Suprasti akimirksniu
  • Kaimyninėje Latvijoje plinta difterija
  • Difterijos bakterija gali pažeisti skirtingus žmogaus organus
  • Pagrindiniai difterijos simptomai – gerklės skausmas, temperatūra, silpnumas
Šaltiniai
Latvija
Latvijoje plinta difterija. Hush Naidoo Jade/Unsplash nuotrauka

Kaimyninėje Latvijoje plinta difterija

Latvijos Vaikų klinikinėje universitetinėje ligoninėje (VKUL) buvo patvirtinti keturi difterijos atvejai[1]. Visi atvejai yra tarpusavyje susiję.

Ligoninės atstovai teigia, kad ši liga pastaruoju metu buvo nustatyta keliose Europos šalyse, bet Latvijoje, dėl skiepijimo, jos kurį laiką pavyko išvengti. Vis dėlto, dabar yra fiksuojamas vietinis protrūkis.

Atsižvelgiant į tai, Latvijos Vaikų ligoninės gydytojai ragina piliečius pasitikrinti, ar visi šeimos nariai yra paskiepyti, o priešingu atveju kviečia tai padaryti.

Pastebima, kad šiuo metu sergantys asmenys nebuvo vakcinuoti nuo šios ligos. Skelbiama, kad liga galėjo būti atvežta iš užsienio arba ji kurį laiką cirkuliavo Latvijoje, kol susidūrė neskiepytais žmonėmis.

Sergantys vaikai buvo toliau vedami į darželius bei mokyklas, todėl Latvijos medikai dabar yra linkę manyti, kad infekcijos židinys tik išplis, o tuomet susirgs ir daugiau žmonių.

Latvijos Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ULPKC) praėjusią savaitę pradėjo epidemiologinį tyrimą bei būtinų priešepideminių priemonių organizavimą.

Tai reiškia, kad šalyje pradėtas užsikrėtusių difterija kontaktinių asmenų nustatymas, vykdomi laboratoriniai tyrimai ir medicininė priežiūra.

Difterijos bakterija gali pažeisti skirtingus žmogaus organus

Difterija yra ūmi, viena sunkiausių užkrečiamųjų infekcinių ligų, kuri plinta oro lašiniu būdu[2]. Ši liga pasižymi itin dideliu mirtingumu, nors pastaraisiais metais, ypač išsivysčiusiose šalyse ji buvo laikoma suvaldyta.

Difteriją sukelia difterijos lazdelė (lot. Corynebacterium diphtheriae, Corynebacterium ulcerans ir Corynebacterium pseudotuberculosis).

Tai mikroorganizmas, kuris į aplinką išskiria stiprų nuodą (toksiną), kuris ir sukelia visus difterijai būdingus ligos požymius bei pažeidžia įvairius organus.

Šios bakterijos dažniausiai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę: nosies, gerklės, ryklės, tonzilių ir viršutinę trachėjos dalį, rečiau pasireiškia akių, lytinių organų, odos ir žaizdų difterija.

Liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus - kosint, čiaudant, kalbant – oro lašiniu būdu ar su odos opų išskyromis.

Difterija taip pat galima užsikrėsti naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais, indais ar fizinio kontakto metu, per infekuotus maisto produktus. Kai kuriais atvejais difterija siejama su gyvūnais arba termiškai neapdorotų gyvūninių produktų vartojimu.

Pagrindiniai difterijos simptomai – gerklės skausmas, temperatūra, silpnumas

Difterijos simptomai paprastai pasireiškia per 2-5 dienas nuo užsikrėtimo. Kai kuriems difterija užsikrėtusiems asmenims jokie simptomai nepasireiškia, tokie žmonės vadinami ligos nešiotojais.

Įprastai, liga prasideda ūmiai. Difterijos simptomai panašūs į kitų bakterinių nosiaryklės ligų: pakyla temperatūra, skauda gerklę, ypač ryjant, būna silpna, sumažėja apetitas, pykina gali būti jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos.

Difterija sergantiems asmenims gali būti sunku kvėpuoti, jiems patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Kaklo patinimas paprastai yra sunki ligos forma.

Difteriją nuo kitų ligų skiriantis požymis yra tirštos, pilkos gleivinės apnašos ant ryklės, tonzilių, gomurio.

Dažniausi ligos simptomai, kurios būtina įsiminti:

  • bendras silpnumas;
  • pakilusi temperatūra;
  • gerklės skausmas, paraudimas, patinimas, sunkumas ryti;
  • ant tonzilių atsiranda pilkas apnašas, kuris gali išplisti po visą gerklę.
  • mažiems vaikams apnašos gali prasidėti nuo gerklų, tokiu atveju atsiranda kosulys, švokštimas ir pasunkėjęs kvėpavimas;
  • taip pat galimas galvos skausmas ir apetito praradimas[3].

Visi sergantieji difterija gydomi ligoninėje, nepaisant ligos formos ir sunkumo.

Vis dėlto, net ir taikant gydymą, maždaug 1 iš 10 kvėpavimo takų difterija sergančių pacientų miršta. Sergant difterija, dažniausiai mirštama nuo širdies veiklos sutrikimų[4].

Be to, sergant difterija toksinai gali patekti į kraujo apytakos sistemą ir audinius. Tai gali pažeisti daug organų, gali išsivystyti širdį pažeidžiančios ir neurologinės komplikacijos, pavyzdžiui, paralyžius.

Teigiama, kad difterijos galima išvengti vakcinacija, taip pat žmonėms visada rekomenduojama laikytis visų higienos normų: dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, vengti sergančiųjų.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
nvsc.lrv.lt. Difterija nvsc.lrv.lt
3.arrow_upward
4.arrow_upward
vaccination-info.europa.eu. Kas yra difterija? vaccination-info.europa.eu