Tradiciškai išskirti turtingieji: miestai, kuriuose gyvena daugiausia pasiturinčių žmonių
Niujorkas, Tokijas ir San Francisko Bay rajonas yra trys turtingiausi pasaulio miestai, kuriuose gyvena milijonieriai, teigiama pasaulinės pilietybės ir gyvenamosios vietos klausimais konsultuojančios bendrovės „Henley & Partners“ ataskaitoje. Jie sudarinėja dešimtuką besiremdami miestų turtingumu ir informuoja kur pasaulyje geriausiai gyvenama[1].
Sąrašo viršuje atsidūrė Niujorkas, kuriame 340 000 milijonierių, antroje vietoje Tokijas su 290 300 milijonierių, o trečioje vietoje šį kartą yra San Francisko apylinkė, kurioje yra net 285 000 milijonierių. Pastarąjį dešimtmetį, 2012-2022 m., sparčiausiai augančių milijonierių sąraše dominuoja Jungtinės Valstijos ir Kinija.
Trys sparčiausiai augantys milijonierių taškai JAV yra Ostinas (Teksaso valstija), kuriame šių gyventojų skaičius išaugo 102 %, po jo seka Vest Palm Bičas (Floridos valstija) su 90 % ir Skotsdeilas (Arizonos valstija) su 88 % augimu. Kinijoje trys sparčiausiai augantys miestai pagal pasiturinčių gyventojų skaičių per pastaruosius 10 metų yra Hangdžou (105 %), Šendženas (98 %) ir Guangdžou (86 %).
Pasak Andrew Amoilso, bendrovės „New World Wealth“, kuri bendradarbiavo su bendrove „Henley & Partners“ atliekant apklausą tyrimų vadovo, pastarąjį dešimtmetį tradiciniai turto traukos centrai ir toliau sparčiai augo[2].
Pavyzdžiui, Monakas yra vienas iš turtingiausių pasaulio miestų, skaičiuojant vienam gyventojui, kurio vidutinė grynoji vertė viršija 10 mln. dolerių. Dubajus taip pat traukia turtuolius dėl mažų mokesčių tarifų, nes vien 2022 m. jis pritraukė 3 500 didelės vertės asmenų.
Pervertinamas ir įžymybių bei influencerių mėgiamas pompastiškas Los Andželas nėra turtingiausias
Amerika yra viena iš dominuojančių šalių, nes užtenka palyginti vien jos dydį, valstijų skaičių ir pragyvenimo lygį. Pati Kalifornijos valstija yra Holivudo namai, žvaigždžių, televizijos projektų gimimo vieta, pompastikos, tuštybės ir plastinės chirurgijos namai[3].
Tačiau garsusis galimybių miestas Los Andželas yra tik šeštasis turtingiausias miestas šiame sąraše. Jame verda gyvybė ir puikuojamasi turtais bei šlove, bet jame gyvena 205 400 didelės vertės asmenų ir Didysis Obuolys Niujorkas jį sparčiai pralenkia.
Toliau sąraše rikiuojasi kiti JAV miestai: Čikaga (11 vieta, 124 000), Hiustonas (15 vieta, 98 500), Sietlas (23 vieta, 50 500), Bostonas (26 vieta, 41 700), Majamis (28 vieta, 38 000), Ostinas, Teksaso valstija (34 vieta, 30 500). Tada jau puikuojasi ir lošimų sostinė Las Vegasas, Nevados valstija (50 vieta, 16 800) bei San Diegas, Kalifornijos valstija (54 vieta, 14 700).
Toliau turtingųjų sąraše rikiuojasi kiti miestai Jungtinėse Amerikos Valstijose: Skotsdeilas, Arizona (57-oji vieta, 13 900), Santa Barbara ir Montecito, Kalifornija (62-oji vieta, 12 300), Grinvičas ir Darienas, Konektikutas (64-oji vieta, 11 900), Vest Palm Bičas, Florida (66-oji vieta, 9 400).
