Nuteistiems dėl vienos garsiausių politinių bylų – išskirtinės sąlygos?
„MG Baltic“ byla – viena garsiausių politinės korupcijos bylų Lietuvoje, atskleidusi neteisėtus ryšius tarp politikų, verslininkų bei žiniasklaidos atstovų. Visuomenė šnabždasi, esą politinius sprendimus gali paveikti žmogaus statutas ir kyšininkavimo atvejai. Žinoma, kad šioje byloje buvo nuteisti Raimondas Kurlianskis, Eligijus Masiulis ir Vytautas Gapšys. Tačiau jau dabar kalbama apie jiems suteiktas lengvatas.
Pastarieji, kaip teigiama, jau gali išvykti iš kalėjimo ribų, tuo tarpu vienam iš jų – Vytautui Gapšiui – leidžiama vykti namo kas savaitgalį[1]. Nepaisant dabartinių aplinkybių, netolimoje ateityje tikimasi daugiau nuolaidų, galbūt – ir paleidimo namo visam laikui, kuris gali būti numatomas jau šiemet.
„Nuteistasis V. Gapšys bausmę atlieka atviro tipo bausmės atlikimo vietoje. Nuteistajam suteikiama laisvė kartą per mėnesį parvykti iki dviejų parų ne darbo metu į Lietuvos teritorijoje esančius namus ar aplankyti Lietuvos teritorijoje gyvenančius artimuosius”, – informuoja tarnyba.
Nuteistieji atlieka bausmę Kauno kalėjime. V. Gapšys bei E. Masiulis – Technikos gatvėje esančiame Kauno kalėjimo padalinyje, o R. Kurlianskis – laisvės atėmimo vietoje A. Mickevičiaus gatvėje[2]. Nepaisant to, jog Masiulis ir Kurlianskis dar lieka atviro tipo rėžimo vietoje ir namo gali parvykti tris paras per mėnesį, greitu keliu pastariesiems gali būti atidaryta daugiau durų. Padidintų laisvių galimybė argumentuojama geru jų elgesiu ir ketvirtadalio trukmės bausmės atlikimu.
E. Masiulis dar šį mėnesį pateikė skundą
77 informuoja, jog E. Masiulis pateikė skundą Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT)[3]. Laisvės atėmimo bausmę atliekantis vyras siekė įrodyti, kad, nagrinėjant šią bylą, neva buvo pažeista Žmogaus Teisių Konvencija. Jo manymu, du iš trijų bylą nagrinėjusių Apeliacinio teismo teisėjų buvo šališki. Be to, buvusio parlamentaro įsitikinimu, už tą patį nusižengimą bausmė jam buvo pritaikyta netgi du kartus. Į juodąjį Masiulio sąrašą patenka ir kai kurios žvalgybos institucijos, neva taikiusios prieš jį neteisėtas priemones be teismo leidimo. Žinoma, kad E. Masiulis atlieka anksčiau jam skirtą 5 su puse metų laisvės atėmimo bausmę.
Primenama, kad praėjusių metų spalį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog apkaltinamasis Apeliacinio teismo sprendimas „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje – pagrįstas, todėl buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis, buvęs koncerno „MG Baltic“ (naujas pavadinimas – „MG Grupė“) viceprezidentas R. Kurlianskis bei parlamentaras V. Gapšys lieka nuteisti už korupcinius nusikaltimus.
Laisvės atėmimo bausmė daliai iš jų buvo sutrumpinta
Kasacinis teismas, išnagrinėjęs bylą, sutrumpino R. Kurlianskiui ir V. Gapšiui skirtas laisvės atėmimo bausmes. Tuo tarpu gruodžio mėnesį Seimo nariai V. Gapšys ir E. Masiulis turėjo galimybę savaitgalį išeiti į laisvę. Pastarieji netruko ja pasinaudoti.
„Bausmių vykdymo kodeksas yra sudarytas taip, kad žmogus, keisdamas savo elgesį, gauna lengvesnes sąlygas. Išimčių mes neturim politikams šiuo klausimu, išskyrus laikymo vietas. Žmogus gali išvykti į namus resocializacijos tikslais“, – tikino Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovas Mindaugas Kairys.
V. Gapšio advokatas Vaidotas Sviderskis gruodžio mėnesį tikino, kad po gero pusmečio ar daugiau gali būti pradėta svarstyti dėl jo kliento lygtinio paleidimo. Atėjo sausis ir pasirodė, jog šios kalbos nebuvo veltui.
Dėl laisvesniu vadinamo režimo pasigirsta įvairių kalbų, svarstant, galbūt vyrams taikomos išskirtinės sąlygos. Tiesa, lapkritį Aukščiausiasis Teismas sutrumpino buvusiam „darbiečiui“, Seimo nariui V. Gapšiui skirtą laisvės atėmimo bausmę – užuot skyrus 4 su puse metų paskyrė 4 metus ir 3 mėnesius. Bausmės laikas sutrumpintas ir R. Kurlianskiui – nuo anksčiau skirtų 6 metų iki 5 metų ir 6 metų.
„MG Baltic“ liudija stambaus kyšininkavimo bylą. Dar 202-ųjų pabaigoje skelbta, kad teismo skirtas baudas apmokėjo Darbo partija bei Liberalų sąjūdis. Sumos atitinkamai siekė 301,2 tūkst. EUR ir 376,6 tūkst. EUR. Prabilta ir apie nepasitikėjimą šiomis partijomis. Tačiau liaudis taip pat nevengia reikšti nepasitikėjimo teisine sistema bei nelygiavertėmis sąlygomis.