Suprasti akimirksniu
  • Viena didžiausių JAV sporto asociacijų priėmė sprendimą dėl translyčių įsitraukimo į profesionalų sportą
  • Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) paskelbė savo gaires
  • Mokslininkai teigia, kad naujoji TOK politika prieštarauja mokslui
Šaltiniai
Sportas
Viena didžiausių JAV sporto asociacijų priėmė sprendimą dėl translyčių įsitraukimo į profesionalų sportą. Steven Lelham/Unsplash nuotrauka

Viena didžiausių JAV sporto asociacijų priėmė sprendimą dėl translyčių įsitraukimo į profesionalų sportą

JAV Nacionalinė tarpmokyklinio sporto asociacija, arba NAIA, kuri prižiūri daugiau nei 83 000 JAV sportininkų, paskelbė naują politiką, kuria draudžiama transseksualams dalyvauti moterų sporto šakų turnyruose. Taip NAIA tapo pirmąja pagrindine JAV aukštųjų mokyklų sporto valdymo institucija, kuri priėmė tokį sprendimą.

Naujojoje politikoje teigiama, kad NAIA finansuojamose moterų sporto komandose galės varžytis tik sportininkės, kurioms gimimo metu priskirta lytis buvo moteriška. Pagal šią politiką visi likę studentai, įskaitant moterimis save laikančius vyrus, galės varžytis tik vyrų komandose[1].

Organizacijos prezidentų taryba šį nutarimą priėmė 20:0 balsavimu, politika įsigalios rugpjūčio 1 d.

Organizacijos prezidentas ir generalinis direktorius Džimas Karras sako, kad ši politika yra geriausias sprendimas atsižvelgiant į kylančias diskusijas, tačiau taip pat pripažino, kad ji greičiausiai bus vertinama prieštaringai.

„Mes žinome, kad yra daug nuomonių ir daug žmonių į tai reaguoja labai emocingai, ir mes norime gerbti visa tai. Tačiau manome, kad pagrindinė mūsų atsakomybė yra sąžiningumas varžybose, todėl einame šiuo keliu. Ir stengėmės, kaip galėdami stengėmės, kad visi galėtų dalyvauti ir įsitraukti“, – sako jis.

Didžiausia JAV LGBT asmenų teisių gynimo organizacija „Human Rights Campaign“ pasmerkė naująją NAIA politiką. 

„Šiandien NAIA nusprendė uždrausti visai žmonių grupei dalyvauti varžybose vien dėl dešiniojo sparno pasipiktinimo kampanijos, kuri sąmoningai iškraipo ir iškreipia transseksualų sportininkų realybę ir niekaip nepalaiko moterų sporto. Sporto nauda protui, kūnui ir dvasiai yra gerai žinoma. Kiekvienas asmuo, įskaitant transseksualus, nusipelno galimybės būti komandos dalimi ir mokytis sportinio meistriškumo, savidisciplinos, atkaklumo ir kitų dalykų“, – sakoma organizacijos pranešime.

Anksčiau NAIA politika šiuo klausimu buvo panaši į NCAA, institucijos, prižiūrinčios daugiau nei 1 000 koledžų ir universitetų sporto politiką. Nuo 2011 m. NCAA leido vyrams rungtyniauti moterų sporto komandose, jei jiems vienerius metus buvo taikomas testosterono slopinimas. 

Dėl pastarojo savo žingsnio NAIA, kuri prižiūri daugiau nei 200 mokyklų, tapo naujausia sporto valdymo institucija, apribojusia translyčių dalyvavimą profesionaliame sporte.

O pastaraisiais metais maždaug pusė Amerikos valstijų priėmė įstatymus ir reglamentus, kurie apriboja arba visiškai užkerta kelią lytį keičiantiems asmenims rungtyniauti pradinių, vidurinių, aukštųjų mokyklų ir koledžų sporto komandose.

Ne pelno siekiančio analitinio centro „Movement Advancement Project“ duomenimis, dešimt JAV valstijų yra priėmusios įstatymus, ribojančius tokių asmenų dalyvavimą mokyklų sporto varžybose. Amerikos pilietinių laisvių sąjungos duomenimis, dar 21 valstijoje panašūs įstatymai buvo svarstomi nuo 2021.

