Vyriausybės programoje – akylai prižiūrimos maisto kainos
Nepaisant to, jog Lietuvos Vyriausybė pasižadėjo reguliuoti maisto kainas, kai kuriose plotmėse šis užmojis sušvito niūresnėmis spalvomis.
Neseniai skelbta, esą numatytos amortizavimo priemonės asmenims, kurie nukentės dėl energetikos kainų. Konkrečiau, seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tikino, kad Vyriausybės programoje numatyta valdžios prižiūrimos bei reguliuojamos maisto kainos. Kaip tai bus vykdoma?
Tikinama, jog bus stebimi prekių antkainiai. Pastebėjus nepagrįstai aukštas kainas, tuo tarpu taikomi reguliaciniai mechanizmai. Kitais žodžiais tariant, maisto produktų kainos drastiškai mažinamos nebus; bus mėginama „už pakarpos” sugauti nesąžiningą pardavėją, prekei taikantį nepagrįstą antkainį. Taip pat užsiminta apie siekį padėti žmonėms, kurie kitais metais labiausiai pajus kai kurias augsiančias energetikos resursų kainas.
Tačiau besiplečiantis kainų burbulas, kaip paaiškėjo, šįsyk yra nusitaikęs į darželius. Skelbiama, esą sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios bus branginamas maitinimas[1]. Nors dėl kitų miestų konkrečių žinių šiuo klausimu nėra, dalis tautiečių jau dabar nerimauja.
Žinoma, kad maitinimo kainų nustatymas darželiuose dažniausiai priklauso nuo savivaldybių sprendimų ir individualių ugdymo įstaigų politikos. Tačiau gali būti, jog tai lemia ir naujoje Vyriausybės programoje numatytos bendros ekonominės ir socialinės priemonės, tokios kaip minimalios mėnesinės algos didinimas ir mokesčių politikos peržiūra. Jos gali netiesiogiai paveikti maisto produktų kainas bei viešųjų paslaugų, įskaitant vaikų maitinimą darželiuose, kaštus.
Darželinukams maisto kainos nuo 2025 m. rugsėjo mėn. šoktels 0,30 euro
Vilniaus miesto savivaldybė 2024 m. lapkričio 27 d. pritarė naujiems ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų maitinimo įkainiams, kurie įsigalios nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. Lopšelio grupėse dienos maitinimo kaina padidės nuo 2,60 euro iki 2,90 euro, o darželio grupėse – nuo 2,90 euro iki 3,40 euro[2]. Lopšelio grupėse pusryčiams nutarta skirti 0,7 euro, pietums – 1,5 euro, o pavakariams – 0,7 euro. Darželio grupėse pusryčiams bus skiriama 0,8 euro, pietums – 1,8 euro, o pavakariams – 0,8 euro[3].
Nors maitinimo darželyje kainų pokyčiai kitose šalies vietovėse kol kas neskelbiami, žinoma, kad viename iš Utenos miesto darželių 15 dienų trijų dalių (pusryčiai, pietūs, pavakariai) maitinimas atsieina virš 42 eurų. Dienai maitinimas vaikui šiuo metu siekia 2,82 eurų. Kokie pokyčiai bus kitais metais, dar nėra aišku. Tačiau dalis tėvų jau ruošiasi atverti pinigines plačiau. Visgi, didžiausia bėda ta, jog daliai iš jų toks pokytis atrodo neįveikiamas.
Maitinimo kainos Lietuvos darželiuose keitėsi – kaip ir maisto
Maitinimo kainos darželiuose per pastaruosius metus keitėsi atsižvelgiant į maisto produktų kainų augimą ir pabrėžiamą siekį užtikrinti kokybišką vaikų mitybą.
Vilniaus mieste 2021 m. rugsėjo 1 d. Lopšelio grupėse dienos maitinimo kaina buvo 2,20 eurų, darželio grupėse – 2,50 eurų. 2022 m. liepos 1 d. Lopšelio grupėse kaina padidėjo iki 2,60 eurų, tuo tarpu darželio grupėse – iki 2,90 eurų[4]. 2025 m. rugsėjo 1 d. kainos, kaip jau minėta, vėl šaus į viršų. Įvertinus Duomenų agentūros viešai skelbiamus duomenis apie svarbiausių maisto prekių kainų pokyčius, skaičiuotina, jog vidutiniškai svarbiausių maisto produktų kainos nuo 2022 m. gegužės padidėjo apie 22,9 proc.
Sakoma, jog kainos kyla atsižvelgiant ir reaguojant į vaikų tėvų prašymus, kad būtų galimybė rinktis, kiek kartų vaikas valgo darželyje, ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų nuolatinius prašymus bei Vilniaus miesto ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos siūlymus. Vėlgi, ne visi tėvai gali sau leisti mokėti beveik tris eurus į dieną – o tai sudarytų beveik 15 eurų per savaitę. Dar didesnis mokestinis vargas šiuo atveju užguls kelis mažamečius auginančius tėvus.
Dalis tautiečių skuba smalsauti, kiek, pavyzdžiui, seimūnams atsieina pietūs kavinėje. Žinoma, kad jie turi galimybę naudotis Seimo rūmuose veikiančia valgykla ir kavinėmis, kuriose maitinimo paslaugos teikiamos už nustatytą mokestį.
Pastarąjį kartą maitinimo darželiuose įkainiai keisti 2022-aisiais
Žinoma, kad pilnavertė mityba – ilgalaikė investicija.
Tiesa, paskutinį kartą maitinimo įkainiai darželiuose buvo keisti 2022 metais. Kaune nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. maitinimo įkainiai taip pat buvo padidinti[5]. Nuo tada kainos padidintos maždaug 35 proc. arba nuo 10 iki 32 euro centų.
Apskritai, per pastaruosius metus Lietuvoje pagrindinių maisto produktų kainos patyrė reikšmingus pokyčius.
2022 m. vartojimo prekių ir paslaugų kainos, palyginti su 2021 m., padidėjo 19,7 proc., o maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos išaugo 26,3 proc[6]. Nors 2023 m. maisto produktų kainų augimas sulėtėjo, vis dar buvo pastebimas. Atsižvelgiant į dabartines 2024-ųjų tendencijas, manoma, kad 2025 m. maisto produktų kainos gali vėl kilti, nors galbūt ir nežymiai.