Lenkijos gatves užtvindė maršas „už gyvybę ir šeimą“

Medicina, Nuomonės, PasaulisRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
UŽ GYVYBĘ
Jau 19 kartą eisena „Už gyvenimą ir šeimą“ nuaidėjo Varšuvos gatvėse. STOP kadras

Jau 19 kartą eisena „Už gyvenimą ir šeimą“ nuaidėjo Varšuvos gatvėse

Lenkijoje vykusių eitynių organizatorius – Gyvybės ir šeimos centras – pabrėžia, kad ginti gyvybės, šeimos, laisvės ir suvereniteto vertybes įmanoma tik bendrai ir vieningai veikiant visiems, kuriems šios vertybės brangios, tiek vietos lygmeniu ir visos šalies mastu. Todėl šią dieną, kaip ir praėjusią savaitę, daugelyje Lenkijos miestų vyko žygiai už gyvybę ir šeimą, o nuo balandžio iki spalio jie vyks per 50 Lenkijos miestų.

Šių metų eitynės sostinėje vyko su šūkiu „Vieningi gyvenimui, šeimai, tėvynei“. Taip norėta solidarizuotis su negimusiais, su tais, kurie dar negali ištarti savo žodžio, nes šiuo metu Lenkijos valdžioje yra nagrinėjami keturi projektai, skirti plėsti vadinamąją teisę į abortą, t. y. de facto žudyti vaikus jų motinos įsčiose. 

„Norime kreiptis į Seimą, kad jis atmestų visus abortus remiančius įstatymo projektus, susilaikytų nuo tolesnių procedūrų dėl „neapykantos kurstymo“ įstatymo projekto ir nuo veiklos, susijusios su civilinės partnerystės įteisinimu, bei sustabdytų žalingus pokyčius švietime. Be to, ypatingu būdu pareikalausime, kad Varšuvos meras Rafałas Trzaskowskis atšauktų idėją pašalinti iš kabinetų kryžius“, – prieš eitynes ​​pareiškė organizatoriai.

Žygyje dalyvavę Vyskupai pabrėžė, kad gyvybė „kaip pagrindinė kiekvieno žmogaus vertybė ir pamatinis bendrojo gėrio elementas yra pagrindinis gėris, vyraujantis prieš kitų asmeninę laisvę“. Todėl niekas, vardan asmeninės laisvės, neturi teisės spręsti dėl kito žmogaus gyvybės, pabrėžia hierarchai.

Seime ir Ministro Pirmininko būstinėje eitynių dalyviai išreiškė nepritarimą negimusio gyvybės teisinę apsaugą mažinantiems projektams ir kitoms idėjoms, kurios silpnina gyvenimą, šeimą ir santuoką kaip moters ir vyro sąjungą.

Į eiseną susirinko daug šeimų, poros su mažiausiais vaikais, vežiojamieji vežimėliuose, jaunesni ir paaugliai vaikai, nėščios moterys ir daug vidutinio amžiaus žmonių. Dalyvavo skautai ir gyvybę palaikančių organizacijų atstovai.

Jie nešė plakatus ir plakatus su užrašais: „Vyras ir žmona – vieninga šeima“, „Laikas šeimai“, „Vieningi gyvenimui, šeimai ir tėvynei“. Vaikai rankose laikė raudonus ir baltus balionus bei spalvingus ratukus. Moterų buvo galima išvysti vilkinčias baltais marškinėliais su užrašu „Aš myliu savo vyrą“.

Koloną vedė balionais išpuoštas sunkvežimis ir kitas, mažesnis, ant kurio stovėjo „Negimusio balso“ varpelis, kurį karts nuo karto skambindavo demonstracijos dalyviai[1].

https://www.facebook.com/100000055390102/videos/984127793021209/

Abortų draudimą lenkai vadina žiauriu ir drakonišku

Itin religingos šalies gyventojams abortų klausimas visada buvo labai jautri tema. Kol vieni aršiai gina negimusio kūdikio teises, kiti remiasi moters, motinos teise į savo kūną. 

Reaguodamas į žinią, kad Lenkijos įstatymų leidėjai per pirmąjį svarstymą parlamente patvirtino keturias Lenkijos abortų įstatymų pataisas, Amnesty International Lenkijos kampanijos vadovas Miko Czerwiński sakė: 

„Patvirtindamas šias keturias pataisas, Lenkijos parlamentas žengė reikšmingą žingsnį, kad būtų panaikinti žiaurūs ir drakoniški Lenkijos abortų apribojimai, kurie turėjo pražūtingos įtakos daugelio žmonių gyvenimui ir sveikatai. 

Lenkija turi skubiai pakeisti savo abortų įstatymą, kuris kelia pavojų gyvybei, kelia pavojų sveikatai ir pažeidžia šalies tarptautinius ir Europos įsipareigojimus žmogaus teisių srityje, taip pat susiduria su Pasaulio sveikatos organizacijos abortų priežiūros gairėmis“, – sakė Miko Czerwiński.

Jis pridūrė, kad yra labai svarbu, kad politikai įsiklausytų į pilietinės visuomenės ir žmonių, kuriuos tiesiogiai palietė beveik visiškas abortų uždraudimas, balsus ir įstatymą suderintų su tarptautiniais žmogaus teisių standartais.

