Suprasti akimirksniu
  • D. Trumpas išplėšė užtikriną pergalę
  • JAV rinkimų metu padidėjo rinkėjų aktyvumas, tačiau kilo ir saugumo grėsmių dėl melagingų bombų pranešimų bei smurto grasinimų
  • Kas žinoma apie kandidatus
  • M. Puidokas: D. Trumpo pergalė reiškia respublikonų dominavimą JAV ir ryžtingą atsaką globalistinei ideologijai
  • Prof. A. Krupavičius: suveikė keli veiksniai
Šaltiniai
Donaldas Trampas
Globalistų siaubas - naujasis JAV prezidentas Donaldas Trampas, Eltos nuotrauka

D. Trumpas išplėšė užtikriną pergalę

Pro-respublikoniška „Fox News“ trečiadienį ryte pranešė, kad Donaldas Trumpas (Donald Trump) laimėjo tiek rinkėjų balsų, kiek reikia laimėti: 277 (reikia mažiausiai 270). Remiantis kanalo prognoze, buvęs prezidentas laimėjo pagrindinėje „svyruojančioje valstijoje“ - Pensilvanijoje, taip pat Viskonsine. CNN ir AP prognozės taip pat patvirtina D. Trumpo pergalę Pensilvanijoje. Tačiau šie leidiniai neturėjo informacijos apie Viskonsiną. CNN duomenimis, D. Tumpas turėjo 266 rinkėjų balsus, AP duomenimis – 267.

Viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Harris) trečiadienį ryte turėjo 226 balsus. Galutiniai duomenys faktiškai patvirtino ryto informaciją - D. Trampas finišavo su 277 balsais, K. Haris liko su 224.

Robertas Kenedis (Robert Kennedy) jaunesnysis jau pasveikino D. Trumpą su pergale. Anksčiau jis buvo nepriklausomas kandidatas, tačiau pasitraukė ir palaikė respublikoną.

Atstovų Rūmų pirmininkas Maikas Džonsonas (Mike Johnson) taip pat pavadino D. Trumpą išrinktuoju JAV prezidentu, praneša „Reuters“.

Valstijos, kurios palaikė K. Haris: Vašingtonas, Vermontas, Virdžinija, Havajai, Delaveras, Ilinojus, Kalifornija, Koloradas, Konektikutas, Masačusetsas, Minesota, Meinas, Merilandas, Naujasis Hampšyras, Naujasis Džersis, Niujorkas, Naujoji Meksika, Oregonas, Rodo sala, Kolumbijos apygarda.

Valstijos, kurios palaikė D. Trumpą: Aidahas, Ajova, Alabama, Arkanzasas, Vajomingas, Džordžija, Vakarų Virdžinija, Indiana, Kanzasas, Kentukis, Luiziana, Misisipė, Misūris, Montana, Nebraska, Ohajas, Oklahoma, Šiaurės Dakota, Šiaurės Karolina, Tenesis, Teksasas, Florida, Pietų Dakota, Pietų Karolina, Juta.

D. Trumpas turėjo 86 procentų tikimybę laimėti prezidento rinkimus, dar iki rezultatų paskelbimo prognozavo „The New York Times“, remdamasis preliminariais rezultatais ir „exit poll“ duomenimis. Remiantis leidinio skaičiavimais, jis galėjo pritraukti nuo 250 iki 335 rinkėjų (vidutiniškai 297) palaikymą, o jo varžovė demokratė K. Haris - nuo 203 iki 288 (vidurkis 241).

Rinkimuose į Senatą respublikonai vis dar pirmauja (jie turi 51 vietą, 42 - demokratams). Rinkimuose į Atstovų Rūmus respublikonai turi 186 vietas, demokratai – 160.

JAV rinkimų metu padidėjo rinkėjų aktyvumas, tačiau kilo ir saugumo grėsmių dėl melagingų bombų pranešimų bei smurto grasinimų

Trijose valstijose rinkėjų aktyvumas viršijo 2020 m. lygį. Tai Delaveras (145,7 proc., palyginti su ketveriais metais anksčiau), Konektikutas (126,6 proc.) ir Pietų Karolina (117,4 proc.), skelbia „Washington Post“.

Melagingi pranešimai apie keliose vietose padėtas bombas buvo „rusiškos kilmės“, teigė Džordžijos valstybės sekretorius Bredas Rafenspergeris (Brad Raffensperger). Jis nenurodė, kodėl valdžios institucijos padarė tokią išvadą. Kremlius ne kartą neigė kaltinimus kišimusi į JAV rinkimus ir pareiškė, kad Vašingtonas naudoja Rusiją „kaip politinės kovos instrumentą“, aukodamas jai dvišalius santykius.

