- Nerekomenduojama tablečių ar kapsulių ryti „sausai“
- Tabletes ar piliules reikėtų užgerti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu
- Atsiranda vis daugiau alternatyvių vaisto formų, tokių kaip tirpios ar kramtomos tabletės
- Svarbiausia – neignoruoti rekomendacijų dėl tinkamo vaisto vartojimo laiko
Nerekomenduojama tablečių ar kapsulių ryti „sausai“
Kai jaučiamės prastai, dažnai griebiamės vaistų, o kai kurie žmonės tam tikrus preparatus vartoja reguliariai. Iš pirmo žvilgsnio tabletės ar piliulės nurijimas atrodo paprastas veiksmas. Tačiau daugelis žmonių pasidalintų patirtimi apie nemalonius pojūčius, kai tabletė prilipo prie gomurio, pradėjo tirpti burnoje, o jos prarijimas tapo iššūkiu ar net nepavyko. Kodėl taip atsitinka, kaip sau padėti ir kodėl nerekomenduojama gerti kelių vaistų vienu metu?
Dažniausiai sunkiau nuryti tabletes yra vaikams, todėl jiems sukurtos alternatyvios vaistų formos, kaip sirupai ar tirpūs milteliai. Tačiau ir suaugusiems šis procesas kartais sukelia nepatogumų. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė pažymi, jog daugeliu atvejų tokie sunkumai kyla dėl psichologinių veiksnių, pavyzdžiui, dėl baimės užspringti arba jau anksčiau patirto springimo.
„Kaip sekasi nuryti vaistus, priklauso tiek nuo tabletės ar piliulės dydžio, tiek nuo žmogaus jautrumo. Pastebime, kad žmonės turi ir ne tokių gerų įpročių, kaip vartoti vaistus: tabletės ar piliulės nuryjamos užverčiant galvą, bandoma vaistus praryti „sausai“, užgerti dideliu kiekiu vandens, ar net perkąsti ir tik tada nuryti“, – vardina vaistininkė.
Visgi, nerekomenduojama tablečių ar kapsulių ryti „sausai“ – tai ne tik nepatogu, bet ir nesaugu: vaistas gali prilipti stemplėje, be to, pradėti tirpti bei pažeisti gleivinę rizikuojant užspringti.
Tabletes ar piliules reikėtų užgerti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu
Pagrindinis patarimas, kuriuo dalinasi vaistininkai ir medikai, nurodomas ant vaistų pakuotės – tabletes ar piliules reikėtų užgerti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu.
„Taip išvengsime vaisto sąveikos su kitomis medžiagomis, kurių gali pasitaikyti arbatoje ar kituose gėrimuose. Ypač rekomenduojama vengti greipfrutų sulčių, kurios gali neigiamai veikti vaistų veikliąsias medžiagas. Taip pat reikėtų vengti šiltų gėrimų, nes vaistai pradės greičiau tirpti ir gali nepasiekti reikiamo efekto“, – sako S. Korbutaitė.
Vaistininkė primena, kad vaistų nereikėtų užsigerti alkoholiu, nes jis gali pakeisti tam tikrų vaistų, pavyzdžiui, antibiotikų, poveikį. Be to, alkoholio poveikis kepenų fermentams gali pakenkti organizmui.
„Bet kokius vaistus geriausia užgerti vandeniu, bet yra viena išimtis. Geležies preparatus galime užgerti ir sultimis – obuolių, apelsinų, citrinos – taip tik pagerinsime geležies įsisavinimą. Tačiau su geležimi nederėtų vartoti, o ypač jos užgerti gėrimais, turinčiais kofeino – kava, arbata ir kalcio – pienu, jogurtu“, – aiškina S. Korbutaitė.
Atsiranda vis daugiau alternatyvių vaisto formų, tokių kaip tirpios ar kramtomos tabletės
Vaistininkai dažnai sulaukia klausimų apie alternatyvas paskirtiems vaistams tabletėmis ar piliulėmis.
„Kartais žmonės teiraujasi, kokio dydžio yra tabletė, skundžiasi, kad negali jos praryti arba ji „stringa gerklėje“. Tuomet stengiamės rasti pacientui tinkamesnę vaisto formą arba parinkti mažesnę tabletę ar kapsulę“, – dalijasi patirtimi S. Korbutaitė.
Ji pastebi, kad nors milteliai ir skysti vaistai dažniausiai skiriami vaikams, pastaruoju metu atsiranda ir daugiau alternatyvių vaisto formų, tokių kaip tirpios ar kramtomos tabletės. Tokios vaisto formos palengvina vartojimą tiems, kam sunku praryti tradicines tabletes.
Tiems, kas svarsto tabletę sutrinti, kad būtų lengviau ją nuryti, vaistininkė pataria pirmiausia peržiūrėti informacinį lapelį, kuriame dažnai nurodoma, ar tai saugu. Ne visus vaistus galima smulkinti ar kramtyti.
„Taip, kai kurias tabletes galima perkrimsti, bet tikrai ne visas, nes vaistas gali nepasiekti reikiamos įsisavinimo vietos, taip pat suskilti veikiamas skrandžio rūgščių ir neveikti visai. O kai kurie iš jų tiesiog labai neskanūs“, – tvirtina S. Korbutaitė.
Svarbiausia – neignoruoti rekomendacijų dėl tinkamo vaisto vartojimo laiko
Svarbu neignoruoti rekomendacijų dėl tinkamo vaisto vartojimo laiko. Dienos metas, kada reikia išgerti vaistus, priklauso nuo jų poveikio mechanizmo ir maisto įtakos įsisavinimui.
„Pavyzdžiui, tam tikri vaistai, kurie veikia cholesterolio gamybą, turi būti vartojami vakare, nes tuo metu organizmas intensyviausiai gamina cholesterolį“, – aiškina vaistininkė.
Jeigu reikia vartoti kelis skirtingus vaistus, vaistininkė pataria jų negerti iš karto. Jei keli vaistai turi būti geriami ryte, rekomenduojama juos vartoti 10–15 minučių intervalais, užgeriant kiekvieną maždaug puse stiklinės vandens. Ji taip pat primena, kad kai kurie vaistai neturėtų būti vartojami kartu. „Gintarinės vaistinės“ vaistinėse pacientai gali nemokamai pasitikrinti, ar jų vartojami vaistai dera tarpusavyje, ir pasikonsultuoti su vaistininku.
„Griežtai negalima kartu vartoti vaistų skydliaukės ligoms gydyti, pavyzdžiui, tiroksino, su rūgštingumą mažinančiais vaistais, nes tiroksinas su jais sudaro netirpius junginius ir tiesiog neveikia. Taip pat dar vienas iš vengtinų derinių – skrandžio rūgštingumą veikiantis omeprazolis ir ginkmedžio preparatai, kurie skiriami protinei veiklai gerinti. Ginkmedis net iki 33 proc. sumažina omeprazolio veikimą. Kitas netinkamas derinys su ginkmedžiu – kraujo krešumą veikiantys vaistai. Ginkmedis gali padidinti jų poveikį, todėl didėja kraujavimo rizika“, – įspėja specialistė.
Pranešimą paskelbė: Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima“.