Pora iš Niujorko pasisavino virtualios valiutos, kurios vertė 4 milijardai JAV dolerių
Kriptovaliutų nusikaltimų pasaulyje ką tik įvyko svarbus įvykis, nes sutuoktinių pora iš Niujorko prisipažino kalta dėl pinigų plovimo. Ši byla, glaudžiai susijusi su 2016 m. įsilaužimu į kriptovaliutų biržą „Bitfinex“, dėl kurio buvo pavogta apie 120 000 bitkoinų, sulaukė didelio dėmesio. Įsilaužimo metu pavogtų 119 754 bitkoinų vertė buvo 71 mln. dolerių, tačiau vasario 22 d., kai pora buvo suimta Niujorke, jų vertė stebėtinai išaugo iki daugiau nei 4,5 mlrd. dolerių[1].
Istorija sudėtinga, susijusi su įsilaužimais, sudėtingomis pinigų plovimo schemomis ir pėdsakais, kurie galiausiai atvedė teisėsaugą prie nusikaltėlių. Vyro ir žmonos duetas, Maskvoje gimęs 35 metų JAV pilietis Ilja Lichtenšteinas ir jo 33 metų žmona Heather Morgan, internetinė reperė, žinoma „Razzlekhan“ slapyvardžiu, tapo pagrindinėmis šios teisinės dramos figūromis.
Pagaliau priimtas sprendimas dėl kaltę pripažįstančios poros bus įvykių atomazga. Vyras, kuris buvo šios operacijos galva gali sėsti ir iki 20 metų, o jo įtraukta žmona gali sulaukti 10 metų už grotų bausmės. Praėjus daugiau nei metams po to, kai 2022 m. vasario mėn. I. Lichtenšteinas ir jo žmona Heather Morgan buvo suimti, neseniai vykusį teismo procesą vainikavo kaltės pripažinimas. Šie areštai buvo įvykdyti po to, kai buvo konfiskuota apie 95 000 pavogtų kriptografinių lėšų, kurios tuo metu buvo kaltinamųjų žinioje, o jų vertė siekė 3,6 mlrd. dolerių.
Nuo to laiko JAV vyriausybei pavyko konfiskuoti dar apie 475 mln. dolerių, susijusių su šiuo įsilaužimu, o šis veiksmas rodo, kad su kriptovaliutomis susiję nusikaltimai toliau persekiojami ir nusikaltėliai neišvengia bausmės. Pasak JAV Teisingumo departamento (DoJ), I. Lichtenšteinas naudojo įvairias pažangias įsilaužimo priemones ir metodikas, kad įsiskverbtų į „Bitfinex“ tinklą. Gavęs prieigą, jis apgaulės būdu autorizavo daugiau kaip 2 000 sandorių, dėl kurių iš „Bitfinex“ į jo kontroliuojamą kriptovaliutų piniginę buvo pervesta 119 754 bitkoinai[2].
Vyro planas pasisavinti kriptovaliutų lėšas nebuvo vykdomas be žmonos žinios
Bylos duomenimis, I. Lichtenšteinas veikė ne vienas. Į pinigų plovimo procesą jis taip pat įtraukė savo žmoną, naudodamasis įvairiais ir sudėtingais metodais. Poros pavogtos kriptovaliutos plovimo metodas buvo sudėtingas. Naudodamiesi suklastotomis tapatybėmis, jie susikūrė internetines paskyras, dideles bitkoinų sumas iškeitė į materialųjį turtą, pavyzdžiui, aukso monetas, o pėdsakams užmaskuoti naudojo kitas kriptovaliutas.
Svarbu tai, kad didelė dalis neteisėtų pinigų buvo pervesta į dabar jau nebeveikiančią darkneto rinką „AlphaBay“. Kaip praėjusį mėnesį pastebėjo blokų grandinės analizės įmonė, ši rinka buvo naudojama kaip maišytuvas pavogtų bitkoinų kilmei nuslėpti. Teisėsaugai nutraukus šią veiklą, kriptovaliuta buvo siunčiama į kitus maišytuvus ir virtualiųjų valiutų biržas (VVE).
Vėlesniais metais dalis skaitmeninio turto buvo konvertuota į fiat valiutą ir pervesta į JAV banko sąskaitą. Pora nesustojo ties tradiciniais pinigų plovimo metodais. Jie toliau pirko „Walmart“ ir kitų įmonių dovanų korteles VCE, teismo dokumentuose įvardytame kaip VCE 10, naudodami anksčiau į biržą perkeltus bitkoinus. Šie sandoriai pasirodė esantys esminiai tyrime. Ekspertai paaiškino, kad dovanų kortelių pirkimai suteikė gyvybiškai svarbių įkalčių[3].
Skrupulingai sekdami pirminius kriptovaliutos judėjimus, tyrėjai aptiko su „Bitfinex“ įsilaužimu susijusį asmeninį piniginės adresą, kuris buvo naudojamas sąskaitai VCE 10, iš kurios buvo perkamos dovanų kortelės, finansuoti. Esminis proveržis įvyko, kai prekybos centrų dovanų kortelė buvo išpirkta naudojantis mažmenininko „iPhone“ programėle pagal H. Morgan vardu atidarytą sąskaitą. Tai leido valdžios institucijoms gauti kratos orderį poros namuose ir debesų saugyklų paskyrose, taip atskleidžiant svarbius įrodymus.
