Suprasti akimirksniu
  • Linų sėmenų sėklos – nuo senovės vertinamas maisto papildas
  • Maža sėkla kaupia didžiulius gerųjų medžiagų lobius
  • Linų sėmenys suteikia naudą tiek žmogaus vidui, tiek ir išorei
Šaltiniai
Linų sėmenys
Linų sėmenys šiandian yra priskiriami supermaistui. Tamaros Gak/Unsplash nuotrauka

Linų sėmenų sėklos – nuo senovės vertinamas maisto papildas

Linai visuomet buvo neatskiriama Lietuvos liaudies tradicijų, kultūros dalis, apdainuota ne vienoje dainoje ar aprašyta eilėraščiuose.

Net ir šiandien linas, atrodo, niekur nedingo, o jo vertingumas suprantamas vis dažniau, kartu atrandant vis įvairesnius pritaikymo būdus.

Iš tiesų, linai skirstomi į pluoštinius ir sėmeninius, o ir žvelgiant į platųjį pasaulį, žymiai dažniau auginami būtent sėmeniniai linai, apie kurios čia ir kalbame.

Dar gilioje senovėje ir tikrai ne tik Lietuvoje, linas buvo laikomas bene šventu augalu, kurį Hipokratas net vadino augalu nuo visų ligų.
Žvelgiant iš maistinės bei sveikatingumo pusės, bene daugiausiai dėmesio susilaukdavo būtent linų sėmenys, kurie garsėja sveikatą saugančiomis bei gydomosiomis savybėmis, o dėl savo maistinių ypatybių, sėmenų sėklos vadinamos ir supermaistu[1].

Linų sėmenys yra plokščios, nedidelės sėklos, kurių skonis gali priminti riešutus. Sėmenų spalva gali keistis nuo rausvos, rudos, iki beveik auksinės. Tiesa, mūsų krašte linų sėmenys dažniausiai pasitaiko rudos spalvos, kuri teigiama, yra sveikiausia, naudingiausia žmogaus sveikatai bei pasižymi didžiausiu kiekiu gerųjų medžiagų. 

Svarbu žinoti tai, jog linų sėmenyse yra daug, organizmui naudingų medžiagų: 26 proc. baltymų, 22 proc. angliavandenių, 40 proc. riebalų ir 8 proc. skaidulų. Taigi, vien tik iš linų sėmenų galime gauti visą mūsų organizmui reikalingą amino rūgščių dozę.
Šiandien linas vertinamas ne tik kaip audinys: labiau žvelgiama į augalo sėmenų galias. Daniellos Isqy/Unsplash nuotrauka
Šiandien linas vertinamas ne tik kaip audinys: labiau žvelgiama į augalo sėmenų galias. Daniellos Isqy/Unsplash nuotrauka

Maža sėkla kaupia didžiulius gerųjų medžiagų lobius

Linų sėmenys yra tikra gerųjų medžiagų bomba. Tiems, kurie daug protiškai dirba, mokosi ir studijuoja, linų sėmenys gali padėti susikaupti, dirbti efektyviau. Juk sėmenyse yra gerųjų riebalų, kurie vadinami polinesočiųjų riebalų rūgštimis, taip pat omega 3, omega 6, mononesočiųjų riebalų rūgščių, stearino rūgšties bei palmitino rūgšties. Šios medžiagos yra itin svarbios sėkmingai mūsų smegenų veiklai, budrumui, motyvacijai.

Gal net sunku patikėti, kad mažose linų sėmenyse slypi ir daugybė vitaminų – B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, H. Lyg to nepakaktų, sėmenys praturtintos ir mineralinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, cinku, geležimi, manganu, fosforu.

Šie vitaminai ir mineralai yra atsakingi už mūsų imuninės sistemos aktyvumą, imuniteto stiprinimą, prižiūri mūsų širdies veiklą ir kraujospūdį. Svarbu ir tai, kad mineralai randami linų sėmenyse gali mažinti kai kurių vėžio rūšių ir net Alzheimerio ligos atsiradimo galimybes[2]

Lino sėmenys turtingos ir ypač žmogaus organizmui reikalingais omega 3 riebalais, kurių rūgštys užtikrina teigiamą kraujo koncentraciją, mažina cholesterolio pertekliaus riziką bei yra labai svarbios, siekiant apsisaugoti nuo širdies ligų, aterosklerozės, reumatoidinio artrito.

