
Kovo 8-oji – daugiau nei įstabių gėlių žiedų puokštė ir data kalendoriuje
Moters diena Lietuvoje – tai Tarptautinė moterų solidarumo diena, švenčiama kovo 8-ąją. Nepaisant to, jog šaknys siekia šimtus metų, jos vis dar driekiasi aplink savo epicentrą: moteris, kurioms tądien skiriama daug dėmesio, akcentuojant jų svarbą ir palydint pastarąsias su šypsenomis veiduose.
Kiekvienas žinome: kovo 8-oji – daugiau nei svajingų gėlių žiedų puokštė. Tai ir geras kitados galbūt neištartas žodis, ir padėka už tai, kad moteris – vienintelė tokia. Tarptautinę moterų dieną norisi prisiminti tikrąją šios dienos prasmę, iliustruojančią ne tik socialinius bei kultūrinius pasiekimus, bet ir dėmesį vieni kitiems, – nes kiekvienas iš mūsų esame vienodai svarbūs.
Prisiminkime: kažkada Tarptautinė moters diena buvo švenčiama kaip Motinos diena
Įdomu, jog kažkada Lietuvoje Tarptautinė moters diena buvo švenčiama panašiai kaip dabar švenčiama Motinos diena: vaikai sveikindavo savo mamas ir dovanodavo gėles, o vakarais deklamuodavo joms skirtus, už širdies griebiančius eilėraščius. Vyrai – neatsilikdavo. Jie skindavo savo moterims gėles.
Galima pasidžiaugti, kad tradicijos nūdienoje vis dar turi neblėstančią vertę; kad šios išskirtinės akimirkos neišnyksta buityje ir nesislepia medžių pavėsyje. Kad ir kas tai bebūtų: pasivaikščiojimas pajūriu, kartu suvalgytas torto gabalėlis ar saulė, pasitikta beribėje dangaus mėlynėje – tai diena, kai kiekviena moteris nusipelnė jaustis ypatinga.
Pirmąkart Moters diena kaip nacionalinė šventė paminėta 1909-ais
XIX amžiuje Vakarų šalyse moterų judėjimai tapo atspirties tašku atsirasti Moters dienai.
Pirmąkart Moters diena kaip nacionalinė šventė buvo minima 1909-ais JAV. Praėjus metams, Danijoje įvykusioje moterų konferencijoje buvo iškelta idėja Moters dieną paskelbti tarptautine švente, tad jau 1911 m. Vakarų šalyse buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena. 1975 m. Jungtinių Tautų organizacija pripažino Moters dieną kaip tarptautinę šventę, minimą kiekvieno kovo 8 dieną.
Lietuvoje Tarptautinė moterų solidarumo diena švenčiama nuo 1914-ųjų. Nors šaliai išsivadavus iš Sovietų Sąjungos į šią šventę kurį laiką buvo žvelgiama skeptiškai, ji susilaukia vis daugiau palaikymo. Nenuostabu, juk moters diena, iš tiesų – puiki proga pradžiuginti savo mylimąsias ir paryškinti pastarųjų gyvenimo spalvas!