Kiek kainuoja palaidoti artimąjį?

Finansai ir NT, Lietuva, ŠeimaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Laidotuvės
Laidotuvės kainuoja vis brangiau. Thomas Bormans/Unsplash nuotrauka

Net ir pigiausias laidotuvių variantas kainuoja apie 500 eurų

Netekus artimojo iš karto tenka imtis sekančio žingsnio – velionio laidojimo. Tačiau pažvelgus į laidojimo kainas, išaiškėja, kad tai yra išties ne pigi procedūra. O bandant į amžinąjį pasaulį palydėti artimąjį, kuris turi atgulti Vilniuje ar Kaune, ši paslauga tampa dar brangesnė.

Laidojimo paslaugų kainos Lietuvoje gali skirtis priklausomai nuo regiono, paslaugų teikėjo ir asmeninių pageidavimų. Jei žiūrėsime ne į pačius pigiausius variantus, o į vidutines kainas, išlaidos paprastai siekia nuo 1 000 iki 3 000 eurų, tačiau kai laidojama didmiesčiuose, jos gali dar labiau išsipūsti. O tais atvejais, kai norima rinktis patį pigiausią variantą, su trumpesniu šarvojimo laiku ir pigiausiais pasirinkimais, vis tiek tenka pakloti 400-500 eurų ar dar daugiau[1].

Nors laidojimo paslaugos bei jų kaina gali smarkiai skirtis priklausomai nuo to, kokių laidotuvių nori artimieji ir kiek tam gali skirti lėšų, visgi tam tikros paslaugos yra būdingos visoms laidotuvėms. Dažniausiai yra užsakomos kelios esminės paslaugos: karsto ar urnos pasirinkimas, laidojimo transportas, kapo įrengimas, gėlės, laidotuvių vietos nuoma, ir viso priėmimo organizavimas.

Karsto ar urnos kaina priklauso nuo panaudotų medžiagų, papuošimų ir bendro dizaino

Kremavimas
Kremavimas tampa vis populiaresniu pasirinkimu. The Good Funeral Guide/Unsplash nuotrauka

Laidotuvėse naudojamų kartų kainos priklauso nuo medžiagos, dizaino ir kokybės. Paprastas medinis karstas gali kainuoti apie 200–400 eurų, o išskirtinio dizaino ar medžiagų karstai siekia nuo 500 iki 1 500 eurų. Tiesa, išskirtiniais atvejais įmanomos ir dar didesnės sumos. Pavyzdžiui, prabangūs karstai su specialiomis apdailos detalėmis ar itin tvirtais metaliniais paviršiais gali kainuoti net iki kelių tūkstančių eurų[2].

Verta pažymėti, kad kremavimas tampa vis populiaresne alternatyva tradiciniam laidojimui. Ši paslauga yra ne tik ekonomiškesnė, bet ir praktiškesnė tiems, kurie nenori užimti daug vietos kapinėse. Tai ypač populiarus pasirinkimas didmiesčiuose.

Kremavimo paslaugos kaina paprastai siekia apie 200–300 eurų. O urnos kainos svyruoja nuo 50 iki kelių šimtų eurų, priklausomai nuo pasirinkto dizaino ir medžiagų. Urnos dažnai pasirenkamos pagal estetinį skonį ar net šeimos tradicijas, ir ši paslauga leidžia sumažinti bendrą laidojimo išlaidų sumą.

Laidojimo automobilio nuoma ir kapavietė taip pat atsieina nemažą sumą pinigų

Laidotuvių gėlės
Laidotuvių kaina priklauso nuo užsisakomų paslaugų. Strauss Western/Unsplash nuotrauka

Laidojimo procesas neapsiriboja vien tik karstu ar urna – būtina pasirūpinti tinkamu laidojimo transportu ir kapavietės įrengimu. Laidojimo automobilio nuoma kainuoja apie 100–200 eurų, priklausomai nuo atstumo ir paslaugų teikėjo. Kai kuriais atvejais šeimos pageidauja specialių transporto priemonių, pvz., prabangios juodos ar retro stiliaus laidojimo mašinos, kurios taip pat gali gan smarkiai padidinti išlaidas.

