Libane kruvini išpuoliai prieš taikdarius, JT vadovas ragina Izraelį sustoti

Pasaulis, Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
JT
JT taikos palaikymo pajėgos Libane, JT nuotrauka / Pasqual Gorriz

„Mėlynieji šalmai“ turi būti apsaugoti

JT generalinis sekretorius pasmerkė naujausius išpuolius prieš taikos palaikymo personalą ir patalpas pietų Libane. JT laikinųjų pajėgų Libane ( UNIFIL ) duomenimis, dar du taikdariai buvo sužeisti praėjusį penktadienį po dviejų sprogimų netoli stebėjimo bokštelio.[1]

Tai įvyko po ketvirtadienį įvykusio incidento, kai Izraelio gynybos pajėgų (IDF) tankas „Merkava“ apšaudė UNIFIL būstinėje Nakuroje esantį stebėjimo bokštelį, pataikė į jį ir sužeidė dar du darbuotojus.

JT Saugumo Tarybos įsteigta UNIFIL įpareigota stebėti karo veiksmų nutraukimą po Izraelio ir „Hezbollah“ karo, patvirtinti Izraelio pajėgų pasitraukimą iš Pietų Libano ir padėti Libano vyriausybei atkurti savo valdžią šioje srityje.

Kalbėdamas per ASEAN viršūnių susitikimą Laoso Liaudies Demokratinės Respublikos sostinėje Vientiane, generalinis sekretorius Antonijis Guterešas (António Guterres) pasmerkė tai, kad buvo šaudoma į JT patalpas ir sužeisti du taikdariai, kas yra tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimas.[2]

„Taikdarius turi ginti visos konflikto šalys, o tai, kas įvyko, yra smerktina, – pabrėžė jis ir išreiškė susirūpinimą dėl Libane augančio smurto. – Esame Libane vykstančios didžiulės operacijos liudininkai. Čia netyla smarkūs bombardavimai. Akivaizdu, kad bombarduojama ir iš „Hezbollah“ pusės, tačiau dėl to žūsta labai daug civilių.“

Ataskaitose nurodoma, kad nuo konflikto paaštrėjimo pradžios daugiau nei 2000 žmonių žuvo, o daugiau nei vienas milijonas buvo perkelti.

„Libane matome didžiulę tragediją ir turime padaryti viską, kad išvengtume tikro“, – pridūrė A. Guterešas.

Nepaisant atakų, Libane taikdariai lieka savo postuose

Nepaisant sudėtingų sąlygų, UNIFIL taikdariai tęsia savo operacijas. Anot misijos, kelios apsauginės sienelės JT pozicijoje 1-31, netoli Mėlynosios linijos Labbouneh mieste, sugriuvo, kai IDF transporto priemonė atsitrenkė į perimetrą, o IDF tankai priartėjo prie JT posto.

JT nustatyta mėlynoji linija, besitęsianti 120 kilometrų palei pietinę Libano sieną, yra „atsitraukimo linija“. Jo praktinis tikslas – patvirtinti Izraelio pajėgų išvedimą iš Libano pietų. Kelios UNIFIL pozicijos yra ant jos arba šalia jos.[3]

UNIFIL greitojo reagavimo pajėgos buvo išsiųstos padėti ir sustiprinti poziciją, o čia budintys taikdariai liko vietoje.

„Šie incidentai vėl kelia labai rimtą pavojų JT taikdariams, kurie tarnauja Pietų Libane Saugumo Tarybos prašymu, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė UNIFIL. – Turi būti garantuotas JT personalo ir turto saugumas bei visada turi būti gerbiamas JT patalpų neliečiamumas“.

Bet koks tyčinis išpuolis prieš taikdarius yra rimtas tarptautinės humanitarinės teisės ir JT Saugumo Tarybos rezoliucijos 1701, kuri įpareigoja UNIFIL buvimą regione, pažeidimas, pridūrė ji.

Civilių gyventojų padėtis ir toliau blogėja

Ženevoje JT žmogaus teisių biuras OHCHR paragino nutraukti taikių gyventojų žudymą ir naikinimą, bei pridūrė, kad civilių padėtis Libane, Gazoje, Izraelyje ir Sirijoje kasdien blogėja.

Pasak JT Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro ( OCHA ), praėjusio ketvirtadienio oro antskrydžiai – be įspėjimo – buvo nukreipti į tankiai apgyvendintas centrinio Beiruto vietoves, ir tai buvo trečia didelė ataka mieste nuo rugsėjo pabaigos. Libano valdžios duomenimis, žuvo 22 žmonės, o šimtai buvo sužeisti.

OHCHR atstovė Ravina Šamdasani (Ravina Shamdasani) pasakojo, kad tankiai apgyvendinta Beiruto sostinė vis labiau kenčia nuo Izraelio antskrydžių, per pastaruosius metus nusinešusių daugiau nei 2100 gyvybių.[4]

Žmonės žūsta ir dėl to, kad „Hezbollah“ ir kitos ginkluotos grupuotės toliau apšaudo raketomis Izraelį, todėl šiaurėje žuvo pirmieji civiliai nuo paskutinio karo veiksmų tarp Izraelio ir Libano eskalacijos praėjusį mėnesį, pažymėjo OHCHR atstovė.