Galimos pasekmės po bausmės paskelbimo: ilgi metai kalėjimo ir atskirti sutuoktiniai
Paaiškėjo, kad kratos orderiai buvo pagrindinis lūžis. Tarp aptiktų failų buvo išsami informacija apie kriptovaliutų adresus, kuriais buvo pervedamos pavogtos lėšos, privatūs raktai, apgaulinga informacija, naudota sąskaitoms įvairiose kriptovaliutų biržose atidaryti, ir planai įsigyti padirbtus pasus.
Rusijos piliečiui I. Lichtenšteinui gresia maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė. Jo žmona H. Morgan, kuri pripažino savo kaltę dėl vieno kaltinimo sąmokslu, dėl pinigų plovimo ir vieno ketinimo sukčiauti JAV, gali gauti iki 10 metų kalėjimo. Ši byla iliustruoja pasaulinį iššūkį, susijusį su kova su elektroniniais nusikaltimais ir pinigų plovimu, ypač sparčiai besivystančiame kriptovaliutų pasaulyje.
Sėkmingas I. Lichtenšteino ir H. Morgano patraukimas baudžiamojon atsakomybėn siunčia aiškią žinią būsimiems nusikaltėliams ir parodo, kad teisėsaugos institucijos vis geriau sekdamos skaitmeninį turtą. Psichologo išsilavinimą turintis I. Lichtenšteinas, kuris save socialiniuose tinkluose apibūdino kaip technologijų verslininką, prisipažino įsilaužęs į „Bitfinex“ ir pasitelkęs savo žmoną padėti paslėpti pavogtus bitkoinus[4].
Tačiau prokuroras Christopheris Brownas atkreipė dėmesį į ilgą I. Lichtenšteino įsilaužimų istoriją, įskaitant incidentus, kuriuos jis padarė būdamas nepilnametis, ir atskleidė tamsiąją jo technologiškai išprususios asmenybės pusę.
Didžiulė afera padėjo kriptovaliutų Bonei ir Klaidui praturtėti net 4,5 milijardais dolerių
Generalinio prokuroro pavaduotoja Lisa Monaco 3,6 mlrd. dolerių vertės turto konfiskavimą pavadino didžiausiu finansiniu konfiskavimu Teisingumo departamento istorijoje. Vėliau buvo susigrąžinta dar 475 mln. dolerių, o pora teisme sutiko bendrai konfiskuoti 72 mln. dolerių. Pinigų plovimo operacija buvo bet kokia, tik ne įprasta. Dalį pavogtų lėšų I. Lichtenšteinas iškeitė į aukso monetas ir perdavė jas žmonai, kad ši jas užkastų Kalifornijoje (nuo to laiko teisėsauga jas surado).
Pora taip pat kelis kartus vyko į Ukrainą ir Kazachstaną. Iš pradžių H. Morgan manė, kad šios kelionės buvo skirtos turizmui ir verslui, tačiau įtartinas incidentas, kai I. Lichtenšteinas per vizitą Kazachstane degino dokumentus šiukšlių dėžėje, sukėlė jai nerimą. Prokurorai paaiškino, kad šios kelionės iš tikrųjų buvo naudojamos susitikimams su pinigų mulais, asmenimis, kurie kriptovaliutą iškeisdavo į vyriausybės išleistą valiutą ir įnešdavo ją į Rusijos ir Ukrainos bankus. Tada pora iš sąskaitų Jungtinėse Valstijose atsiimdavo grynuosius pinigus[5].
Abu kaltinamieji sutiko bendradarbiauti su JAV prokuratūra Vašingtone pagal liepos pabaigoje sudarytą susitarimą dėl kaltės pripažinimo, o nuosprendžio paskelbimo datos dar nepaskirtos. Teismo posėdžių salėje taip pat netrūko dramos. Tamsiai žalios spalvos marškinėliais su užrašu kalinys apsirengusiam I. Lichtenšteinui nebuvo leista pasikalbėti su žmona, kuri buvo laisvėje už užstatą ir sėdėjo salėje.
Išvedamas iš teismo salės jis pažvelgė į H. Morgan ir sučiaupė lūpas, tarsi norėdamas pasibučiuoti, į ką jo žmona atsakė mostelėjimu ranka. Įsilaužimo į „Bitfinex“ ir vėlesnių sutuoktinių kaltės prisipažinimų byla atskleidžia intrigų, apgaulės ir nusikalstamumo tinklą, kuris peržengia tradicinio įsilaužimo ir pinigų plovimo ribas.
Su detalėmis, susijusiomis su užkastu auksu, sudegintais dokumentais ir tarptautinėmis kelionėmis, ši byla išryškina šiuolaikinių finansinių nusikaltimų, ypač kriptovaliutų pasaulyje, sudėtingumą ir įžūlumą. Ši byla sukuria precedentą būsimiems su kriptovaliutomis susijusiems tyrimams ir pabrėžia tarptautinio bendradarbiavimo ir novatoriškų kriminalistikos metodų svarbą siekiant patraukti nusikaltėlius atsakomybėn.