Lietuvos zoologijos sodas duris atvers jau lapkričio 13 dieną

Gamta, KelionėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
zoologijos sodas
Lietuvos zoologijos sodo nuotr.

Zoologijos sodą renovavo už kone 20 mln. eurų

Gerus dvejus metus iš pagrindų tvarkytas Kaune esantis Lietuvos zoologijos sodas jau netrukus atvers duris lankytojams. Planuojama, kad po kone 20 milijonų eurų kainavusios rekonstrukcijos, jos rezultatus gyventojai galės pamatyti jau nuo lapkričio 13 dienos. Šiuo metu į zoologijos sodą gabenami nauji gyvūnai, vyksta pabaigiamieji darbai, dar ieškoma kelių darbuotojų.

Tiesa, zoologijos sodas turėjo gerokai didesnių planų, ir pirminė projekto kaina siekė net 60 milijonų eurų.

Kaip sakė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, dauguma finansavimo atkeliavo iš Europos Sąjungos lėšų.

„Norų buvo daug, bet pinigų visada yra kažkiek. Projekto vertė siekė ir beveik 60 milijonų eurų, šiuo metu įgyvendinamas projektas kainuos 18 milijonų eurų. Dauguma jų yra iš Europos Sąjungos pinigų, džiugu, kad paskutinę minutę suspėjome su projektu.

Visada atsiranda papildomų darbų, ypač kai rekonstruojama sena statyba, bet norisi tikėti, kad projektas kokybiškas, nebus kažkokių netikėtų atradimų. Medžiagos brangsta, medžiagos pinga, tikiuosi, kad statybų sektorius susibalansuos ir ateis normalus gyvenimas bei normalios kainos“, – sakė S. Gentvilas[reflt-1].

Zoologijos sode įrengtos edukacinės instaliacijos

Kaip pats Zoologijos sodas sako savo pranešime spaudai, vienu svarbiausių akcentų taps edukacinės instaliacijos. 

„Įrengtas Daugiau nei 3,5 metrų skersmens įeinamas gaublys, kuris padės susipažinti su pasaulio biologine įvairove ir ją galinčiais pakeisti veiksniais, Lietuvos zoologijos sodo istorinių įvykių sekai pažymėti sukurta laiko kapsulė bei istorinė Tado Ivanausko kabineto reprodukcija“,– rašoma pranešime visuomenei.

Taip pat jau yra pastatyti beveik visų gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas šlaite bei vaikų žaidimų aikštelė. Nugriautas senasis vilkų voljeras, vasaros metu laukiami senojo terariumo bei beždžionių pastato griovimo darbai.

„Lietuvos zoologijos sodas jau skaičiuoja paskutines dienas iki Egzotariumo vidaus įrengimo darbų pabaigos.

Jau nuo lapkričio 13 dienos Egzotariume galėsite aplankyti atviras dykumų, džiunglių gyvūnų ekspozicijas, įvairių pasaulio buveinių akvaterariumus, taip pat – liūtų, roplių, žuvų, varliagyvių, vabzdžių ir kitų gyvūnų ekspozicijas. 🦁🐸

Egzotariume įkurtas Edukacinis centras, šioje atviroje edukacinėje erdvėje, visi lankytojai galės susipažinti su pasaulio biologine įvairove ir Lietuvos zoologijos sodo istorija. 

Didžiuojamės, jog Lietuvos zoologijos sodo Edukacinis centras taps didžiausiu gamtamokslinio švietimo traukos objektu visoje šalyje“,– savo socialiniame tinkle skelbia Zoologijos sodas[1].

Zoologijos sode bus ir naujų gyvūnų

Zoologijos sodo vyriausiasis biologas Benas Arūnas Noreikis sako, kad zoologijos sode gyventojus pasitiks ir nauji gyvūnai.

„Iš nykstančių saugomų rūšių laukiame kaizerio tritono, komodo varano, karūnuotų karvelių, ūdros, gepardai, raganosiai“, – sakė zoologijos sodo vyr. biologas. 

