Linas KARPAVIČIUS: Atliekų rūšiavimo kultūra

NuomonėsLinas Karpavičius
Suprasti akimirksniu
Linas Karpavičius
Linas Karpavičius. Asmeninio archyvo nuotrauka

Tvarumas, ekologija, progresas ir žiedinė ekonomika daugeliui iš mūsų yra įkalti į galvą postulatai, kurie pažada šviesų ir gražesnį rytojų

Prie Nemuno kitas aušta jau rytas…

Viena iš naujausių šio progresyvaus kelio iniciatyvų, yra bandymas prikalbinti Vilniaus apskrities gyventojus rūšiuoti maisto atliekas. Visi žino silpniausią lietuvio vietą ir burtažodį prieš kurį neatsilaikys nė vienas doras pilietis. Tai jo ausiai mieliausias žodis lietuvių kalboje – NEMOKAMAI. Žydų tauta jai suteikė kitą, kilusį nuo dykai dalinamo pieno, pavadinimą – CHALIAVA.

Žinant lietuvio tokią natūrą, jį gali lenkti kaip jauną obelį. Net jai ta „obelis“ lapais jau pasidabruotais. Lenkiasi ir ji.

Taip 2023 metais valdininkams kilo idėją pradėti oranžinių maišelių kampaniją ir paskatinti vilniečius imti nemokamai specialius šiukšlių maišelius ir 7 litrų talpos kibirėlius. Vilniečių ilgai raginti nereikėjo.

Įrangos dalybų vietose – savivaldybėje, seniūnijose, didžiuosiuose prekybos centruose ir maisto prekių parduotuvėse – iš karto nusidriekė gyventojų eilės, o pačioje savivaldybėje, kad gautum nemokamas rūšiavimo priemones, eilėje tekdavo praleisti ir valandą.

Vilniečiai buvo apgauti ir tai dar ne didžiausia apgaulė, kuri galėjo jiems nutikti

Tačiau už dyka maisto atliekų rūšiavimo įrangą pasiėmę vilniečiai 2024 metais gavo gerokai didesnes sąskaitas – vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą buvo ketvirtadaliu didesnė nei 2023. Štai tau ir nemokamai, štai tau ir chaliava.

Miesto valdžia pripažino, kad atliekų surinkimas sostinės gyventojams 2024 metais pabrango būtent dėl šių išlaidų perkėlimo į paslaugos kainą. Išdūrė kaip su elektros skaitikliais, kurių kaina įkalkuliuota į elektros perdavimo mokestį.

Vilniečiai buvo apgauti ir tai dar ne didžiausia apgaulė, kuri galėjo jiems nutikti. Antra apgaulė ta, kad iš tų maisto atliekų bus gaminamas kompostas, kuris taps pigiu pašarų musių lervoms, kurios ateityje, tikėtina bus sumaitintos tiems patiems vilniečiams. Taip, kad cituojant putiną gaunasi „obmanuli duračką na četyre kulačką“.

Nors šio žeidinės ekonomikos fenomeno sumanytojai dievagojasi, kad jų tikslai visai kitokie.

Virtuvės atliekomis bus pradėtos maitinti naminių musių lervos, iš kurių vėliau bus gaminami baltymai pramonei, biokuras ir trąšos

Įmonė „Energesman“ neseniai skelbė, kad jau 2024 metų pavasarį virtuvės atliekomis bus pradėtos maitinti naminių musių lervos, iš kurių vėliau bus gaminami baltymai pramonei, biokuras ir trąšos.

Šis procesas, nors ir naujoviškas bei pasaulyje išskirtinis, dar yra labai šviežias ir eksperimentinis, sakė „Energesman“ vadovas.

Gamykloje veiks visas ciklas – nuo musių auginimo konteineryje iki specialios cisternos kiaušinėliams, iš kurių išsirita lervos. Iš maisto atliekų bus pagaminama švari organinė masė joms maitinti. Iš primaitintų musių lervų galima gaminti techninį baltymą, kurio, nereikėtų painioti (kol kas (pastaba mano) su žmonių mitybos baltymais. Techniniai baltymai naudojami dažų, klijų, skiediklių, kitų medžiagų gamyboje, taip pat šunų ir kačių maiste.

Anot įmonės direktoriaus, komposto pritaikomumo galimybių yra labai daug

Tikim ir žinom, nes kartais paskaitome straipsnių antraštes.

Ne veltui pasaulio progresyviausiose šalyse jau kyla idėjos kompostuoti ir žmonių kūnus. Tik pagalvokite kaip pailsės planeta. Visą organiką į kompostą, ant komposto užaugintas kirmėles suvalgom, o ko nesuvalgom vėl į kompostą, dar papildome irstančiais žmonių kūnais. Jaučiate tvarumą?

Ta proga net galima sugalvoti įvairius šūkius: kompostavimo penkmetį per tris metus, visus į kompostą, nė vienos mirties be naudos visuomenei, mirtis gali būti tvari, sukompostuok senelį ir gauk dovanų oranžinį maišelį, už kiekvieną kompostuotą šeimos narį, gauk papildomą kirmėlių bliūdelį…

Juokas juokais, bet šios beprotiškos idėjos kažkada gali tapti realybe. Kompostavimas, iš principo geras ir reikalingas dalykas (pats kompostuoju maisto atliekas ir panaudoju jas darže), tačiau išprotėjusių žmonių rankose gali nuvesti prie baisių dalykų. Žmogus gali būti baisus, kai jo darbų nebelydi Dievas. Ar paaukos žmonija žmoniškumą vardan žiedinės ekonomikos?

Sustok traukiny…