Teigiama, kad jei kasdien suvartosite po 2–6 šaukštus linų sėmenų, cholesterolio kiekis kraujyje per 4 savaites gali sumažėti net iki 18 procentų. Riebalų rūgštys taip pat gali mažinti vėžinių susirgimų riziką, gelbėti kovoje su valgymo sutrikimais, o pajutus artėjantį migrenos skausmą, šaukštas kitas linų sėmenų tikrai išgelbės nuo kančios. 

Sėmenys gali padėti ir tiems, kurie nuolat susiduria su virškinimo sistemos problemomis ar itin jautriu skrandžiu. Sėklose gausu skaidulų, kurios apsaugo žarnyną nuo uždegimų ir skausmų, padeda kovojant su vidurių užkėtėjimu, gerina žarnyno peristaltiką.

Skrandžiui linų sėmenys naudingi, nes mažina rūgštingumą, padeda gydantis refliuksą ir tiems, kurie po kiekvieno aštresnio valgio susiduria su skrandžio dirglumu. 

Šis supermaistas gali būti naudingas ir peršalus. Sėklos gali gelbėti lengvinant atsikosėjimą, nuramina kvėpavimą, padeda gydant bronchitą, net tuberkuliozę. Kita žinoma lino sėmenų supergalia – gebėjimas sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, kas yra itin svarbu sergant cukriniu diabetu.
Linas Lietuvoje visuomet buvo aukštinamas ir vertinamas. Soros Sagano/Unsplash
Linas Lietuvoje visuomet buvo aukštinamas ir vertinamas. Soros Sagano/Unsplash

Linų sėmenys suteikia naudą tiek žmogaus vidui, tiek ir išorei

Linų sėmenys padeda ne tik gerai vidinei žmogaus būsenai užtikrinti, bet ir palaikyti patrauklią išvaizdą: gražią odą, tvirtus nagus bei plaukus.

Linų sėmenų aliejus gali būti naudojamas sausai, jautriai, į aplinkos faktorius reaguojančiai odai. Aliejumi gali būti gydoma net egzema, žvynelinė, vabzdžių įkandimai, niežulys. 

Sėmenis vartoti patariama kovojantiems su spuogais ir bėrimais, pernelyg nudegus odą saulėje. Sėklose slypinčios riebalų rūgštys skatina odos gijimą bei palaiko odą jauną ir švelnią. 

Norint stiprių nagų, rekomenduojama periodiškai atlikti šiltas linų sėmenų aliejaus voneles. Tai paprasta procedūra, kuriai pakaks pašildyti sėmenų aliejų ir nagus jame pamirkyti apie 15 minučių. Vėliau, rankas nuplaukite muilu, tepkite kremu. Greit pastebėsite ne tik stipresnius, nelūžinėjančius nagus, tačiau ir švelnesnę rankų odą.

Linų sėmenys padės ir plaukų priežiūroje. Jei jūsų plaukai lūžinėja, auga lėtai ir yra linkę veltis, vartojant linų sėmenis jie gali atsigauti, tapti elastingesni, lankstesni, pastebėsite žvilgesį.

Iš tiesų, linų sėmenys, atrodo, yra paprasta, nuo senų senovės naudojama priemonė, kuri padeda tiek mūsų sveikatai, tiek išvaizdai. Tie, kurie šio supermaisto dar nėra išbandę, tikrai turėtų tai padaryti, o jo įsigyti galima tiek prekybos centruose bei vaistinėse, tiek ir iš pačių augintojų ar aliejaus spaudėjų.

avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
pasiutuslape.lt. LINŲ SĖMENYS - NAUDA IR RECEPTAI pasiutuslape.lt
2.arrow_upward