Konservatorių mokesčių karuselė įsiūbavo visus: nervai nelaiko nei verslininkams, nei rajonų politikams

EnergetikaRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
Konservatoriai
Koalicijos partneriai. ELTA nuotrauka

Suskystinų naftos dujų akcizą padidino iki didžiausio pasaulyje, po to – sumažino dešimt kartų

Konservatorių valdžia ko gero ilgam išliks žmonių atmintyje kaip pažadais ir ultimatumais besimėtanti bei savo sprendimus it kojines kaitaliojanti politikų grupuotė. „Geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai“ nuo sausio padidino suskystinų naftos dujų akcizą iki tiek, kad jos mūsų šalyje buvo kone brangiausios visame pasaulyje ir jų kaina siekė 304 eurus už toną. To neapsikentė nei verslininkai, nei ūkininkai ir aiškiais ženklais parodė, kad su tuo neketina taikstytis. Valdžia pabūgo ir akcizą sumažino kone dešimt kartų – iki 41 euro už toną.

Tiesa, akcizą mažinti valdžia sutiko, nusileidusi spaudimui, kurį sukėlė tiek degalinių tinklai „Jozita“, „Saurida“, tiek Vilniuje gatves protestu užkimšę ūkininkai. Ir vis dėlto Aplinkos ministras Simonas Gentvilas savo žodžiais sukėlė dar daugiau nesupratimo, ką gi ta valdžia bando padaryti. Siūlydamas nemažinti akcizo taip drastiškai jis sakė, kad mokesčių pokyčiai turi būti proporcingi. Tiesa, keista, kad apie proporcingą mokesčių pokytį jis kažkaip pamiršo tada, kai tas akcizas šovė į viršų tiek, kad net ir daug politinių nesąmonių matę Lietuvos žmonės negalėjo tuo patikėti.

Simonas
Simonas Gentvilas. ELTA nuotrauka

„Po diskusijų su ūkininkais matome įvairias trajektorijas, net nulinio akcizo iniciatyvas Seime, kas yra iš tikrųjų žalinga, nes tai sukurtų net paskatas investuoti į naftos dujas ir panašius įrengimus

Akcizai turi turi būti proporcingi, jau ir taip jie mažinami beveik dešimt kartų nuo dabartinių. Klimato kaitos įsipareigojimai nedingsta (…), turi būti motyvacija keisti (iškastinį kurą – red.past. ) ir į atsinaujinančią energetiką – biodujas, biokurą, elektrą ar kitką“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Aplinkos ministerija siūlė akcizą sumažinti, bet ne tiek ženkliai – iki 70,5 eur. už toną[1].

Finansų ministrė akcizo mažinimą pavadino negera praktika

Tuo tarpu mokesčių didinimu suinteresuota Finansų ministerija Vyriausybės neglosto už tai, kad nusileido šalies žmonėms. Ministrė Gintarė Skaistė sako, kad mokesčių keitimas metų pradžioje nėra gera praktika.

Skaistė
Gintarė Skaistė. ELTA nuotrauka

„Akcizų grąžinimas į dabar siūlomą lygį biudžeto pajamas sumažintų apie 9,5 mln. eurų. Vertinant visą biudžeto kontekstą tai nėra turbūt tiek reikšminga suma, kad galėtų labai drastiškai pakeisti bendrą vaizdą. Turbūt tai nėra geroji praktika, kai metų eigoje keičiamas mokestinis reguliavimas“, –sakė Finansų ministrė[2].

Be jokios abejonės, Finansų ministerija negali būti patenkinta mokesčių mažinimu, mat vienu svarbiausių konservatorių valdžios užmoju laikyta Mokesčių reforma iki šiol yra įstrigusi.

Pritarus šalies biudžetui, Finansų ministerija viliasi, kad prie Mokesčių reformos bus galima grįžti ir analizuoti ją tam tikrais blokais, nebandant priimti jos visos vienu metu, mat istorija rodo, kad tai yra neįmanoma dėl nesutarimų valdančiojoje koalicijoje.

„Manyčiau, kad tos diskusijos nėra pasibaigusios, jos vis dar tęsiasi. Sprendimo paieška, natūralu, kad užtrunka, tie klausimai yra sudėtingi, visgi kviesčiau visus prisiimti ir bendrą atsakomybę. Kviesčiau ir koalicijos partnerius bendrai ieškoti sprendimų, o ne palikti apmokėti sąskaitą kažkam kitam“, – sakė finansų ministrė[3].

Energetikos ministrui reikėjo atsistatydinti?

Suskystintų naftos dujų akcizo viražai toli gražu nėra vienintelis nesusipratimas šalies energetikoje. Atsiminkime, kiek visko būta ir dabar tebėra elektros energijos srityje. 

„Tokio chaoso, betvarkės ir akivaizdaus žmonių kvailinimo šalyje dar nėra buvę, o už tai atsakingi politikai savo klaidų nei mato, nei pripažįsta“, – sako politikas, Neringos savivaldybės tarybos narys Arvydas Mockus, klausdamas, kada gi Energetikos ministras Dainius Kreivys susipras, kad turėtų atsistatydinti. Ir nors elektros rinkos liberalizavimo klausimas bus sprendžiamas jau naujos valdžios rankomis, visgi ir dabartinė valdžia dar turi kažkiek laiko priimti padorius sprendimus. Bet ar priims… čia jau klausimas.

Dainius
Dainius Kreivys. ELTA nuotrauka

„Tiesą pasakius iš energetikos ministro D. Kreivio nelabai ko ir tikimasi, nes atsakomybė ir kompetencija yra su šiuo ministrui nesusijusios sąvokos. Didžiąją dalį jam adresuotų klausimų ministras kaip karštą bulvę peradresuoja finansų ministrei, todėl kyla natūralus klausimas, už ką atsakingas energetikos ministras ir ar jo reikia išvis? Socialdemokratų manymu, ministras D. Kreivys negali toliau eiti pareigų ir turėjo atsistatydinti dar vakar. Niekam nekyla nei mažiausios vilties, jog ministras atsistatydins, todėl Seime inicijuojame parlamentinį energetikos sektoriaus tyrimą, kuris turi atsakyti į visus visuomenėje kylančius klausimus“, – sako politikas[4].

Konservatorių valdžią degalinės kaltina ir čekiuose

Nuo šios konservatorių valdžios bus neatsiejamas ir žodis „čekis“. Būtent čekis privertė pareigas palikti konservatorių statytą Švietimo ministrę, nors kitų svarbių asmenų iš posto ir nepajudino.

Būtent čekis tapo viena dedamųjų, kodėl valdžia staiga persigalvojo, o gal susiprato, gerokai prašovusi pakeldama akcizą suskystintoms dujoms.

Pirmasis čekiuose padidėjusių kainų laurus konservatoriams priskyrė degalinių tinklas „Jozita“, vėliau prisidėjo ir „Saurida“. Šalia konservatorių netruko atsidurti ir laisviečiai, ir liberalai, o pirkėjams greitai buvo imta dalinti ir skrajutes, kuriose aiškiai matyti, koks politikas kaip balsavo akcizo dujoms didinimo klausimu. 

Atrodo, kad šis akcizo mažinimas yra paskutinis visuomenei bent kiek palankus darbas, kurį dar spės padaryti dabartiniai valdantieji. O kokia kryptimi eis naujai išrinkta valdžia ir ar pasimokys iš arogantiškosios konservatorių klikos klaidų – parodys tik laikas.