Mičigane buvo sulaikytas vyras, internete paskelbęs grasinimus surengti susišaudymą D. Trumpo pergalės rinkimuose atveju, praneša ABC, cituodama kaltinamojo akto dokumentus. „Reddit“ pasirodė įtartinos paskyros su grasinančiais vardais, tokiais kaip „PlanningToKillTrump“, o teisėsaugos pareigūnai sulaikė jų kūrėją Isaką Siselį (Isaac Sissel) viešbutyje Kantono kaime.

Kapitolijaus policija sulaikė vyrą, kuris bandė patekti į lankytojų centrą su žibintuvėliu ir šautuvu. Po to lankytojų centras buvo uždarytas likusiai dienos daliai.

Iš viso daugiau nei 84,7 milijono amerikiečių balsavo iš anksto, rodo Floridos universiteto UF rinkimų laboratorijos projekto duomenys. Iš jų 37,6 proc. yra registruoti kaip demokratai, 35,8 proc. – kaip respublikonai.

Kas žinoma apie kandidatus

Demokratų kandidatė yra dabartinė viceprezidentė K. Haris. Ji tapo pirmąja moterimi, užėmusia šį postą, taip pat pirmąja juodaode politike šiose pareigose JAV istorijoje. Anksčiau ji buvo Kalifornijos generalinė prokurorė, taip pat atstovavo šiai valstijai Senate.

K. Haris iš pradžių nebuvo kandidatė – dabartinis prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) turėjo dalyvauti rinkimuose, tačiau jis pasitraukė iš lenktynių. Po jo pasitraukimo demokratai kandidatu iškėlė K. Haris. Ji veikia kartu su Minesotos gubernatoriumi Timu Volcu (Tim Waltz), kurį pasirinko savo viceprezidentu.

Respublikonų kandidatas yra 45-asis JAV prezidentas, verslininkas, milijardierius („Forbes“ jo turtus vertina 5,6 mlrd. JAV dolerių) D. Trumpas. 2016 m. rinkimuose jis nugalėjo Hilari Klinton (Hillary Clinton), o 2020 m. pralaimėjo Dž. Baidenui. D. Trumpas savo viceprezidentu pasirinko Ohajo senatorių Džeimsą Deividą Vensą (Jamesą Davidą Vance).

K.Haris 60 metų, D. Trumpui – 78 metai.

Inauguracija vyks 2025 m. sausio 20 d. Jei D. Trumpas laimės rinkimus, jis bus seniausias tuo metu, kai bus išrinktas prezidentu (78 metai, septyni mėnesiai ir šešios dienos). Dabar šį „titulą“ turi Dž. Baidenas – prieš inauguraciją jam buvo 78 metai ir du mėnesiai.

Seimo narys Mindaugas Puidokas. Asmeninio archyvo nuotrauka
Seimo narys Mindaugas Puidokas. Asmeninio archyvo nuotrauka

M. Puidokas: D. Trumpo pergalė reiškia respublikonų dominavimą JAV ir ryžtingą atsaką globalistinei ideologijai

Seimo narys, mokslų daktaras, Mindaugas Puidokas:

D. Trumpui laimėjus, greičiausiai respublikonai vienu metu kontroliuos viską: Prezidento postą, Senatą ir Atstovų rūmus. LRT jau dabar kelia isteriją dėl D. Trumpo ir respublikonų pergalės, o konservatorius Žygimantas Pavilionis ragina visus Europoje ir Lietuvoje mokytis šokti valsą su D. Trumpu.

Senosios respublikonų sisteminės partijos neliko ir D. Trumpo politinis sparnas visiškai perėmė kontrolę į savo rankas. Tai yra istorinis įvykis, nes bus ryžtingai stabdomas sorošinę ideologiją skleidžiančių globalistų elito dominavimas pasaulyje! Bus stabdomi „BlackRock“ korporacijos ir jos vasalams naudingi multimilijardinius pelnus atnešantys karai bei visuomenei degradaciją nešanti genderinė LGBT ideologija. Dėl to jie jau žviegia abejose Atlanto pusėse.

Mano širdis šiandien džiaugiasi, kad populiariausias sportas Lietuvoje ir Europoje dabar taps kepuraičių perdažymas D. Trumpo spalvomis arba tiesiog jas pakeičiant į kepuraites su MAGA (Padarykime Ameriką vėl didžią) užrašu.

Tai bus milžiniškas politinis šokas ir pasikeitimas visam Europos ir vakarų pasauliui. Lietuvoje pokyčiai pasijaus ne taip greitai, kaip likusiame Vakarų pasaulyje, kuris jau dabar turi tamprius ryšius su D.Trumpo komanda. Dauguma Lietuvos politinio elito save pozicionavo, kaip D.Trumpo priešininkais, dėl to bus nelengva atrasti palaikymo kelius į jo administraciją, bet džiugu, kad ir Lietuva pagaliau turės ambasadorių iš JAV, kuris nebus genderizmo ideologijos atstovas.

