Migracijos departamentas išsisukinėja, kam naujuose piliečių pasuose reikalingi QR kodai

LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Pasas
Migracijos departamentas neatsakė, kam reikalingi nauji QR kodai. ConvertKit/Unsplash nuotrauka

Nuo šių metų pradžios gaminamuose LR piliečio pasuose – keisti QR kodai

Nuo 2024 metų sausio 2 d. prie Lietuvos Respublikos piliečio paso savybių įtrauktas naujas punktas – tiems, kurie šiemet gaminsis asmens dokumentus, bus įtraukti naujieji QR kodai arba kitaip – Greito atsakymo kodai (angl. Quick Response Code)[1].

Į 77 kreipėsi sunerimę skaitytojai – ką gi reiškia naujasis QR kodas, turint omenyje, kad pastaruosius keletą metų ši mikroschema visuomenėje kėlė ir tebekelia didžiulę baimę? Kodėl visuomenė nebuvo informuota apie tokius pakeitimus ir visa tai buvo padaryta patyliukais?

Siekdami gauti atsakymą, kreipėmės į Lietuvos Respublikos Migracijos departamentą su užklausa, kas ir kada bei kokio dokumento pagrindu nusprendė nuo šių metų sausio 2 dienos į visus naujus LR piliečio pasus įdiegti QR kodus, neinformuojant apie tai visuomenės.

Kreipimesi taip pat teiravomės, kokiu tikslu nuspręsta į pasus įtraukti šį kodą ir ką jis pakeis jo turėtojui bei pasą tikrinantiems pareigūnams.

Pasas
Naujos gamybos pasuose įtalpinti QR kodai. Asmens dokumentų išrašymo centro prie VRM nuotrauka

Migracijos departamentas komentuoti situaciją atsisako

77 į Migracijos departamentą su užklausa kreipėsi gegužės 28 dienos popietę, atsakymo iš Migracijos departamento sulaukėme gegužės 31 dienos rytą.

Laiško autorius prisistato esantis vyriausiuoju departamento patarėju Roku Pukinsku.

Pateikiame atsakymą į mūsų siųstą užklausą:

„Laba diena,

Dėkojame už paklausimą.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad savo laiške prisistatote žurnaliste, tačiau kreipiatės naudodamasi komercinio paslaugų teikėjo elektroniniu paštu, o tai neleidžia mums tinkamai Jūsų identifikuoti.

Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 86 d. yra pateikiama žurnalisto sąvoka.

Tai fizinis asmuo, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui pagal sutartį su juo ir (ar) yra žurnalistų profesinės organizacijos narys.

Prašome Jūsų tinkamai save identifikuoti ir pateikti profesinės žurnalisto veiklos įrodymus, kurie išvardinti aukščiau minėtame įstatyme.“

Piliečio teisę į informaciją užtikrina LR Konstitucija

Rašydamas atsakymą Migracijos departamentas veikiausiai pamiršo, kad teisę gauti tokią informaciją nepriklausomai nuo turimos profesijos ar užimamų pareigų, turi visi LR piliečiai ir tą garantuoja mūsų Konstitucija.

Trumpas 77 priminimas Migracijos departamentui apie LR Konstitucijos 25 straipsnį, numatantį, kad kiekvienas žmogus yra laisvas reikšti savo įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją, ir tai negali būti ribojama kitaip nei tik įstatymu <…>.

Kita vertus, toks atsakymas irgi yra atsakymas. Akivaizdu, kad Migracijos departamentas suvokia, kad tam tikras atsakymas galbūt sukeltų sąmyšį visuomenėje, dėl to sąmoningai jo nepateikia ne tik žiniasklaidos priemonėms, bet akivaizdu ir tai, kad norimos informacijos negautų ir paprastas pilietis, iš kurio lėšų ir išlaikomos visos šios institucijos.

77 aiškinasi, kam reikalingi naujieji QR kodai asmens dokumentuose

Jeigu atsakingos valstybinės institucijos tyli, informacijos tenka ieškotis patiems. Taigi, internete nėra gausu informacijos apie tokių QR kodų panaudojimą pasuose. Tačiau, panašu, kad JAV jau kurį laiką naujus pasus „štampuoja“ būtent su tokiais kodais.

Kaip nurodo JAV departamentas, naujieji QR kodai leidžia greitai pasiekti oficialų su migracija susijusios institucijos tinklalapį.

Šių QR kodų pagalba esą nėra asmenį identifikuojančios informacijos ir tai nekeičia pasienio pareigūnų, oro linijų bendrovių ir kitų subjektų asmens dokumento patikrinimo būdo[2].