Pasak „Henley & Partners“ generalinio direktoriaus Dr. Juergo Steffeno, užsienio investicijos padidino daugelio sąraše esančių miestų gerovę. Septyni iš dešimties turtingiausių pasaulio miestų yra šalyse, kuriose vykdomos oficialios investicijų migracijos programos ir aktyviai skatinamos tiesioginės užsienio investicijos mainais į teisę gyventi šalyje ar pilietybę, sako J. Steffenas.
„Henley & Partners“ miestų turtus skaičiuoja jau nuo 2005 metų
Pasaulinė pilietybės ir gyvenamosios vietos klausimais konsultuojanti įmonė taip pat gerai žinoma dėl savo sudaryto turtingiausių pasaulio miestų reitingo. Pirmą kartą 2005 m. paskelbta „Henley & Partners Wealth Report“ ataskaita yra išsamus labiausiai klestinčių ir įtakingiausių pasaulio miestų įvertinimas, paremtas įvairiais ekonominiais, socialiniais ir kultūriniais veiksniais.
Iš pradžių tai buvo sumanyta kaip atsakas į didėjantį susidomėjimą urbanizacija ir globalizacijos poveikiu pasaulio miestams. Ataskaita buvo siekiama pateikti išsamų svarbiausių pasaulio miestų ir jų įtakos pasaulio ekonomikai ir visuomenei vertinimą[4].
Pirmojoje turto ataskaitoje, paskelbtoje 2005 m., 20 turtingiausių pasaulio miestų buvo suskirstyti pagal bendrąjį vidaus produktą (BVP), atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip verslo veikla, investicijos ir bendra gyvenimo kokybė. Ataskaita greitai pelnė pripažinimą kaip patikimas informacijos ir analizės šaltinis vyriausybėms, įmonėms ir asmenims, siekiantiems suprasti besikeičiančią pasaulio ekonomikos dinamiką.
Bėgant metams, „Henley & Partners“ pristatoma ataskaita keitėsi, kad atspindėtų besikeičiančias ekonomines ir socialines tendencijas, o kompanija įvedė naujų veiksnių ir rodiklių, kad geriau atspindėtų šiuolaikinio pasaulio sudėtingumą. Dabar ataskaitoje be tradicinių ekonominių rodiklių atsižvelgiama į tokius veiksnius kaip inovacijos, kultūrinė įtaka ir aplinkosauginiai rodikliai.
Be to, į ataskaitą įtraukta daugiau miestų. Dabar naujausiame leidime reitinguojami 30 didžiausių miestų. Tai atspindi didėjančią miestų svarbą pasaulio ekonomikoje ir augančią besiformuojančių rinkų įtaką formuojant pasaulio ateitį.
Šiandien „Henley & Partners“ turto ataskaita pripažįstama kaip vienas iš autoritetingiausių ir išsamiausių turtingiausių ir įtakingiausių pasaulio miestų vertinimų. Joje pateikiama vertingų įžvalgų apie besikeičiančią pasaulio ekonomikos ir visuomenės dinamiką, ji padeda vyriausybėms, įmonėms ir pavieniams asmenims priimti pagrįstus sprendimus dėl investicijų ir ateities planų.
Miestų atsiradimo istorija gali būti vertingesnė nei turtuolių skaičius
Nors milijonierių ir didelės vertės asmenų buvimas dažnai laikomas klestėjimo ženklu, diskutuojama apie ekonomines ir socialines turto koncentracijos pasekmes. Vieni teigia, kad pernelyg didelė turtinė nelygybė gali sukelti socialinius ir politinius neramumus, o kiti tvirtina, kad turtingi asmenys ir įmonės yra būtini ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui. Nepaisant to, turto koncentracija tam tikruose pasaulio miestuose ir toliau kelia susižavėjimą ir yra nagrinėjama.
Vieni vertina savo miestą dėl patekimo į tokius dešimtukus, o kiti nori būti turtingiausio miesto gyventojais vien dėl statuso. Tačiau gyvenimo kokybė susijusi ne tik su turtais, bet ir su sentimentais bei istorija.
Miestai yra neatsiejama žmonijos civilizacijos dalis, juose galima rasti prieglobstį, prekiauti ir keistis kultūromis. Jie egzistuoja tūkstančius metų, o daugelis garsiausių pasaulio miestų turi savo unikalias atsiradimo istorijas.
