Suprasti akimirksniu
  • Kinija rado 83 mlrd. dolerių vertės aukso atsargų telkinį
  • Aukso atsargos - tai aukso kiekis, kurį galima ekonomiškai išgauti
  • Kodėl aukso kasyba tokia svarbi iki šių dienų?
Šaltiniai
Kasyba
Kinija atrado naują aukso gyslą. Paul Seling/ Pexels

Kinija rado 83 mlrd. dolerių vertės aukso atsargų telkinį

Kinija atrado „supermilžinišką“ aukso telkinį. Ekspertai teigia, kad tai vienas didžiausių rezervų žemėje. Oficialūs pranšimai skelbia, kad mokslininkai aptiko šį didžiulį aukštos kokybės aukso telkinį. Jis buvo paslėptas netoli kitų šalyje veikiančių aukso kasyklų[1].

Šis naujas telkinys buvo aptiktas Wangu aukso lauke Hunano provincijos šiaurės rytuose. Pasaulio aukso tarybos duomenimis, Kinija jau dabar yra didžiausia aukso gamintoja.

Per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Kinija suvartojo 741,732 tonos aukso, bet pagamino tik 268,068 tonos. Todėl šalis, norėdama patenkinti augančią paklausą, pasikliauja importu.

Aukso kainos kilo dėl didėjančios pasaulinės geopolitinės įtampos. Spalio 30 d. aukso ateities sandoriai Šanchajaus ateities sandorių biržoje pasiekė rekordinį lygį - 639,48 juanio už gramą.

Aukso atsargos - tai aukso kiekis, kurį galima ekonomiškai išgauti

Pingdziango apygardoje, Hunano geologijos akademija padarė įdomų atradimą: daugiau kaip 40 aukso rūdos gyslų daugiau kaip 2 000 metrų gylyje. Apskaičiuota, kad šiose gyslose yra 300,2 tonos aukso, o didžiausias jo kiekis siekia 138 gramus metrinėje tonoje. Ekspertai mano, kad giliau, už 3 000 metrų, esančiose atsargose gali būti daugiau kaip 1 000 tonų aukso[2].

Patikrinti ar nustatyti, kiek aukso liko įvairiose pasaulio kasyklose, yra sudėtinga, nes kiekvienoje kasykloje išgaunamo aukso kiekis svyruoja. Be to, rezultatų pateikimo procesas nėra skaidrus. Tačiau 2022 m. Pietų Afrikos Respublikos South Deep aukso kasykloje buvo aptiktos didžiausios žinomos likusios aukso atsargos Žemėje.

Joje yra apie 1 025 tonų aukso - dabar jau antroje vietoje po naujai atrasto telkinio. Šis naujas aukso telkinys galėtų padėti sušvelninti Kinijos krizę, nes šalis labai priklausoma nuo importuojamo aukso iš Australijos ir Pietų Afrikos. Visas telkinys galėtų patenkinti Kinijos poreikius bent vienerius metus.

Aukso kasyba netampa atgyvena. Pixabay/ Pexels
Aukso kasyba netampa atgyvena. Pixabay/ Pexels

Kodėl aukso kasyba tokia svarbi iki šių dienų?

Nors pasaulis keičiasi ir viršų ima kriptovaliutos, aukso kasyba vis dar yra pagrindinis daugelio pasaulio šalių ekonomikos variklis. Ši pramonė atliko svarbų vaidmenį kai kurių šalių, pavyzdžiui, Pietų Afrikos Respublikos, istorinėje raidoje.

Ji ir šiandien tebėra labai svarbi, tačiau ne tik makroekonominiu lygmeniu. Aukso gavyba iš žemės plutos buvo populiari veikla šimtmečius, siekianti senovės Romos ir Egipto civilizacijas. Šiandien ji toliau teikia daug naudos visuomenei.

Viena iš pagrindinių aukso gavybos privalumų - jos indėlis į ekonomiką. Ši pramonės šaka suteikia darbo vietas milijonams žmonių - nuo kalnakasių iki inžinierių ir logistikos darbuotojų. Be to, aukso gavyba duoda pajamų vyriausybėms iš mokesčių ir atlyginimų. Remiantis Pasaulio aukso tarybos duomenimis, vien 2020 m. aukso gavybos pramonė į pasaulio ekonomiką įnešė daugiau kaip 170 mlrd. dolerių.

Auksas taip pat yra puikus investicinis turtas, nes suinteresuotosioms šalims suteikia galimybių investuoti į aukso gavybos įmones ir jomis prekiauti. Tokios investicijos apsaugo nuo infliacijos, todėl yra patrauklios investuotojams[3].

Net technologiškai pažengusiose šalyse ir naujų technologijų amžiuje kasybos pramonė prisitaiko prie šių pasiekimų. Bendrovės investuoja į mokslinius tyrimus ir plėtrą, gerina kasybos operacijų efektyvumą ir saugą. Inovacijos lemia naujų technologijų, pavyzdžiui, automatizuotos kasybos įrangos ir nuotolinio stebėjimo sistemų, kūrimą, todėl aukso gavyba tampa produktyvesnė.

Nors aukso gavyba daro neigiamą poveikį aplinkai, šioje srityje esama ir tam tikros naudos. Net ir aukso kasybos bendrovės stengiasi sumažinti savo poveikį aplinkai taikydamos tvarią praktiką. Pavyzdžiui, naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, mažinamas vandens suvartojimas ir net rekultivuojama žemė, kad būtų atkurtos natūralios buveinės. Kai kuriais atvejais šios pastangos gali sukurti naują aplinką laukiniams gyvūnams, taip padedant palaikyti biologinę įvairovę.

Aukso gavyba taip pat gali teikti socialinę naudą vietos bendruomenėms. Kasybos įmonės dažnai investuoja į infrastruktūrą, pavyzdžiui, kelius, ligonines ir mokyklas, taip pat gali siūlyti gyventojams švietimo ir darbo mokymo programas.

Šios pastangos gali padėti skatinti vietos ekonomiką ir kelti netoliese esančių bendruomenių gyvenimo lygį. Aukso kasyba teikia ne tik ekonominę vertę. Ji labai svarbi investicijų galimybėms, technologinei pažangai ir tvariam vystymuisi.