Lytį pakeitusių žmonių įsitraukimas į sportą kelia daug klausimų. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka
Lytį pakeitusių žmonių įsitraukimas į sportą kelia daug klausimų. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) paskelbė savo gaires

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) metų pradžioje taip pat paskelbė naują transseksualų dalyvavimo sporte tvarka ir atsisakė ankstesnės politikos, pagal kurią iš sportininkų buvo reikalaujama atlikti medicinines procedūras arba medikamentinį gydymą[2].

Naujose gairėse yra išdėstyti 10 principų, kurie yra „pagrįsti pagarba tarptautiniu mastu pripažintoms žmogaus teisėms ir kurių turėtų būti laikomasi sporto varžybose“.

„Šiose gairėse pripažįstama būtinybė užtikrinti, kad visi, nepriklausomai nuo jų lytinės tapatybės ar lyties pokyčių, galėtų sportuoti saugioje, priekabiavimo nesukeliančioje aplinkoje, kurioje pripažįstami ir gerbiami jų poreikiai ir tapatybė“, – teigiama TOK pareiškime.

Naujosios gairės nėra teisiškai privalomos. Jos buvo parengtos po konsultacijų su sportininkais, kitomis sporto organizacijomis ir žmogaus teisių, teisės ir medicinos sričių ekspertais.

Paskelbta politika pakeičia 2015 m. TOK paskelbtas gaires, kuriose buvo nustatytas sportininkų testosterono kiekio apribojimas, dėl kurio kai kuriems lytį keičiantiems asmenims reikėjo atlikti procedūras, kurias dabar komitetas vadina mediciniškai nereikalingomis. Iki 2016 m. komitetas reikalavo, kad translyčiais save laikantiems sportininkams būtų atliekamos lytinių organų operacijos.
Atnaujintas sporto politikos gaires pristatė ir TOK. Zhang Kaiyv/Unsplash nuotrauka
Atnaujintas sporto politikos gaires pristatė ir TOK. Zhang Kaiyv/Unsplash nuotrauka

Mokslininkai teigia, kad naujoji TOK politika prieštarauja mokslui

Tačiau mokslo pasaulio atstovai naujoms TOK gairės nepritaria. 26 mokslininkų grupė užginčijo Tarptautinio olimpinio komiteto sistemą dėl trans asmenų įtraukimo į sportą, sakydama, kad ji neužtikrina mokslinių ar medicininių įrodymų[3].

Mokslo žurnale „Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports“ paskelbtame dokumente teigiama, kad priimant sprendimus dėl moterų tinkamumo dalyvauti varžybose turi būti atsižvelgiama į asmens biologinį išsivystymą, o ne į testosterono kiekį.

„Raginame TOK iš naujo įvertinti savo sistemos rekomendacijas, kad į jas būtų įtrauktas išsamus supratimas apie biologinius vyrų vystymosi pranašumus, siekiant užtikrinti teisingumą ir saugumą moterų sporte. Sportas susiduria su nemalonia realybe, kai vyrų įtraukimas į moterų sporto kategorijas negali būti suderintas su teisingumu, o kai kuriais atvejais ir saugumu moterų sporto šakose“, – teigiama straipsnyje.

Mokslininkai pastebi, kad vyriškos lyties asmenys, laikantys save moterimis, turi akivaizdų pranašumą: net ir su nuslopintu testosteronu išlaiko raumenų masę, jėgą ir kitus fizinius pranašumus, palyginti su moterimis.

„Nepripažįstant vyrų pranašumo arba teigiant, kad tai yra tiesiog prielaida, kenkiama atskirų lyčių kategorijų sporte tikslui“, – sako mokslininkai.

Mokslininkai, tarp kurių yra sporto mokslininkų ir biologų iš viso pasaulio, taip pat paragino pripažinti moteris pagrindinėmis suinteresuotosiomis šalimis priimant sprendimus dėl įtraukties į sportą.

Pasaulinės kriketą, dviračių sportą, lengvąją atletiką, plaukimą ir šachmatus valdančios organizacijos per pastaruosius porą metų sugriežtino elitinių moterų varžybų reikalavimus. Kitose sporto šakose tarptautiniu ir nacionaliniu lygmeniu vyrams gali būti leidžiama varžytis moterų sporte, jei jie gali įrodyti sumažėjusį testosterono kiekį.