Roma, Italija
Italijos sostinė Roma yra vienas iš žymiausių pasaulio miestų, garsėjantis turtinga istorija, nuostabia architektūra ir neįtikėtinu maistu. Pasak romėnų mitologijos, miestą 753 m. pr. m. e. įkūrė du broliai Romulas ir Remas. Pasakojama, kad broliai buvo palikti kūdikystėje ir juos užaugino vilkė. Užaugę jie nusprendė toje vietoje, kur buvo rasti, pastatyti miestą.
Tačiau Romos įkūrimo istorija greičiausiai yra mitas. Istorikai mano, kad iš tikrųjų miestą įkūrė lotynų gentys, gyvenusios šioje vietovėje maždaug VIII a. pr. m. e. Miestas greitai tapo prekybos ir komercijos centru, o II a. pr. m. e. tapo Romos imperijos sostine.
Paryžius, Prancūzija
Paryžius, Šviesos miestas, garsėja stulbinančia architektūra, pasaulinio garso muziejais ir romantiška atmosfera. Miesto istorija siekia III a. pr. m. e., kai jame apsigyveno keltų gentis, vadinama paryžiečiais. Šią gentį galiausiai užkariavo romėnai, kurie I mūsų eros amžiuje šioje vietoje įkūrė miestą[5].
Bėgant amžiams Paryžius tapo svarbiu prekybos ir kultūros centru. Viduramžiais jis tapo Prancūzijos monarchijos centru, o daugelis žymiausių miesto įžymybių, įskaitant Luvrą ir Notre Dame, buvo pastatytos tuo metu. Šiandien Paryžius tebėra vienas lankomiausių pasaulio miestų, kasmet pritraukiantis milijonus turistų.
Kairas, Egiptas
Egipto sostinė Kairas yra vienas iš seniausių pasaulio miestų, kurio istorija siekia daugiau nei 4000 metų. Miestą X mūsų eros amžiuje įkūrė Fatimidų kalifatas, šiitų Islamo dinastija, valdžiusi didžiąją dalį Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų.
Valdant Fatimidams, Kairas tapo svarbiu prekybos ir kultūros centru, pritraukusiu mokslininkų, menininkų ir pirklių iš viso pasaulio. Garsiausia miesto įžymybė yra Didžioji Gizos piramidė, kuri buvo pastatyta faraono Chufu valdymo metu, 26 a. pr. m. e., gerokai prieš Kairo įkūrimą.
Niujorkas, JAV
Niujorkas, didžiausias Jungtinių Amerikos Valstijų miestas, garsėja ikoniška panorama, visame pasaulyje žinomais muziejais ir gyvybinga kultūra. Miesto istorija siekia XVII a., kai jame apsigyveno olandų kolonistai, pavadinę miestą Naujuoju Amsterdamu.
1664 m. miestą užėmė anglai ir pervadino jį Niujorku pagal Jorko hercogo vardą. Bėgant šimtmečiams miestas išaugo į svarbų prekybos ir komercijos centrą, o XIX a. tapo vienu svarbiausių pasaulio miestų.
Šiandien Niujorkas tebėra pasaulinis kultūros ir prekybos centras, kasmet pritraukiantis milijonus turistų ir imigrantų.
Tokijas, Japonija
Japonijos sostinė Tokijas yra triukšmingas didmiestis, garsėjantis aukštųjų technologijų infrastruktūra, nuostabia architektūra ir turtingu kultūros paveldu. Miesto istorija siekia XII a., kai jis buvo įkurtas kaip nedidelis žvejų kaimelis, vadinamas Edo.
XVII a. Edo tapo Japonijos sostine, valdant Tokugavos šiogūnatui, feodalinei karinei diktatūrai, kuri valdė Japoniją daugiau nei du šimtmečius. Per tą laiką Edo išaugo į vieną didžiausių pasaulio miestų, kuriame XVIII a. viduryje gyveno daugiau kaip milijonas žmonių.
