Suprasti akimirksniu
  • Klausyti liaudies papročių ar vaikytis naujų madų vėjus?
  • Populiarėja pūstos krikšto suknelės
  • Svarbu prisiminti šventės prasmę ir vengti vulgarumo
Šaltiniai
Krikštas
Liaudies išmintis sako, kad broliai ir seserys dėvėję tą patį krikšto drabužėlį augs draugiški ir gyvenime gerai sutars. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka

Klausyti liaudies papročių ar vaikytis naujų madų vėjus?

Pastaruoju metu krikštynos švenčiamos ne ką kukliau nei vestuvės. Tačiau švenčių organizatoriai teigia, kad ruošiantis krikštynoms vis tik svarbu neperlenkti lazdos. Šiai šventei tinka bet kuris metų laikas, tačiau dauguma šeimų dažniau atžalas krikštija šiltuoju metų laiku – nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio, mat šiuo laiku galima išvengti prasto oro, o tuo pačiu ir ligų, be to ir aprangą galima rinktis lengvesnę ir laisvesnę.

Iki dabar kai kurie lietuviai laikosi nuo seno gyvuojančio tradicijos – krikštynų drabužėlius perduoti iš kartos į kartą[1].

Tam pritaria ir liaudies papročiai – sakoma, kad broliai ir seserys dėvėję tą patį krikšto drabužėlį augs draugiški ir gyvenime gerai sutars.

Bažnyčios atstovai sako, kad krikšto rūbeliai gali būti net ir skolinti iš mylimų, brangių, artimų šeimai žmonių.

Seniau buvo įprasta, kad visa vaikučio krikšto apranga pasirūpindavo krikštamotė ir aprengdavo šventei krikštavaikį nuo galvos iki kojų. Dabar viskas vyksta pagal susitarimą, nes dažnai drabužėlius nori suruošti pati mama.

Taigi mados, kaip ir tradicijos, keičiasi. Tačiau iki šiol renkantis krikštynų drabužius pirmenybė teikiama šviesioms spalvoms[2].

Populiarėja pūstos krikšto suknelės

Krikštynų drabužių madų tendencijos keičiasi – populiarėja pūstos, princesės stilių primenančios suknelės. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka
Krikštynų drabužių madų tendencijos keičiasi – populiarėja pūstos, princesės stilių primenančios suknelės. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka

Štai dizainerė Patricija Pachomovaitė, „Mini Piggy “ studijos įkūrėja, rūbus vaikams pradėjo kurti visai atsitiktinai. Moteris visuomet domėjosi drabužių istorija ir mada, o siuvimas yra jos didžiausia gyvenimo aistra.

„Kūrybai skiriu praktiškai visą savo laisvą laiką. Turbūt, kaip kirpėjas žiūri į kiekvieno praeinančio šukuoseną, taip ir aš visada stebiu ką dėvi vaikai ir suaugę. Ypatingą dėmesį atkreipiu į audinius, drabužių modelius, stilių, kokybę...“, – pasakojo P. Pachomovaitė.

Dizainerė atskleidė turinti silpnybę vintažiniams drabužiams o ypač skrybėlaitėms, bei dar neįgyvendintą svajonę ateityje pradėti kurti elegantiškus rūbus moterims.

Kurdama vaikų drabužėlius krikštynoms dizainerė pastebi, kad mamos besiruošdamos ypatingai šventei, kuri būna suplanuota šiltuoju metų laiku, šventiniais drabužėliais pradeda domėtis jau žiemos metu. Krikšto drabužių sezono pikas prasideda kovo mėnesį ir baigiasi rugsėjo pabaigoje.

