Europos viršūnių susitikimas Miunchene 1938 m. istorijoje vertinamas kaip Miuncheno suokalbis
Būtent tokį vertinimą istorijoje pelnė Europos viršūnių susitikimas Miunchene 1938 metų rugsėjo 28–30 dienomis, kai D. Britanija ir Prancūzija nuolaidžiavo hitlerinei Vokietijai ir sutiko jai atiduoti Čekoslovakijos Sudetų kraštą mainais į taiką ir saugumo garantijas.
Nors Prancūzija buvo davusi Čekoslovakijai saugumo garantijas, jos… buvo sudegintos ant didžiųjų valstybių savitarpio supratimo dvasios aukuro. Ar šios garantijos neprimena Budapešto memorandumo, kuriuo Ukrainai buvo pažadėti saugumas ir teritorinis vientisumas?
Paralelių ir simbolizmo daugiau nei reikia.
Ne tik šiuo apgailėtinu susitarimu garsus Miunchenas
Yra dar vienas įvykis, jau tiesiogiai susijęs su šių dienų „suokalbiu“: tai garsioji V. Putino kalba Miuncheno saugumo konferencijoje 2007 metais. Ją puikiai apibūdina ištrauka iš kuklaus straipsnio „Delfi“ portale:
„BBC korespondentas Robas Watsonas pavadino V. Putino kalbą ypač aštria ir rėksminga. Anot jo, ši kalba gali reikšti lūžį tarptautiniuose santykiuose, be to, ji liudija apie daug kategoriškesnę Rusiją. Vakarų šalių vadovai, sėdintys salėje, tarp jų ir A. Merkel, atrodė paniurę ir sunerimę, kai V. Putinas baigė savo kalbą.“
Reziumė. Ši taika – tik laikinas atokvėpis, kol abi pusės užsiaugins naujus „raumenis“, pasigamins ginklų ir haubicų. Karas tarp NATO ir Rusijos, atrodo, yra neišvengiamas.