Libano valdžios teigimu, dėl intensyvėjančių Izraelio atakų iki spalio 5 d. buvo uždaryti 96 pirminės sveikatos priežiūros centrai ir klinikos.

„Gavome keletą pranešimų apie oro antskrydžius, nukreiptus į kitus medicinos ir greitosios pagalbos centrus, taip pat informaciją apie žuvusius ugniagesius“, – nurodė R. Šamdasani.

Remiantis JT Pasaulio sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, nuo rugsėjo 30 d. per devynis patvirtintus išpuolius žuvo 49 sveikatos priežiūros darbuotojai.

Eilinį kartą tenka rūpintis humanitarine pagalba

JT agentūros deda pastangas reaguodamos į didėjančią humanitarinę krizę. JT Pasaulio maisto programa ( WFP ) ir JT vaikų fondas ( UNICEF ) iš Beiruto išsiuntė humanitarinę vilkstinę į Rmaych kaimą, kur glaudžiasi 6000 žmonių.[5]

Kartu su partneriais agentūros išdalino daugiau nei vieną milijoną maisto davinių ir daugiau nei 143 000 paruoštų i rinkinių mažiausiai 440 prieglaudų.

Šios agentūros ir toliau teikia gyvybiškai svarbias apsaugos, psichosocialinės paramos, mitybos, sveikatos ir vandens, sanitarijos ir higienos paslaugas.

PSO taip pat pristatė medicinines priemones, skirtas gydyti 650 sužalotus asmenis šešiose pagrindinėse Beiruto ligoninėse.

Kadangi beveik trys ketvirtadaliai iš 1000 prieglaudų dirba visu pajėgumu, humanitariniai poreikiai, ypač – artėjant žiemai, tik didėja.

Sulauksime Izraelio ir JT takoskyros?

Įtampa tarp Izraelio ir JT dėl jos taikos palaikymo operacijų pietų Libane pastarosiomis dienomis išaugo, nors konfrontacijos šaknys yra ilgus metus trukęs nepasitikėjimas ir abipusiai kaltinimai.[6]

JT taikos palaikymo operacijų vadovas atmetė pirmadienį Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanjahu (Benjamino Netanyahu) raginimą pajėgoms, žinomoms kaip UNIFIL, pasitraukti iš „kovinių zonų“.

JT pajėgos buvo įsteigtos 1978 m. po Izraelio invazijos į Pietų Libaną. Jos turėjo stebėti situaciją ir palaikyti regione taiką.

Šiandien Izraelis kaltina UNIFIL, kad ji nevykdo vienos iš pagrindinių savo pareigų. Pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 1701, kuria buvo baigtas 2006 m. karas, JT turėjo sukurti Pietų Libano teritoriją, kurioje nebūtų ginkluotųjų pajėgų, išskyrus Libano armiją.

„JT yra žlugusi organizacija, o UNIFIL yra nenaudinga jėga, kuri nesugebėjo įgyvendinti Rezoliucijos 1701, nesutrukdė „Hezbollah“ įsitvirtinti pietų Libane“, – neseniai paskelbtame įraše socialiniame tinkle teigė Izraelio ministrų kabineto ministras Elis Koenas (Eli Cohen).

Pasak proizraelietiškos stebėjimo grupės „UN Watch“, UNIFIL nieko nepadarė, nes „Hezbollah“ ramiai kasė tunelius, kad įsiveržtų į Izraelį, pagrobtų civilius ir apšaudytų šalį iš civilių namuose sumontuotų raketų paleidimo įrenginių.

„UN Watch“ ir Izraelio vyriausybės žiniasklaidos biuras pastarosiomis dienomis paskelbė keletą pranešimų, kuriuose teigiama, kad „Hezbollah“ galėjo veikti laisvai, nepaisant palei arba šalia Mėlynosios linijos įrengtų JT bazių ir postų.

Tuneliai, sunkioji ginkluotė ir įranga, ruošiama puolimui prieš Izraelį, buvo aptikta po to, kai Izraelio kariai kirto Libano sieną.

B. Netanjahu tiesiogiai JT generaliniam sekretoriui adresuotoje vaizdo žinutėje pabrėžė, kodėl Izraelis reikalauja, kad UNIFIL pajėgos pasitrauktų iš konflikto zonų pietų Libane.

Izraelio ministras pirmininkas paragino A. Guterešą neleisti „Hezbollah“ naudoti JT taikdarius kaip „žmogiškuosius skydus“ ir perspėjo, kad generalinio sekretoriaus atsisakymas evakuoti UNIFIL karius daro juos „Hezbollah“ įkaitais, kas kelia pavojų tiek jiems, tiek Izraelio karių gyvybėms.