„Abortų dekriminalizavimas yra būtinas siekiant užtikrinti, kad visiems žmonėms, kuriems reikia abortų paslaugų, taip pat abortų teikėjams, aktyvistams ir advokatams, negresia baudžiamosios pasekmės už prieigą prie abortų paslaugų, padėjus kam nors prieiti ar teikti abortų paslaugas“, – pridūrė jis.

2021 m. sausio 27 d. diskredituoto Lenkijos Konstitucinio Tribunolo nutarimu buvo uždrausta beveik bet kokia galimybė daryti abortus, pašalinant „sunkaus ir negrįžtamo vaisiaus defekto ar nepagydomos ligos, keliančios grėsmę vaisiaus gyvybei“ priežastis. Nutartis panaikino vieną iš vienintelių likusių teisinių abortų pagrindų pagal labai ribojantį Lenkijos įstatymą, o jo įsigaliojimas reiškia, kad dabar Lenkijoje yra beveik visiškas abortų draudimas. Anksčiau daugiau nei 90 procentų iš maždaug 1000 legalių abortų, kasmet atliekamų Lenkijoje, buvo būtent dėl ​​šios priežasties.

Pagal galiojančius įstatymus sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai Lenkijoje gali atlikti abortus tik tuo atveju, jei nėščios moters sveikatai ar gyvybei gresia pavojus arba jei nėštumas atsirado dėl nusikaltimo. Tačiau paslaugų teikėjai dažnai atsisakytų atlikti net teisėtus abortus dėl „šaldančio“ įstatymo poveikio[2].

Kas trečia lenkė yra pasidariusi abortą

„Abortų draudimas neveikia“, – per diskusiją sakė kairiųjų įstatymų leidėja Katarzyna Ueberhan. „Kas trečia moteris Lenkijoje buvo pasidariusi abortą. Vienas iš trijų. Aš esu vienas iš jų ir manau, kad šiandien čia nesu vienas“.

Ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, atėjęs į valdžią gruodį po aštuonerius metus trukusio konservatorių partijos, apribojusios abortų teises, valdymo, nori įteisinti abortus iki 12-os nėštumo savaitės. Tačiau jo trijų partijų valdančioji koalicija yra susiskaldžiusi šiuo klausimu, o jo aljanso konservatoriai siekė, kad šis klausimas nebūtų įtrauktas į darbotvarkę, kol pasibaigė praėjusį savaitgalį vykę vietos rinkimai.

Apklausos rodo, kad visuomenė palaiko liberalesnį įstatymą, tačiau mobilizuojami ir kovojantys už visišką draudimą.

Konservatyvus įstatymų leidėjas Dariuszas Mateckis vienu metu per mikrofoną paleido vaiko širdies plakimą ir laikė plakatą, kuriame pavaizduotas vaisius ir užrašas „10-oji savaitė po pastojimo“.

Władysławas Kurowskis su pagrindine konservatyviąja opozicine partija „Teisė ir teisingumas“ tvirtino, kad įstatymų leidėjai turėtų susidoroti su mažėjančiu gimstamumu šalyje, ir sakė, kad „turime ryžtingai pasipriešinti šiam nusikaltimui prieš Lenkijos žmones“.

Tuo tarpu prieš abortus nusiteikusi grupė lauke surengė demonstraciją, rodydama grafiškus vaizdus.

„Net jei šie baudžiamieji ir žmogžudystės įstatymai bus išstumti, gyvybę palaikančios bendruomenės balsas vis tiek labai stipriai pakils ir gins negimusįjį“, – sakė vienas iš kampanijos dalyvių Marcinas Perlowskis.

Svarbiausia, kad konservatyvūs politikai užima pagrindines politines pareigas, galinčias blokuoti pokyčius.

Vienas iš jų yra prezidentas Andrzejus Duda, turintis veto teisę dėl teisės aktų ir kuris praėjusį mėnesį vetavo įstatymą, pagal kurį mergaitėms ir moterims, vyresnėms nei 15 metų, būtų leista gauti nereceptines tabletes.

Pagal galiojančius įstatymus, gydytojai Lenkijoje gali atlikti abortus tik tuo atveju, jei moters sveikatai ar gyvybei gresia pavojus arba jei nėštumas atsirado dėl nusikaltimo. Tačiau gydytojai dažnai neatlieka abortų net tada, kai tai leidžiama pagal įstatymą, remdamiesi savo sąžine.

Pastaraisiais metais buvo atvejų, kai moterys, kurių nėštumas buvo sunkus, mirė po to, kai gydytojai pirmenybę teikė vaisiaus išlikimui.

Moterys, kurios pastojo dėl išžaginimo, turi teisę į abortą, jei apie nusikaltimą praneša prokuratūrai. Tačiau praktiškai nė viena moteris to nepadarė per pastaruosius 10 metų dėl dvigubos stigmos – viešai pripažinti išžaginimą ir siekti aborto, – sakė Natalija Broniarczyk, Abortion Dream Team, vienos iš kelių grupių, padedančių lenkų moterims pasidaryti abortą, aktyvistė. tabletes iš užsienio arba keliauti į užsienį procedūrai[3].