Lietuva siekia turizmo proveržio: Seimo Ekonomikos komitetas susitiko su Pasaulio turizmo organizacija

Kelionės, LietuvaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Vilnius. Vitalijs Barilo/Unsplash nuotrauka

Turizmas – svarbus šalies ekonomikos variklis

Seimo Ekonomikos komitetas Konstitucijos salėje priėmė Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) delegaciją, vadovaujamą generalinio sekretoriaus Zurabo Pololikašvilio. Susitikime, kuriame dalyvavo ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas bei ministerijos atstovės, aptarti turizmo sektoriaus iššūkiai ir galimybės, galinčios prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo.

Komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, sveikindamas svečius, pabrėžė susitikimo svarbą.

„Tai puiki proga mums aptarti pasaulinius turizmo sektoriaus iššūkius ir galimybes, kurios tiesiogiai prisideda prie mūsų šalies ekonominės plėtros“, – sakė jis. S. Bucevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad 2023 m. turizmo sektorius sudarė 2,74 proc. Lietuvos BVP, o iki 2030 m. tikimasi pasiekti 4,5 proc. BVP. Nors 2024 m. duomenys dar nesuskaičiuoti, augimo tendencijos akivaizdžios.

Pirmininkas taip pat pasidžiaugė Vilniaus oro uosto pasiekimais: šių metų vasario 4 d. atidarytas naujasis keleivių išvykimo terminalas padvigubino keleivių pralaidumą – nuo 1 200 iki 2 400 keleivių per valandą. Be to, oro uostas plečia tarptautinių skrydžių maršrutus į svarbius verslo ir turizmo centrus.

Pasaulio turizmo organizacija įvertino Lietuvos indėlį

Ekonomikos komitetas. Olgos Posaškovos/Seimo kanceliarijos nuotrauka

PTO generalinis sekretorius Zurabas Pololikašvilis pagyrė Lietuvą, pavadindamas ją saugia ir švaria šalimi, bei padėkojo už indėlį palaikant taiką regione ir teikiant pagalbą Ukrainai. Jis pakvietė Lietuvą aktyviau dalyvauti Jungtinių Tautų programose ir pasiūlė bendradarbiauti plėtojant sporto turizmą.

PTO Europos regioninio departamento direktorė Kordula Volmuter pristatė organizacijos struktūrą, misiją ir prioritetus. Ji pažymėjo, kad turizmo sektorius pasaulyje atsigauna – lyginant su 2019 m., rodikliai gerėja. Vis dėlto sektorius susiduria su iššūkiais: karštesnėmis vasaromis, aukštomis apgyvendinimo kainomis ir geopolitine įtampa.

K. Volmuter pabrėžė, kad Europa išlieka populiariausia keliautojų kryptimi, ir pristatė tvaraus turizmo matavimo sistemą. Ji taip pat akcentavo kaimo plėtrą kaip PTO prioritetą, nes 84 proc. skurde gyvenančių žmonių yra kaimo vietovėse.

PTO vykdomoji direktorė Natalija Baijona papasakojo apie startuolių, švietimo ir investicijų galimybes turizmo sektoriuje. Ji paminėjo, kad po pasaulinio startuolių konkurso 500 geriausių projektų gavo 2 mlrd. eurų finansavimą, o 38 proc. šių startuolių veikia Europoje. N. Baijona taip pat pristatė švietimo iniciatyvas: jaunimas gali rinktis tvaraus turizmo studijas pasaulio universitetuose, o kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Čilėje, taksi vairuotojai mokomi per „WhatsApp“ programėlę, skiriant vos 10 min. per dieną.

Manoma, kad bendravimas su PTO – kelias į pažangą

Užbaigdamas susitikimą, S. Bucevičius pabrėžė, kad bendradarbiavimas su PTO padeda Lietuvai siekti didesnės pažangos turizmo srityje. PTO misija – skatinti atsakingą, tvarų ir visiems prieinamą turizmą, siekiant prisidėti prie ekonomikos augimo, tarptautinio supratimo, taikos, klestėjimo ir pagarbos žmogaus teisėms, nepaisant rasės, lyties, kalbos ar religijos.

Lietuva PTO tikrąja nare tapo 2003 m., o 2023 m. buvo išrinkta į Vykdomąją tarybą 2024–2027 m. laikotarpiui. PTO vienija 160 tikrųjų narių. Paskutinį kartą PTO atstovai, vadovaujami prof. Alesandros Priantės, Seimo Ekonomikos komitete lankėsi 2022 m. Šis susitikimas dar kartą patvirtino Lietuvos įsipareigojimą plėtoti turizmą ir stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo informaciją.