UNIFIL atstovas apkaltino Izraelio kariuomenę tyčia apšaudžius jos pozicijas, o 40 valstybių, kurios į UNIFIL siunčia karius, praėjusią savaitę pareiškė, kad griežtai smerkia pastarojo meto atakas prieš taikdarius.

JT Saugumo Taryba, susitikusi Niujorke, taip pat paragino visas šalis gerbti UNIFIL personalo ir JT patalpų saugumą.

JT organai bando patraukti Izraelį atsakomybėn už veiksmus Gazos Ruože, kur pastarąją savaitę Izraelio kariai dalyvavo sustiprintame puolime, siekdami išvyti likusius „Hamas“ kovotojus iš šiaurinių rajonų, įskaitant Džabalijos pabėgėlių stovyklą.

IDF teigia davusios aiškius nurodymus tūkstančiams civilių palikti konflikto zoną ir keltis į vadinamąsias „saugias zonas“. Tačiau šiaurėje įstrigę 400 000 žmonių, nedaugelis Gazos Ruožo sričių gali būti laikomos „saugiomis“, o, remiantis daugeliu pranešimų, per naujausią Izraelio puolimą žuvo daugiau nei 300 žmonių.

Tai paskatino Jungtinių Tautų žmogaus teisių biurą paskelbti griežtai suformuluotą pareiškimą, kuriame teigiama, kad dėl IDF veiksmų „namuose ir prieglaudose įstrigo dešimtys tūkstančių palestiniečių, kurie negauna maisto ir kitų gyvybės palaikymui reikalingų dalykų.

Pareiškime Izraelis taip pat apkaltintas visiškai atskyręs šią teritoriją nuo likusio Gazos Ruožo ir teigiama, kad Izraelio kariai apšaudė civilius, bandančius pabėgti iš teritorijos, o tai gali prilygti „karo nusikaltimui“.

Izraelis teigia, kad į Gazos Ruožo šiaurę siunčia daugiau maisto ir medicinos reikmenų, o būtent „Hamas“ neleidžia civiliams palikti pavojingos teritorijos.

Dar vienas Izraelio valstybės „priešas“ – UNRWA

Izraelis dabar imasi precedento neturinčių teisinių veiksmų ir prieš UNRWA – JT organizaciją, įsteigtą daugiau nei prieš 70 metų, kad padėtų Palestinos pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose, įskaitant Gazą ir Vakarų Krantą.

Izraelis jau seniai kaltino UNRWA aktyviai veikiant prieš jo interesus. Žydų valstybės teigiamu, UNRWA darbuotojai buvo tiesiogiai susiję su „Hamas“ spalio 7 d. išpuoliais, kai tūkstančiai ginkluotų vyrų prasiveržė pro pasienio tvorą iš Gazos ir nužudė apie 1200 žmonių pietų Izraelyje, o dar 251 išvežė į Gazą kaip įkaitais.

Izraelio ambasadorius prie JT Denis Danonas (Danny Danon) Saugumo Tarybai pareiškė, kad UNRWA leido „Hamas“ įsiskverbti į savo gretas ir kad šis įsiskverbimas yra toks įsišaknijęs, toks institucinis, kad organizacija tiesiog nebepataisoma.

Tuo tikslu Izraelio parlamento komitetas patvirtino įstatymą, kuris uždraus UNRWA veikti Izraelio teritorijoje ir nutrauks bet kokius ryšius tarp Izraelio vyriausybės ir agentūros.

UNRWA vadovas atsakė, kad jei tokie teisės aktai bus priimti, organizacijos humanitarinės operacijos Gazoje ir Vakarų Krante gali pasibaigti.

Filipas Lasarinis (Philippe Lazzarini) nurodė, kad aukšto rango Izraelio valdininkai yra pasirengę sunaikinti UNRWA, kuri yra pagrindinė humanitarinės pagalbos teikėja Gazoje. Ji valdo mokyklas, pirminės sveikatos priežiūros centrus ir teikia socialines paslaugas didžiajai daugumai 2,2 mln. Gazos gyventojų.

Tačiau JT ir jos valstybių narių kritika neatgrasys Izraelio siekti savo karinių tikslų Gazos Ruože ir Libane, nei okupuotame Vakarų Krante tol, kol jis turi Jungtinių Valstijų paramą.

Pažymėtina, kad Izraelis nuėjo taip toli, jog JT Generaliniam sekretoriui uždraudė atvykti į šalį. Užsienio reikalų ministras Izrelis Katcas (Israel Katz) pareiškė, kad A. Guterešas dabar yra persona non-grata, nes „vienareikšmiškai“ nepasmerkė Irano raketų atakos prieš Izraelį.

Nors Izraelis už savo egzistavimą gali būti dėkingas JT – institucijai, kuri 1947 m. jį nubalsavo, jo santykiai su organizacija niekada nebuvo tokie blogi.