Kapavietės paruošimo ir įrengimo paslaugos taip pat skiriasi kainomis, priklausomai nuo kapinių reikalavimų. Kai kurios kapinės Vilniuje ir Kaune taiko didesnius mokesčius už kapavietės paruošimą ar priežiūrą, o tai dar labiau padidina bendras išlaidas.

Be to, nereikia pamiršti išlaidų antkapiui. Jie gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo akmens rūšies, dizaino ir išgraviruotų tekstų.

Ypatingam atsisveikinimui su artimuoju negailima ir itin didelių sumų

Vis labiau populiarėja ir individualios, asmeniškesnės laidojimo ceremonijos. Žmonės siekia sukurti ypatingą atsisveikinimą, atspindintį mirusiojo asmenybę ar pomėgius.

Kai kurios šeimos pasirenka muziką, ypatingas gėlių kompozicijas ar net meninius elementus, kurie išreiškia pagarbą išėjusiojo atminimui ir parodo, kokį gyvenimą jis nugyveno. Daug asmeniškesnė ceremonija gali apimti ir tokius elementus kaip video įrašai ar nuotraukų pristatymas ceremonijos metu. O išlaidos gali svyruoti nuo 300 iki 1 000 eurų.

Įdomu dar ir tai, kad dabar net ir laidojimo ceremonijos tampa labiau „žalios“. Kai kurie žmonės renkasi aplinkai draugiškas medžiagas ar net vadinamąsias „žaliąsias laidotuves“. Pvz., naudojami greitai suyrantys karstai arba kremavimo alternatyvos, tokios kaip vandens kremavimas (hidrolizė). Tiesa, tokie pasirinkimai Lietuvoje dar nėra plačiai prieinami ar apskritai žinomi, tačiau atsiranda vis daugiau asmenų, kurie teiraujasi apie gamtai draugiškesnius variantus.

Nemažai žmonių iš anksto suplanuoja savo laidotuvių finansus ar įsigyja draudimą

Laidotuvių išlaidos
Kai kurie žmonės iš anksto susiplanuoja savo laidotuvių biudžetą. Diego Lozano/Unsplash nuotrauka

Atsižvelgiant į augančias kainas, vis daugiau žmonių nusprendžia iš anksto pasirūpinti savo laidotuvių išlaidomis. Dalis žmonių tiesiog taupo pinigus atskiroje sąskaitoje, o kiti nusprendžia pasinaudoti draudimo programomis ar išankstinio mokėjimo paslaugomis.

Kai kurios draudimo bendrovės Lietuvoje siūlo laidotuvių draudimą, kuris padeda padengti išlaidas, kai miršta apdraustasis. Ši paslauga suteikia finansinį saugumą šeimai, leidžia lengviau planuoti laidotuves ir sumažina ekonominį spaudimą artimiesiems.

Išankstinis mokėjimo planas taip pat tampa populiarus tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie nori patys susiplanuoti laidotuves ir palengvinti organizacinius rūpesčius šeimai. Pasirašydami išankstinį mokėjimo planą, jie gali iš anksto pasirinkti laidotuvių paslaugų tiekėją ir sumokėti už visas arba dalį paslaugų. Tai leidžia užtikrinti, kad bus įvykdyti jų norai, taip pat sumažėja tikimybė, kad šeimai teks rūpintis neplanuotomis išlaidomis ir tai taps per didele našta.