Drabužių kūrėja Patricija Pachomovaitė teigia, kad krikštynų drabužiuose dominuoja baltos ir visų perlo atspalvių spalvos, taip pat dėvimos rožinės, pudrinės ar net dangiškos spalvos suknelės. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka.
Drabužių kūrėja Patricija Pachomovaitė teigia, kad krikštynų drabužiuose dominuoja baltos ir visų perlo atspalvių spalvos, taip pat dėvimos rožinės, pudrinės ar net dangiškos spalvos suknelės. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka.
„Tiek sau, tiek mergaitėms mamos renkasi labai įvairias suknutes – nuo klasikinių iki prabangių šleifinių suknelių. Dominuoja baltos ir visų perlo atspalvių spalvos. Nors yra tikrai nemažai mamyčių kurios nusprendžia dėvėti rožines, pudrines ar net dangiškos spalvos suknutes. Tai pat labai populiarios yra kūno spalvos suknelės. Pastebime, kad praėjusiais metais labiau madingesnės buvo kuklesnio stiliaus suknelės. Tačiau šiemet ši tendencija keičiasi – populiarėja pūstos, princesės stilių primenančios suknelės“, – pastebėjimais dalijosi P. Pachomovaitė.

Dizainerės teigimu, mamos itin kruopščiai renkasi prie puošnių drabužėlių derančius aksesuarus – skraistes, galvajuostes, kepuraites, batelius.

Puošnių krikšto suknelių savo dukroms paieškose pastaruoju metu itin aktyviai dalyvauja ir tėčiai. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka.
Puošnių krikšto suknelių savo dukroms paieškose pastaruoju metu itin aktyviai dalyvauja ir tėčiai. Patricijos Pachomovaitės asmeninio archyvo nuotrauka.

Krikštynų drabužių kūrėja taip pat pabrėžė, kad puošnių suknelių savo dukroms paieškose, prisimatavimuose itin aktyviai ir dominuojančiai dalyvauja ir tėčiai. Dizainerė sako, kad tėčių žodis renkant aprangą šventei neretai būna paskutinis, o skonis – kartais netgi geresnis už mamų.

Svarbu prisiminti šventės prasmę ir vengti vulgarumo

Tuo tarpu Lietuvoje gerai žinomas stilistas Joringis Šatas teigia, kad krikštynos – tai šeimos ir vaikų šventė, todėl to nereikėtų pamiršti ir galvojant apie tai ką reikės vilkėti šios ypatingos dienos gyvenime metu.

„Krikštynų svečiai turėtų atrodyti gaiviai, vasariškai ir šventiškai. Per krikštynas tikrai nėra privaloma apsikarstyti brangiais papuošalais ar vilkėti žemę šluojančias sukneles. Reikia rengtis taip, kad jaustumėtės patogiai ir atrodytumėte žaismingai“, – sakė stilistas.

J. Šatas pabrėžė, kad niekada neprašausite, jei krikštynoms rinksitės gaivius ir vasariškus įvaizdžius. Pasirinkus pastelinę suknelę ar kostiumėlį, pasak mados žinovo, atrodysite puikiai ir 100 procentų pataikysite į temą. Pašnekovo teigimu, svarbu prisiminti šios šventės prasmę ir vengti aprangoje vulgarumo ir tamsių spalvų.

Beje ne ką mažiau svarbu žinoti, jog į bažnyčią nederėtų ateiti pernelyg apsinuoginus ar atrodant iššaukiančiai. Šią taisyklę, tikėtina, žino visi, tačiau neretai tiek vestuvių, tiek krikštynų viešnios tai primiršta ir pasipuošia pernelyg atviromis ar trumpomis suknelėmis, sijonais. Jei šventei pasirinkote krūtinę ar kojas labai smarkiai atidengiantį drabužį, sugalvokite, kuo nuogą kūno dalį prisidengsite bažnyčioje. Tam, anot stilisto, puikiai tiks Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos organizuojamose šventėse svečių itin mėgstama aprangos detalė – apsiaustas. Po ceremonijos – galėsite jį padėti į šalį. Atėjus vakarui ir atvėsus – vėl panaudosite[3].