Profesorius Algis Krupavičius. Asmeninio archyvo nuotrauka
Profesorius Algis Krupavičius. Asmeninio archyvo nuotrauka

Prof. A. Krupavičius: suveikė keli veiksniai

Profesorius, politologas Algis Krupavičius

Po kelių valandų balsavimo rezultatus jau buvo galima prognozuoti. Juolab, kad rezultatai Amerikoje apdorojami greitai, todėl tendencijos paaiškėjo jau pirmosiomis valandomis.

Ilgiau žinių reikėjo laukti iš svyruojančių valstijų, bet vienas pagrindinių indikatorių buvo balsų santykis vertinant visus rinkėjus. Apklausos teigė, kad K. Harris gali laimėti daugelį rinkėjų balsų, pradiniai rezultatai parodė, kad situacija yra ne visai tokia ir D. Trumpas gali gauti 70 mln. balsų daugiau negu K.Harris.

Beje, prognozuoti tokius rezultatus buvo galima, tik reikėjo remtis tomis visuomenės nuomonių tyrimo įmonėmis, kurios buvo tiksliausios prieš keturis metus ir dabar nuosekliai rodė galimus rinkėjų pasirinkimus. Viena geriausiai prognozavusių buvo „AtlasIntel“ iš Brazilijos. Jų prognozės – pačios tiksliausios, o įmonė nėra politiškai angažuota.

Svarbus veiksnys buvo tai, kad jis kampanijos pabaigoje aktyviai naudojo socialines medijas, kuriose buvo galima išsakyti objektyvesnę nuomonę, kadangi sisteminė žiniasklaida jį juodino, o K. Harris pateikė kaip gerietę.

Didelė dalis JAV rinkėjų išankstiniais kandidatų paveikslais nepatikėjo, bet tam D. Trumpas ir jo būsimasis viceprezidentas turėjo aktyviai dirbti.

Paveikė ir Džo Rogano (Joe Rogan) laidos. D. Trumpas turėjo ilgą interviu, kuris buvo labai žmogiškas. Pokalbyje galėjo dalyvauti ir K. Haris, bet ji atsisakė.

Dar vienas veiksnys – įžymybių vaidmuo. Didžiausia jų - E. Muskas, verslininkas ir X tinklo savininkas. Rinkimų kontekste dažnai sakoma, kad E. Muskas sugrąžino laisvą žodį į viešąjį diskursą. Jis dalyvavo rinkimų kampanijoje ir D. Trumpą siejo su Konstitucijos ir demokratijos išsaugojimu JAV. E. Musko veiksnys buvo svarbus, juolab kad K. Harris rėmė kitos įžymybės.

Po šių rinkimų Lietuva turės pati rasti sugyvenimo būdą su JAV ir jos naująja administracija, nes ten vyko keturi rikimai – prezidento, Senato, Atstovų rūmų ir dalies gubernatorių. Užsienio ir saugumo politikoje svarbi prezidento ir Kongreso pozicija, bet jų rankose gali atsidurti ir Senatas. Galios ir įtakos koncentracija slenkasi į respublikonų pusę, todėl jie galės laisviau veikti.

D. Trumpas kalbėjo apie visuomenės „išgijimą“ ir pagrindines jos problemas – migraciją, prekybą, ekonominį konkurencingumą, todėl, tikėtina, dėmesio bus skiriama vidaus gyvenimui ir jo problemų sprendimui.

JAV santykiai su ES turės būti perkrauti. J. Bideno prezidentavimo metu JAV grįžo į ES politika ne visada gerąją prasme, bet dabar viskas keisis ir ES turės pergalvoti savo situaciją, vystymosi kryptis ir pasirinkimus bei tuo pagrindu žiūrėti toliau.

Dėl baimių, kad perrinkimas gali paveikti NATO arba JAV pasukti izolicionizmo keliu, jos nėra pagrįstos, nes tiek Lietuva, tiek ir pasaulis jau turi vienos D. Trumpo kadencijos patirtį, tik šį kartą jis siekiuose bus aiškesnis, tikslesnis, nuosaikesnis. To galima ir reikia laukti.

Baimės, kad JAV gali formuoti aštresnę politiką ar kurti naujas įtampas Kinijos ar Irano atžvilgiu, nėra pagrįstos. Spėlionės ir spekuliacijos, bet ne daugiau.

Vienas geriausių pavyzdžių, kad D. Trumpas moka būti lankstus, JAV Ir Šiaurės Korėjos santykiai. Pirmoje kadencijoje į valdžią jis atėjo su griežtomis nuostatomis Šiaurės Korėjos atžvilgiu, bet šios nuostatos pasikeitė. Tai - savotiškas lakmuso popierėlis, kad jis gali būti lankstus ir sugeba rasti bendrą kalbą. Greičiausiai taip ir bus.

Be to, jis suvokia, kad dabartinis pasaulis yra daugiapolis, todėl jame JAV savo globalius interesus taip pat turės derinti prie pasikeitusios aplinkos.