Medikas pasidalino savo žmonos gimdymo istorija: pavadino akušeriniu smurtu
Periodiškai maždaug kartą metuose visoje Lietuvoje nuskamba baisios gimdymo istorijos. Jose paprastai figūruoja bejėgė skausmo kamuojama gimdyvė, išsigandęs, bet žūtbūt savo moterį ginantis vyras ir medikų komanda, kurią dažniausiai tokiose istorijose lydi labai nekokie epitetai. Kad akušerinis smurtas yra ne iš piršto laužta sąvoka, ginčytis neverta – panašu, kad šalies sistema tiesiog nepritaikyta empatiškai ir su atjauta veikti tokiuose jautriuose gyvenimo momentuose. Tačiau paskutinė paplitusi istorija yra kiek kitokia – akušeriniu smurtu medikus kaltina…. kitas medikas.
Medikas Juozas Jankauskas socialiniame tinkle facebook pasidalino savo ir žmonos istorija. Joje, tiesa, daug dedamųjų, kurios meta neskanų šešėlį ant paties mediko – tarkime tai, kad jis davė 100 eurų akušerei, kuri turėjo priimti gimdymą. Šią informaciją, gavęs daug pastabų, istorijos autorius vėliau ištrynė.
„Nors ir esu modernus jaunas medikas, kuris netiki pakišom ir susitarimais, nes ne taip turi funkcionuoti sveikatos sistema, tačiau anksčiau laiko mes buvome susitarę, kad gimdymą kuruos ir priims viena iš VGN vyresniųjų akušerių-ginekologių. Pirmu susitikimu viskas buvo šiltą, malonu, buvo aprodyta ir išgirta ši “nuostabi” įstaiga ir jos ilga ir spalvota istorija. Tokios priežiūros ir užtikrintumo norėjom dėl labai žmogiškos priežasties – antroji pusė yra gana emociškai jautri ir turėdama prastas buvusias patirtis su kitais gydymo specialistais, norėjo, kad bent gimdymas nebūtų šaltas ir dalykiškas “stokis, gulkis, verskis”. Visgi gimdymui reikalinga aplinka, kurioje moteris gali atsipalaiduoti ir jaustis rami, kad oksitocinas gamintus, kaklelis plėstus ir vaikas gimtu sklandžiai. Tad viso pasivaikščiojimo ir konsultacijos pasekoje supratome, kad už savo norus turėsime atsiskaityti papildomai, tačiau čia mažiausia bėda, nes norime “įsigyti ramybės ir užtikrintumo“, – istorijoje rašo medikas.
Vėliau jis pasakoja, kaip jo žmonos gimdymas tapo sunkiai kontroliuojamu ir, jo teigimu, per greitai buvo apsispręsta atlikti Cezario pjūvį. Medikas negaili išties karčių žodžių ir patyčių jo kolegių atžvilgiu.
„Palatoje moteris povas, vyresnioji ginekė. Vėl atlieka kaklelio patikrinimą. Palinguoja į tariamosios akušerės mintis ir atsisukus į mum itin susirūpinusiai tarią “ar jums labai skauda? nes matot, jei jums labai skauda ir negalite atsipalaiduoti, reikėtu atlikti nuskausminimą (vadinamąjį epidūrą). Taip jautriai reaguojate, kad kaklelis nebesiveria daugiau. Nes va dabar tiesiog sustojo ties tais 4 centimetrais ir nebesiveria. Taip ilgai negali būti naujagimis. Nebėra vandenų, tai jis gali pradėti dūsti. Dėl to ir pulsas gali aukštėti”.<…>Esami paliekami gimdykloje vieni. Pasikalbame. Tiesiog darom taip kaip pasakė. Gero jau kažko nesitikime, o jei sutiksime su šių stervų pasiūlymais, gal greičiau visas šis košmaras baigsis“, – riebių žodžių negailėdamas tęsia jaunas tėtis.
Vyras pasakoja, kad nuo atvykimo iki gimdyklos iki cezario pjūvio praėjo vos 3,5 valandos. „Pirmieji gimdymai moteriai užtrunka mažiausiai 6 valandas, kol būna imamasi kitų priemonių. Tai leidžia man spėti, kad visas procesas buvo spartinamas. Kitaip tariant, mano pasaulyje, mano antra pusė buvo pjaunama, nes kažkas nenorėjo laukti natūralaus gimimo. Ši mintis verčia mano agresiją pliekstis daugiau nei norėčiau pripažinti.