Iš nykstančių saugomų rūšių laukiame kaizerio tritono, komodo varano, karūnuotų karvelių, ūdros, gepardai, raganosiai. Tiesa, gyvūnų nebus labai daug, nes pasirinkta verčiau turėti mažiau, bet kokybiškai įrengtas erdves. 

„Rekonstrukcijos metu stengėmės taikyti daugiau ploto, nesiekiam „sukišti“ kuo daugiau. Žiūrint į rūšių skaičių, per pastaruosius šešerius metus žinduolių rūšių skaičius sumažėjo perpus, paukščiai – trečdaliu“, – sakė B. A. Noreikis. 

Šiuo metu zoologijos sode, pasak jo, yra 40 Lietuvoje ar tarptautiniu mastu saugomų gyvūnų rūšių. Per artimiausius penkerius metus saugomų gyvūnų skaičių siekiama padidinti iki 50 atliekant mainus su kitais zoologijos sodais arba natūraliai pasibaigus kažkurio iš gyvūnų gyvenimui, jį pakeičiant kitu[2]

Zoologijos sodas ieško savanorių ir darbuotojų

Tuo tarpu Zoologijos sodas kurį laiką ieško savanorių bei nuolatinių darbuotojų. Šiuo metu ieškomas kasininkas ar kasininkė, siūlant pareiginį algos koeficientą 6,00.

Taip pat ieškomi ir savanoriai.

„Savanorių darbas zoologijos sode gali apimti įvairias užduotis: gyvūnų švaros palaikymą, buveinių priežiūrą, pagalba renginiuose, gyvūnų užimtumo kūrimą ir t.t. 

Gyvūnų gerovė – Lietuvos zoologijos sodo vizijos pagrindas. Mes siekiame išsaugoti biologinę įvairovę ateities kartoms, skatiname žmones pažinti ir prisidėti prie gamtos ir nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimo. 

Mūsų tikslas – suburti stiprią savanorių komandą, kuri pilnavertiškai dalyvautų Lietuvos zoologijos sodo vykdomoje veikloje. Studentų praktikos ir savanorystės metu sudaroma galimybė susipažinti su Lietuvos zoologijos sodo veikla, tikslais, funkcijomis, pagilinti bendrąsias žinias apie pasaulio ir Lietuvos gyvūnijos įvairovę“,– savo socialiniame tinkle rašo Zoologijos sodas[3].

Zoologijos sode bus ir laisvalaikio erdvė šeimoms su vaikais

Zoologijos sodas siekia tapti ta vieta, kur šeimos gali praleisti visą dieną. Atvykusio apžiūrėti gyvūnų, čia pat gali rasti kur prisėsti išgerti sulčių ar kavos, užkąsti ledų ar kitų skanėstų, o jei yra noras – ir sočiai pasistiprinti. 

Taip pat sutvarkytos ir išplėstos vaikų žaidimo erdvės, kuriose mažieji galės pasiautėti ir „apvirškinti“ dienos įspūdžius sode.

„Atsinaujinusiame sode mažieji lankytojai galės ne tik susipažinti su laukiniais gyvūnais, bet ir aktyviai leisti laiką. Lietuvos zoologijos sode bus dvi vaikų žaidimų aikštelės, pritaikytos įvairaus amžiaus bei poreikių vaikams. 

Žaidimų aikštelė apatinėje sodo dalyje buvo įrengta dar praeitų metų gruodį. Šiandien dalinamės viršutinės Lietuvos zoologijos sodo dalies vaikų žaidimų aikštelės įrengimo darbų rezultatais, t.y. sumontuota dalis žaidimams skirtos įrangos ir jau visai netrukus bus pradėta lieti speciali danga. Šią žaidimų aikštelę rasite buvusio senojo Beždžionyno vietoje“, – sako sodas[4].