Lietuva nebeskirs finansavimo šiemet į aukštasias mokyklas įstojusiems Ukrainos studentams

ŠvietimasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
kolegija
Lietuva nebefinansuos šiemet į aukštasias mokyklas įstojusių Ukrainos studentų. ELTA nuotrauka

Pakeitimą ŠMSM aiškina – Ukrainos pusės noru

Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija aiškina, kad šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į Ukrainos poreikius ir siekiant neskatinti protų nutekėjimo. „Visas pagalbos priemones, skirtas Lietuvoje gyvenantiems Ukrainos piliečiams, organizuojame atliepdami Ukrainos valstybės poreikius,“ – teigia ministerija.

„Esmė ta, kad Ukrainos aukštosios mokyklos šiuo metu vis dar veikia, tad nėra būtinybės perkelti studijų kitur“.

Nepaisant to, valstybė vis dar kompensuos studijų kainą tiems Ukrainos studentams, kurie atvyko į Lietuvą po Rusijos invazijos pradžios 2022 metais. Tačiau naujai atvykusiems ukrainiečiams ši parama nebus teikiama.

Universitetai bei kolegijos planuoja gelbėti ukrainiečius savo lėšomis

Kai kurie Lietuvos universitetai nusprendė nesilaikyti šios griežtos pozicijos ir patys imtis iniciatyvos padėti Ukrainos studentams. Pavyzdžiui, Vilniaus kolegija nusprendė savo lėšomis visiškai finansuoti visų šiais metais įstojusių Ukrainos piliečių studijas, taip pat suteikti nemokamą apgyvendinimą bendrabutyje ir, jei įmanoma, skirti stipendijas. „Laikomės pozicijos, kad tokiu būdu mūsų aukštoji mokykla gali padėti Ukrainos piliečiams, kenčiantiems nuo karo,“ – sakė kolegijos atstovė Lina Bivainienė.

Kiti universitetai taip pat prisijungia prie šios iniciatyvos. „Vilnius Tech“ planuoja dengti 40 proc. Ukrainos piliečių studijų kainos, o Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) žada skirti dalines stipendijas studijų įmokai dengti bei iš dalies kompensuoti bendrabučio mokestį.

Šiuo metu dar nėra aišku, kiek tiksliai Ukrainos studentų bus priimta į šias švietimo įstaigas. „Prognozuoti, kiek įstos šiais metais, yra sunku,“ – teigia „Vilnius Tech“ prorektorė Živilė Sederevičiūtė-Pačiauskienė. Nepaisant to, tiek VDU, tiek Vilniaus kolegija praneša, kad šiemet gauta daugiau ukrainiečių prašymų studijuoti nei ankstesniais metais.

Vilniaus universitetas (VU), nors ir nesiruošia tiesiogiai padengti studijų įmokų, pasiūlys studentams iš Ukrainos 300 eurų mėnesines stipendijas, nemokamą apgyvendinimą bendrabučiuose ir praktikų bazėse.

Prezidentūra pareiškė nesuprantanti šio ministerijos sprendimo

Tuo tarpu prezidentūra visai nesupranta, kodėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nusprendė nebefinansuoti naujų Ukrainoje mokyklą baigusių ukrainiečių studijų Lietuvoje. Prezidentūros atstovas spaudai Ridas Jasiulionis BNS sakė, kad prezidentūrai nėra žinomos priežastys, dėl kurių Lietuva turėtų nutraukti paramą jaunų ukrainiečių studijoms Lietuvos aukštosiose mokyklose. Jis pabrėžė, jog ši parama buvo dalis bendros pagalbos Ukrainai, pradėtos vos tik Rusija pradėjo invaziją.

„Deja, Rusijos invazija ir žiaurus karas prieš Ukrainą tebesitęsia. Jeigu švietimo, mokslo ir sporto ministrė tokį sprendimą yra priėmusi, ji turėtų jį ir paaiškinti,“ – teigė R. Jasiulionis.

Švietimo ir mokslo ministerija: sudarėme sąlygas ukrainiečiams įstoti į valstybės finansuojamas vietas kaip ir lietuviams

ŠMSM savo ruožtu teigia, kad Ukrainos studentams, priimtiems į Lietuvos aukštąsias mokyklas pernai ir užpernai, įsipareigojimai bus tęsiami – jiems ir toliau bus kompensuojama studijų kaina. „Įsigaliojus Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimams, nuo 2024 metų ukrainiečiams sudarytos sąlygos pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose tokiomis pačiomis teisėmis kaip Lietuvos piliečiams,“ – rašoma ministerijos atsakyme.

Ministerijos teigimu, atsižvelgus į sunkumus, su kuriais susiduria ukrainiečiai Lietuvoje, jie šiemet dar atleidžiami nuo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino. Nelaikiusiesiems šio brandos egzamino konkursinis balas skaičiuojamas iš metinio pažymio, o laikiusiesiems mokyklinį brandos egzaminą – imamas jo įvertinimas.

Pasak ŠMSM, aukštosios mokyklos ukrainiečius, baigusius nelietuviškas bendrojo ugdymo programas, gali priimti kaip užsieniečius – savo pačių nustatyta tvarka. Aukštosios mokyklos taip pat teikia papildomą finansinę paramą ukrainiečiams: dengia studijų kainą, moka tikslines stipendijas, nemokamai apgyvendina bendrabučiuose. „Tai pačių aukštųjų mokyklų pasirinkimas, jo ministerija neriboja,“ – sakoma ministerijos komentare.

2022-2024 metais Ukrainos studentų paramai buvo skirta daugiau kaip 11 mln. eurų

Nuo 2022 metų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Lietuvos valstybė skyrė nemažai lėšų Ukrainos studentų paramai. Studentams buvo teikiamos 300 eurų mėnesinės stipendijos ir kompensuojama 60 proc. bakalauro studijų metinės kainos. Magistro studentams buvo dengta visa studijų kaina.

Per šiuos metus Lietuvos aukštosiose mokyklose jau studijuoja apie 1100 ukrainiečių, daugiausia jų yra Vilniaus universitete – apie 500. Populiariausios studijų sritys tarp šių studentų yra verslas, informacinės technologijos, dirbtinio intelekto sistemos, architektūra, inžinerija ir komunikacija.

Nepaisant sudėtingų sąlygų, universitetai ir toliau ieško būdų, kaip padėti Ukrainos studentams. Ateityje, tikėtina, pamatysime daugiau iniciatyvų ir programų, kurios leis šiems studentams siekti aukštojo mokslo Lietuvoje nepaisant visų iššūkių.