Kinija stabdo ES prašymą sudaryti PPO kolegiją dėl suvaržymų Lietuvai

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Prekyba
Kinija PPO blokavo ES skundus. Kyle'o Ryan'o/Unsplash nuotrauka

Kinija užkirto kelią ES pateiktų pažeidimų nagrinėjimui PPO

Gruodžio 20 d. Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) Ginčų sprendimo institucijos (GST) posėdyje Kinija užblokavo Europos Sąjungos (ES) prašymus sudaryti ginčų arbitrų kolegiją dviejose bylose.

Viena iš bylų siejama su Kinijos priemonėmis dėl prekybos prekėmis ir paslaugomis su Lietuva. Kita yra siejama su Kinijos intelektinės nuosavybės teisių įgyvendinimu ir trukdymo Europos aukštųjų technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe Bendrijos teismuose ginti savo patentus[1].

ES pareiškime dėl Kinijos priemonių, turinčių įtakos prekybai su Lietuva buvo teigiama, kad 2022 m. kovo 14-15 d. ES surengė konsultacijas su Kinija, kad būtų pasiektas abi šalis tenkinantis šio klausimo sprendimas, bet šiomis konsultacijomis ginčo išspręsti nepavyko. ES ir Kinijos patentų debatai taip pat trunka jau ilgą laiko tarpą.

Tačiau Kinijai pasinaudojus veto teise, konfliktų išsprendimas PPO pakibo ant plauko. Kita vertus, abu šie ES prašymai buvo pateikti pirmą kartą, todėl, jeigu ateityje bus pateikti pakartotinai, jiems automatiškai bus sudarytos ginčų sprendimo komisijos.

Kinijos veto ginčų išspręsti artimiausiu metu neleis

Kinijai šią savaitę užblokavus ES prašymus PPO sudaryti arbitrų kolegiją dėl Pekino apribojimų importui iš Lietuvos, Vilnius teigia, jog tai neturėtų smarkiai užtęsti proceso.

„Kinija pasinaudojo teise blokuoti ES prašymą PPO įkurti specialų panelį ginčui su Lietuva spręsti. Tačiau blokavimo teise Kinija gali pasinaudoti tik kartą ir tai, tikėtina, neturėtų padaryti reikšmingos įtakos bylos nagrinėjimo pradžiai“, – teigiama Lietuvos užsienio reikalų ministerijos komentare[2].

Kinija taip pat blokavo ne tik siekį išspręsti ginčą su Lietuva, bet ir kitą ES prašymą, sudaryti kolegiją byloje dėl trukdymo Europos aukštųjų technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe Bendrijos teismuose ginti savo patentus.

Kinija tokius ES prašymus vadina tiesiog painiais ir skubotais, bet ES teigia, kad vėl prašys sudaryti kolegijas minimiems ginčams sausį. Pagal PPO taisykles, blokuoti procesą galima tik kartą, tad Kinija daugiau to padaryti nebegalės.
ES
ES liko nieko nepešusi. Christiano Lue/Unsplash nuotrauka

Kinija daro žalą Lietuvai ir visai Bendrijai

Europos Komisijos (EK) teigimu, abiem konfliktiniais atvejais Kinijos veiksmai daro didelę žalą Europos verslui, o diskriminacinės Pekino priemonės prieš Lietuvą daro poveikį Bendrijos vidaus prekybai. EK kreipimesi į PPO teigiama, jog Lietuvos eksportas į Kiniją šių metų sausio-spalio mėnesiais, palyginti su pernai tuo pat laiku, sumažėjo 80 procentų. 

Antradienį Ženevoje vykusiame PPO ginčų sprendimo institucijos posėdyje Kinija pareiškė, kad prašymas sudaryti ginčų nagrinėjimo grupę Lietuvos bylai nagrinėti yra „per ankstyvas“[3].

Antruoju ginčų su Kinija atveju Europos institucijos teigia, kad Kinija naudojasi vidaus teismais, kad pažeistų intelektinės nuosavybės įstatymus ir taip leistų „Huawei Technologies“, „Xiaomi“ ir kitoms telekomunikacijų milžinėms gauti pigesnių technologijų licencijų.

ES teigimu, skundus dėl Kinijos veiklos patentų srityje pateikusioms įmonėms, įskaitant „Sharp“, „Ericsson“ ir „Nokia“, Kinijoje grasinama kasdien skirti maždaug 130 tūkst. EUR baudas arba baudžiamąsias bylas, o tai reiškia, kad už draudimų nesilaikymą šių kompanijų vadovai Kinijoje gali būti net įkalinti.

PPO akiratyje Kinija atsiduria ne pirmą kartą: paskutinioji ginčų byla išspręsta jos naudai

PPO nesutarimus Kinija sprendžia ne tik su Lietuva ar ES, bet ir su nuolatine konkurente JAV. Paskutinėje byloje buvo padaryta Kinijai palanki išvada. Nustatyta, kad būtent JAV nesilaikė taisyklių, reikalaudamos, kad Honkonge pagaminti produktai būtų ženklinami užrašu „Pagaminta Kinijoje“.

PPO ginčų komisija nustatė, kad JAV pažeidė savo įsipareigojimus pagal prekybos organizacijos taisykles ir atmetė Vašingtono argumentą, kad JAV „esminiai saugumo interesai“ leidžia tokį ženklinimą. PPO kolegija teigė, kad situacija nebuvo „nepaprastoji padėtis“, kuri pateisintų tokią išimtį pagal prekybos organizacijos taisykles. JAV prekybos atstovo biuras nurodė, kad vis tiek nepaisys PPO sprendimo[4].

Tiek JAV, tiek ir Honkongas gali apskųsti sprendimą PPO apeliaciniam teismui, tačiau Apeliacinė taryba šiuo metu neaktyvi, nes JAV beveik viena sustabdė naujų narių skyrimą į šią instituciją, kilus susirūpinimui, kad ji viršijo savo įgaliojimus. Tai reiškia, kad bet koks toks apeliacinis skundas būtų perduotas arbitražui ir liktų neišspręstas.