Aspektas, kuri kartosis visas ateinančias dienas – visas VGN personalas šneka skirtingai. Vienas pasako reikia sėdėti, kitas pasako reikia, o atvykusi trečioji išvadina durnais, kad klausot pirmų dviejų. Jokio rišlumo žodžiuose ir jokio užtikrintumo nebuvo jaučiama iki kol neatliekami itin medicininiai procesai – anestezija, operacija ir pnš. Tai nx tas žmogiškumas, kai mes čia pagal algoritmą dirbame.
Tragedija po Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos saule yra vilniaus gimdymo namai“, – savo ilgą, jausmingą ir labai piktą istoriją baigia medikas[1].
M. Danielė praleido progą patylėti – medikus apkaltino siaubingai bendravus
Seimo narė Morgana Danielė, šiaip jau labai drąsiai sakanti savo nuomonę, besipasakojanti apie audringą jaunystę, narkotikus ir dar dabar palaikomus ryšius su narkomanais ir nuteistaisiais pasirodė visai kitokiomis spalvomis. Prieš daugiau, kaip metus gimdžiusi savo sūnų kituose gimdymo namuose ji komentavo, kad istorija ją net nupurtė, nes, esą, priminė jos gimdymą.
„Skaitau ir nupurto, nes visa įžanga buvo tokia pati, su tokia pat moterų pasitikimo svita. Vykau rami ir pasitinkinti savo kūnu, bet ant to slenksčio pasitikėjimas ir baigėsi. Gimdymas baigėsi CP, tik jau po daugiau nei 12 val. ir atvykus į darbą bei situaciją perėmus mano gydytojui. Už CP esu labai dėkinga, ir daugiau tikrai jokių natūralių gimdymų iš mano pusės nebus. Turbūt sunkiausia dalis buvo bejėgystės būklė ir siaubingas personalo bendravimas. Įstaiga buvo kita, problemos tos pačios“, – komentare rašo politikė.
Taigi peršasi tokia išvada, kad akušeriai daug kur yra tiesiog baisūs, nes štai ir vienuose, ir kituose gimdymo namuose istorijos kartojasi. Gal jie kokius bjauraus bendravimo su pacientais kursus praeina?
Tačiau ne čia yra istorijos įdomumas. Įdomiausia yra tai, kad M. Danielė, besigirianti taikanti practice what you preach teoriją, apie savo blogą patirtį gimdymo namuose neužsiminė… priešingai, paliko jiems padėkų kupiną atviruką.
„Ačiū, ačiū, tūkstantį kartų ačiū visam skyriaus personalui ir vedėjui R. Daunoravičiui. Esate nuostabi, profesionali ir šviesi komanda, kurios apsuptiems gera ir būti, ir gimti. Kiekvieno iš jūsų darbas ir rūpestis mums buvo neįkainojamas, išvykstame drąsūs ir gražūs“, – štai tokias liaupses atvirutėje, paliktoje išvykstant, žėrė Seimo narė.
Tad kaip čia suprasti, kad medikams į akis meiles rėžia, o už akių kaltina tikrai baisiais dalykais?
M. Danielė neigia, kad elgiasi veidmainiškai
Paviešinus šį Seimo narės disonansą jai teko aiškintis. Ir, aišku, kalti liko tie, kurie sakė, kad tai – veidmainiškas elgesys.
„Manau, kad nereiktų pulti moterų ir vadinti veidmainėmis, NET JEI išsiskiria gimdymo patirties vertinimas po dienos ir po metų. Nes išeidama džiaugiesi kūdikiu ir kad visi gyvi. Po pusmečio ar metų jau yra visos patirtys susigulėjusios ir jau reiškiasi pasekmės psichikos sveikatai“, – teisinosi M. Danielė.
Tiesa, verta paklausti, ar pasekmes psichikos sveikatai M. Danielė mato tik tokiu atveju, ar ir tada, kai vartojami narkotikai?…
M. Danielė teigė, kad atvirukas yra privatus, skirtas ligoninės personalui, ir, esą, skirtas kolektyvui, dirbusiam su skyriaus vedėju.
„Deja, atvykimas apie 23 val vakare ir iki pat ryto, kol pasirodė skyriaus vedėjas gyd. R. Daunoravičius ir perėmė visą situaciją, patirtis buvo baisi ir labai panaši į aprašytąją. Taigi, gimdykla iki šiol kelia panikos priepuolį. L:abai liūdna, kad turime tokių didelių problemų visose įstaigose ir aktyviai dirbsiu tam, kad tai keistųsi“,– rašė politikė[2].