik užsienio šalyse, bet ir Lietuvoje.
Jau anksčiau publicistas Algimantas Rusteika išsiaiškino, kad Lietuvoje užsakomąsias programas, kurios neatsiejamos nu visuomenės nuomonės formavimo, vykdo Atviros Lietuvos fondas, kuris yra G. Soroso finansuojamo Atviros visuomenės fondo filialas. A. Rusteika pastebėjo, kad fondo filiale Lietuvoje dirba buvusi prezidentės D. Grybauskaitės patarėja R. Kačkutė, o G. Sorosas prisideda ir prie „Laisvės TV“ įkūrėjo Andriaus Tapino projektų finansavimo.
Negana to, G. Sorosas Lietuvoje finansuoja ir kitus projektus bei organizacijas, pavyzdžiui, Žmogaus teisių stebėjimo institutą, kuris vėliau jau pats remia Žmogaus teisių centrą. Finansuojamas ir Lietuvos žurnalistikos centras ir dar bent 26 organizacijos, veikiančios Lietuvoje, dažniausiai susijusios su vaikų ir jaunimo ugdymu.
Atviros Lietuvos fondo lėšomis taip pat finansuojamas ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius, Menų spaustuvė, Nacionalinės teismų administracijos mokymo centras.
G. Sorosas milijonus dolerių skiria demokratų partijos paramai
G. Sorosas dosniai remia ne tik žiniasklaidą, bet ir politines organizacijas. Skelbiama, kad viena iš milijardieriaus finansuojamų pelno nesiekiančių organizacijų 2021 m. paaukojo apie 140 mln. dolerių balsavimo iniciatyvoms, o dar 60 mln. dolerių skyrė liberalioms labdaros organizacijoms.
Tuo tarpu pats G. Sorosas per 2022 m. vidurio kadencijos rinkimus asmeniškai paaukojo 170 mln. dolerių demokratų kandidatams ir jų politinėms kampanijoms[2].
Tokiu dosnumu išsiskiriantis G. Sorosas net buvo įtraukas į pagrindinių politinių rėmėjų gretas. Susumavus asmenines ir organizacines aukas, G. Sorosas iš viso skyrė 128 485 971 JAV dolerių demokratams ir juos remiančioms organizacijoms.
Susumavus šias aukas, iš viso G. Soroso parama politinėms kampanijoms nuo 2020 m. sausio mėnesio iki dabar siekia mažiausiai apie pusę milijardo dolerių[3].
Kiti trys didžiausi rėmėjai aukojo respublikonams, įskaitant Ričardą Uihleiną, milijardierių iš Ilinojaus valstijos ir vieną iš laivybos milžinės „Uline“ įkūrėjų, kuris skyrė 80 707 168 JAV dolerių. Septyni iš dešimties daugiausiai lėšų skyrusių asmenų buvo respublikonai.
G. Soroso sūnus giriasi artimais ryšiais su aukšto rango demokratais
Demokratus aktyviai remia ir Aleksas Sorošas, G. Soroso sūnus, atvirai bendraujantis su aukšto rango JAV demokratų politikais ir palaikantis ryšius su Baltaisiais rūmais. Remiantis „Fox News Digital“ atlikta apžvalga, A. Sorosas, nuo tada, kai Joe Bidenas tapo prezidentu, Baltuosiuose rūmuose apsilankė bent šešis kartus.
Vizitų metu jis įprastai susitinka su aukšto rango J. Bideno administracijos pareigūnais[4]. Be tokių eilinių susitikimų, A. Sorosas net buvo įtrauktas į prabangios valstybinės vakarienės, skirtos Prancūzijos prezidentui Emanueliui Makronui ir jo žmonai Brigitai pagerbti, svečių sąrašą. Asmeninėje A. Soroso instagramo paskyroje taip pat galima rasti aibę asmenukių su pačiais įtakingiausiais demokratų politikais.
Tuo tarpu Federalinės rinkimų komisijos įrašai atskleidžia, kad A. Sorosas taip pat kaip ir tėvas, gausiai remia demokratų partiją finansiškai. Nuo 2018 m. jis demokratams skyrė maždaug 5,7 mln. dolerių. 2020 m. į J. Bideno pergalės fondą (angl. Biden Victory Fund) pervedė daugiau nei 700 000 JAV dolerių, taip pat patekdamas tarp didžiausių jo rėmėjų.
Dar šimtus tūkstančių JAV dolerių jis skyrė Nancy Pelosi pergalės fondui (angl. Nancy Pelosi Victory Fund), Demokratų nacionaliniam komitetui (angl. Democratic National Committee) ir Demokratų kongreso kampanijos komitetui (angl. Democratic Congressional Campaign Committee, DCCC).