Kinijos dirižablis skraido JAV teritorijoje
JAV praneša, kad Kinijos šnipinėjimo balionas pažeidė šalies oro erdvę ir jau kelias dienas skrieja virš JAV teritorijos. Dėl šios priežasties net buvo pakelti JAV naikintuvai, tačiau kariuomenės vadai nutarė nebandyti numušti baliono, baiminantis dėl saugumo sumetimų.
JAV gynybos pareigūnai teigia, kad balionas buvo pastebėtas virš saugumo sumetimais jautrių teritorijų ir skrido virš Aliaskos Aleutų salų, pasirodė virš Bilingso miesto Montanoje, kur yra keletas JAV branduolinių raketų šachtų.
Pati Kinija paskelbė, kad virš JAV pastebėtas balionas iš tiesų priklauso jai, tačiau pareiškė, kad tai civilinis aparatas, skirtas oro tyrimams ir meteorologiniams tikslams.
Kinijos teigimu, dirižablis neplanuotai nukrypo nuo numatyto tikslo, o dėl šio įvykio bei JAV oro erdvės pažeidimo Kinija išreiškė apgailestavimą.
Šis įtampą tarp Kinijos bei JAV didinantis įvykis vyksta kaip tik tuo metu, kai JAV valstybės sekretoriaus Anthony Blinkenas turėjo vykti vizito į Pekiną. Atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes, susitikimas tarp Kinijos bei JAV atstovų buvo atšauktas.
Kinų balionas stebi JAV nacionalinio saugumo objektus
JAV paskelbė jau kelias dienas stebinti, kaip manoma, šnipinėjimui skirtą komunistinės Kinijos balioną, pažeidusį amerikiečių oro erdvę.
Pentagono atstovas spaudai, brigados generolas Patas Ryderis patvirtino, kad JAV vyriausybė pastebėjo balioną aukštai virš JAV žemyninės dalies šiaurinių valstijų.
„Jungtinių Valstijų vyriausybė aptiko ir stebi šnipinėjimo balioną, kuris šiuo metu yra virš Jungtinių Valstijų žemyninės dalies. JAV vyriausybė toliau jį atidžiai seka ir stebi. Balionas šiuo metu skrieja gerokai didesniame aukštyje nei komercinis oro transportas ir nekelia karinės ar fizinės grėsmės žmonėms ant žemės. Tokio pobūdžio baliono veiklos atvejai per pastaruosius kelerius metus buvo pastebėti ir anksčiau,“ – sakė Pentagono atstovas P. Ryderis[1].
Aukšto rango gynybos pareigūnas vis dėlto patvirtino, kad JAV vyriausybė yra įsitikinusi dėl to, kad šnipinėjimo balionas priklauso Kinijos Liaudies Respublikai ir atskleidė, kad aparatas neseniai buvo pastebėtas virš Montanos.
Pasak P. Ryderio, saugumo pareigūnai svarstė galimybę jį numušti, tačiau nusprendė to nedaryti dėl susijusios rizikos.
„Norėjome įsitikinti, kad koordinuojame veiksmus su civilinėmis institucijomis, kad išvalytume oro erdvę aplink galimą teritoriją. Tačiau net ir ėmusis šių apsaugos priemonių, mūsų kariniai vadai nusprendė, kad mes nepakankamai sumažinome riziką. Taigi, mes nevykdėme numušimo procedūros“, – sakė P. Ryderis.
Gynybos sekretorius Lloydas Austinas taip pat sušaukė susitikimą su aukšto rango Gynybos departamento vadovais aptarti baliono situacijos. Susitikimo metu buvo pakartotinai nuspręsta nesiimti karinių veiksmų dėl pavojaus civiliams.
JAV pareigūnai teigia, kad dirižablio stebėjimo įrangą maitina saulės baterija, kuri dideliame aukštyje sistemai užtikrintų patikimą energijos šaltinį. Vis dėlto, neatrodo, kad saulės baterija būtų sujungta su kokiu nors varikliu, kuris leistų Kinijai valdyti aparatą.
