Kodėl staiga virš Amerikos matome tiek daug „NSO“?

Įdomybės, Pasaulis, SaugumasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Oro erdvė
Staiga virš Amerikos matome daug „NSO“. Evie Fjor/Unsplash nuotrauka

Neatpažintų objektų skaičius oro erdvėse tik didėja

2023 m. vasario mėn. per dvi savaites JAV karo lakūnai, kaip žinia, numušė keturis paslaptingus objektus, pastebėtus virš JAV ir Kanados[1].

Kariškiai pirmąjį iš šių objektų nustatė kaip 200 pėdų aukščio (60 metrų) kinų šnipų balioną, sausio pabaigoje plūduriuojantį maždaug 60 000 pėdų (18 200 metrų) virš Aliaskos. Žinoma, vyriausybė kelias dienas sekė šį objektą, kai jis sklandė į pietryčius visoje šalyje, tačiau galiausiai vasario 4 d. numušė jį naikintuvu prie Pietų Karolinos pakrantės.

Kiti trys objektai, tarp kurių yra virš Kanados Jukono teritorijos numuštas automobilio dydžio cilindras ir keistas aštuonkampis objektas, pašautas į Hurono ežero vandenis, lieka neatpažinti, ir visi buvo sunaikinti nuo vasario 9 iki 12 d. 

Šie trys objektai buvo ne tokie sudėtingi kaip šnipų balionas, sklandęs tarp 20 000 ir 40 000 pėdų (6 000 ir 12 000 m) aukštyje. Tačiau jie skrido komercinių lėktuvų naudojamoje oro erdvėje, o tai padidino pavojų saugumui.

Šiaip ar taip, minėti incidentai privertė daugelį susimąstyti, kodėl vyriausybė staiga aptinka ir sunaikina tiek daug neatpažintų objektų JAV ir Kanados oro erdvėje. Ar tikrai ten yra daugiau objektų nei įprastai, ar kariškiai tiesiog geriau juos seka?

Svetimų objektų paieška danguje iš dalies buvo sėkminga

Nors neįmanoma tiksliai žinoti, kiek objektų yra konkrečios šalies oro erdvėje bet kuriuo konkrečiu metu, vyriausybės pareigūnai buvo aiškūs vienu klausimu: sausio pabaigoje aptikus Kinijos stebėjimo balioną, kariuomenė sąmoningai išplėtė svetimų objektų paiešką panašiuose aukščiuose. Tos pastangos, matyt, bent iš dalies buvo sėkmingos.

„Mes nepalyginamai atidžiau tikrinome savo oro erdvę tokiame pačiame aukštyje, įskaitant radaro tobulinimą, o tai bent iš dalies gali paaiškinti objektų, kuriuos aptikome per pastarąją savaitę, padidėjimą“, – teigė gynybos sekretoriaus asistentė Melissa Dalton[2].

Kitaip tariant, po to, kai kariškiai keletą dienų sėkmingai sekė šnipų balioną visoje šalyje, jie išmoko geriausią būdą aptikti panašius objektus panašiuose aukščiuose, kurie anksčiau buvo nepastebėti.

Įdomu tai, kad nors kariuomenė dar nenustatė nė vieno iš trijų objektų, vėliau numuštų vasarį, tiek JAV, tiek Kanados vyriausybės pasiūlė „modelį“ tarp šių objektų bei numušto šnipų baliono, atsisakydami atmesti galimybę, jog jie visi yra užsienio šnipinėjimo pastangų dalis. 

Johnas Kirby, Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai vasario 13 d. spaudos konferencijoje pridūrė, kad Kinija jau kelerius metus stebi JAV didelio nuotolio šnipų balionais, bet tie objektai niekada anksčiau nebuvo aptikti.

Tuo tarpu Kinija teigė, kad JAV nuo 2022 m. sausio daugiau nei 10 kartų skraidino šnipų balionus į jų oro erdvę[3].

Objektai
Svetimų objektų paieška danguje iš dalies buvo sėkminga. Martin Jaros/Unsplash nuotrauka

Neatpažintų skraidančių objektų invazija trunka keletą metų

Keisti vasario pradžios įvykiai yra tik paskutiniai užfiksuoti iš šimtų JAV karinio personalo susidūrimų su tariamais neatpažintais skraidančiais objektais (NSO) arba neatpažintais anomaliais reiškiniais (UAP), mat visa tai, kaip žinia, trunka jau ne vienerius metus.

Vien 2022 m. Gynybos departamento pareigūnai pradėjo tyrimą dėl 366 praneštų UAP pastebėjimų – 171 atvejis iš jų iki metų pabaigos taip ir liko neišspręstas.

Įdomiausiai tai, jog Pentagono ataskaitoje, kurioje išsamiai aprašomi UAP stebėjimai nuo 2004 iki 2021 m., tų vienerių metų bylų skaičius yra daugiau nei dvigubai didesnis nei 144 tariami susidūrimai su UAP, apie kuriuos pranešė kariuomenė per pastaruosius 17 metų.

Šiaip ar taip, kalbama, kad šis didžiulis tariamų UAP stebėjimų padidėjimas gali būti „kultūros pokyčio“ kariuomenėje rezultatas, nes kariškiai mažiau linkę jaustis stigmatizuoti pranešdami apie keistus susitikimus.

„Kariuomenė gali pereiti prie kultūros, kurioje žmonės nesišaipo už tai, jog pastarieji praneša apie nežinomus reiškinius, dėl kurių galbūt praeityje iš jų buvo tyčiojamasi“, – sakė Bostono universiteto tarptautinio saugumo profesorius ir JAV oro pajėgų generolas leitenantas Jackas Weinsteinas ir pridūrė, kad jo tėvas – Antrojo pasaulinio karo bombonešio radijo operatorius – matė reiškinius, kurių šis neva negalėjo paaiškinti, dėl ko tiesiog apie juos nutylėjo.
„Ši kultūra dabar leidžia pilotams parengti šias ataskaitas“, – tvirtino J. Weinsteinas.

Remiantis kai kuriomis ataskaitomis, iš 366 naujai pradėtų UAP bylų pernai, 163 buvo išspręstos, konstatuojant objektus kaip žvalgybinius balionus arba į juos panašius objektus. Kiti 26 atvejai buvo nustatyti kaip bepiločiai orlaiviai, o dar šeši atvejai buvo nustatyti kaip „oro netvarka“, pavyzdžiui, paukščiai ar plastikiniai maišeliai. Ankstesnių metų incidentai taip pat buvo siejami su oro reiškiniais bei optinėmis iliuzijomis.

Vis tik ataskaitose niekur neminimi nežemiški ateiviai kaip galimas UAP paaiškinimas. Kita vertus, galbūt nieko keisto tame nėra.

„Manyčiau, kad jei esi pakankamai protingas, kad keliautum į Žemę iš kitos planetos, būtum pakankamai protingas, kad neįkliūtum“, – sakė J. Weinsteinas.