1868 m. šiogūnatas buvo nuverstas, o imperatorius perkėlė Japonijos sostinę iš Kioto į Tokiją. XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje miestas buvo atstatytas ir modernizuotas, tapdamas pasauliniu prekybos ir kultūros centru.
Šiandien Tokijas yra vienas tankiausiai apgyvendintų pasaulio miestų, kuriame gyvena daugiau kaip 13 mln. žmonių, ir jis tebėra inovacijų ir technologijų centras.
Čikaga, JAV
Kalbama, kad Čikagą įkūrė ne vienas žmogus, o XIX a. pradžioje Čikagos upės žiotyse buvo įkurtas nedidelis prekybos punktas. Šioje vietovėje šimtmečius gyveno įvairios vietinės tautos, tarp jų ir potavatomi, kurie 1816 m. Sent Luiso sutartimi perleido šią žemę Jungtinėms Valstijoms.
Pirmasis ne vietinis šios vietovės gyventojas buvo afrikiečių ir prancūzų kilmės haitietis Žanas Baptistas Point du Sable, kuris XVII a. 7 dešimtmečio pabaigoje prie Čikagos upės įkūrė prekybos punktą. Tačiau tik 1820-1930 m., atsiradus Ilinojaus ir Mičigano kanalui ir pradėjus tiesti geležinkelius, vietovė pradėjo smarkiai augti.
Čikagos miestas oficialiai įregistruotas 1837 m. kovo 4 d., jame gyveno šiek tiek daugiau nei 4 000 žmonių. Pirmasis Čikagos meras buvo Viljamas B. Ogdenas, verslininkas ir politikas, padėjęs užtikrinti Ilinojaus ir Mičigano kanalo finansavimą. Per kelis ateinančius dešimtmečius Čikaga sparčiai augo iš dalies dėl to, kad buvo įsikūrusi kelių svarbių prekybos kelių sankirtoje. XIX a. pabaigoje Čikaga tapo vienu didžiausių ir svarbiausių JAV miestų, kuriame gyveno daugiau kaip milijonas žmonių.
Šiandien Čikaga yra svarbus prekybos, kultūros ir inovacijų centras, turintis turtingą istoriją, kuri ir toliau formuoja miesto tapatybę ir charakterį. Nors Čikagą įkūrė ne vienas žmogus, daugybė žmonių, kurie per šimtmečius gyveno ir dirbo Čikagoje, prisidėjo prie jos nepaprastos istorijos formavimo.
Stambulas, Turkija
Stambulas, didžiausias Turkijos miestas, garsėja nuostabia architektūra, turtinga istorija ir unikalia vieta, apimančia du žemynus. Miesto istorija siekia VII a. pr. m. e., kai graikai jį įkūrė kaip Bizantiją.
Per šimtmečius miestą užkariavo ir valdė įvairios imperijos, įskaitant Romos imperiją, Bizantijos imperiją ir Osmanų imperiją. 1453 m. Osmanai užėmė miestą ir pervadino jį Stambulu.
Osmanams valdant Stambulas tapo svarbiu prekybos ir kultūros centru, pritraukusiu mokslininkų, menininkų ir pirklių iš viso pasaulio. Garsiausia miesto įžymybė, Hagia Sophia, buvo pastatyta Bizantijos laikais ir per amžius tarnavo kaip katedra, mečetė ir muziejus.
Šiandien Stambulas yra gyvybingas ir triukšmingas miestas su turtinga istorija ir kultūra, kasmet pritraukiantis milijonus lankytojų.
Šių miestų atsiradimo istorijos tokios pat skirtingos kaip ir patys miestai, tačiau juos visus vienija bendra augimo ir evoliucijos laikui bėgant tema. Nuo senovės Romos iki šiuolaikinio Tokijo. Šiuos miestus formavo karai, užkariavimai ir kultūriniai mainai, todėl jie sukūrė turtingą istorijos ir kultūros gobeleną, kuris ir toliau žavi ir įkvepia žmones iš viso pasaulio. Tad ar tai turtai ar tai kultūra ir istorija, bet pasaulio garsiausi miestai traukia visus iš skirtingų pasaulio dalių ne be priežasties.