Pentagono pareigūnai teigė nemanantys, kad balionas turi didesnių stebėjimo ar žvalgybos duomenų rinkimo pajėgumų nei Kinijos šnipinėjimo palydovai, skriejantys Žemės orbitoje.
Kinija teigia, kad balionas renka informaciją apie orus
Kinijos valdžios institucijos penktadienį sureagavo į pareiškimus apie jų dirižablį JAV oro erdvėje. Kinijos pareigūnai patvirtino, kad balionas yra jų ir pareiškė, kad aparatas renka informaciją meteorologiniams moksliniams tyrimams[2].
Kinijos užsienio reikalų ministerija savo pareiškime nurodė, kad dėl netikėtai stipraus vėjo balionas nuklydo į JAV teritoriją. Kinai šį incidentą įvardija kaip force majeure padarinį, už kurį Kinija nėra atsakinga.
„Balionas yra Kinijos ir jis yra civilinio pobūdžio, naudojamas moksliniams tyrimams, pavyzdžiui, meteorologijos srityje. Paveiktas vakarų vėjo ir turėdamas ribotas savikontrolės galimybes, balionas smarkiai nukrypo nuo numatyto maršruto“, – teigiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad bet kokios sąmoningos spekuliacijos ar įvykio sureikšminimas nepadės spręsti šio klausimo.
„Kinija yra atsakinga šalis. Mes veikiame pagal tarptautinę teisę. Neketiname pažeisti kitų šalių oro erdvės. Tikimės, kad atitinkamos šalys šį klausimą spręs šaltakraujiškai“, – pabrėžia M. Ning.
Kinija skelbia, jog ir toliau palaikys ryšius su JAV, kad tinkamai išspręstų šią netikėtą situaciją, tačiau nacionalistinė kinų žiniasklaida jau suskubo kaltinti JAV įtampos didinimu.
„Jau kurį laiką Jungtinės Valstijos dažnai naudojo teiginius apie Kinijos grėsmę ir Kinijos šnipinėjimo teoriją, kad sukurtų Šaltojo karo atmosferą ir padidintų įtampą Kinijos ir JAV santykiuose. JAV vyriausybės ir žiniasklaidos bendradarbiavimas gali kurstyti visuomenės paniką ir įtarimus dėl konkrečių tikslų, vien tam, kad būtų pasiekti vyriausybės tikslai. Nepaisant to, kad JAV ir jų sąjungininkės apsimeta laisvomis ir apsišvietusiomis demokratinėmis valstybėmis, jų gyventojai yra imlesni manipuliacijoms nei bet kurios kitos pasaulio valstybės“, – teigiama nacionalistinio bulvarinio leidinio „Global Times“ pranešimuose[3].
A. Blinkenas atšaukė vizitą į Pekiną
Baliono situacija vyksta būtent dabar, kai JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas turėjo išvykti vizito į Kiniją. Vis dėlto, dėl susiklosčiusių aplinkybių, vizitą jis nusprendė atšaukti[4]. JAV pareigūnai atkreipė dėmesį į Pekino atsiprašymą, tačiau mano, kad JAV oro erdvės pažeidimas yra nepriimtinas.
„Po konsultacijų su mūsų tarpžinybiniais partneriais, taip pat su Kongresu, padarėme išvadą, kad šiuo metu nėra tinkamų sąlygų sekretoriui Blinkenui vykti į Kiniją“, – sakė pareigūnas, bendraudamas su žurnalistais su anonimiškumo sąlyga.
Pats A. Blinkenas tiesiogiai pranešė savo kolegai Kinijoje Wang Yi, kad atideda kelionę, tačiau nurodė, kad jis vyks į Kiniją pirmai progai pasitaikius, kai tik „sąlygos leis“. A. Blinkenas turėjo vykti į Kiniją šį savaitgalį. Dabar valstybės departamento pareigūnai neskelbia, kada galėtų įvykti perkeltas vizitas.