Valstybės parama mirus artimajam padeda padengti laidotuvių išlaidas

77.lt primena, jog Lietuvoje mirus artimajam, šeimos nariai ar artimi giminaičiai gali tikėtis valstybės paramos, apimančios įvairias išmokas ir pašalpas, kurios padeda padengti laidotuvių išlaidas bei užtikrina tam tikrą finansinį saugumą po netekties[3]. Ši parama apima laidojimo pašalpą, našlių ir našlaičių pensijas, išmokas mirus darbo metu, taip pat specialią pagalbą mirusiųjų palaikams iš užsienio parvežti.

Netektis
Netekus artimojo galima tikėtis valstybės paramos. Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash nuotrauka

Laidojimo pašalpa – viena dažniausių ir prieinamiausių paramos formų, skiriama asmeniui ar įmonei, kuri faktiškai rūpinasi laidojimo organizavimu. 2024 metais ši vienkartinė išmoka siekia 440 eurų. Norint gauti šią paramą, artimasis ar atsakinga įmonė turi kreiptis į mirusiojo paskutinės deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybę per 12 mėnesių nuo mirties dienos. Pašalpa nėra skiriama, jei laidojimo išlaidas padengia valstybė ar savivaldybė. Taip pat kreiptis galima internetu, pasinaudojant spis.lt sistema, kuri suteikia galimybę tvarkyti dokumentus nuotoliniu būdu.

Lietuvoje mirus vienam iš šeimos narių, dažnai skiriamos ilgalaikės socialinio draudimo išmokos – našlių ir našlaičių pensijos.

Našlių pensija mokama sutuoktiniui, kuris įgyja teisę į paramą pagal amžių arba sveikatos būklę. Pvz., 2024 metais bazinė našlio ar našlės pensija siekia 38,23 eurų per mėnesį. Ši parama gali būti mokama iki gyvos galvos, išskyrus atvejus, kai našlys ar našlė susituokia iš naujo arba praranda teisę į paramą.

Į „Sodrą“ galima kreiptis ir dėl našlaičių pensijos, skiriamos vaikams iki 18 metų arba iki 24 metų, jei jie mokosi ar yra pripažinti nedarbingais. Našlaičių pensija padeda užtikrinti finansinį stabilumą vaikams, kai jų pragyvenimą ar švietimą finansavęs asmuo miršta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje teigiama:

„Našlaičių pensija siekia 50 proc. mirusiojo negalios (netekto darbingumo, invalidumo ar senatvės pensijos dydžio, mokama kas mėnesį. Jeigu našlaičių pensijos skiriamos dviem ir daugiau vaikų (įvaikių), 100 proc. mirusiojo negalios, netekto darbingumo, invalidumo ar senatvės pensijos dydžio suma padalijama lygiomis dalimis.“

Jei asmuo miršta dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba ūmios profesinės ligos, šeima gali pretenduoti į vienkartinę draudimo išmoką, lygią 46,55 vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžiui. Ši suma paskirstoma teisę ją gauti turintiems asmenims, o jei yra tik vienas gavėjas, išmokama visa suma. Taip pat gali būti teikiama periodinė draudimo išmoka, skirta nedarbingiems asmenims, kuriems mirusysis teikė išlaikymą. Ši išmoka apskaičiuojama pagal formulę ir teikiama nepriklausomai nuo kitų gaunamų pajamų. Kreipimasis dėl šių išmokų vyksta per „Sodros“ skyrių.

Jeigu mirusiajam priklausė socialinio draudimo išmokos, kurios nebuvo išmokėtos iki jo mirties, pvz., ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, profesinės reabilitacijos arba nedarbo išmokos, jos gali būti išmokamos paveldėtojams. Dėl šių neišmokėtų sumų galima kreiptis į „Sodrą“ su paveldėjimo dokumentais.

Jeigu žmogus miršta užsienyje, artimieji gali gauti paramą palaikų pargabenimui į Lietuvą. Ši parama skiriama mirusiojo artimiems giminaičiams arba asmenims, kurie gyveno kartu su mirusiuoju. Išmoka kompensuoja palaikų parvežimo išlaidas iki 2 970 eurų, jei artimųjų pajamos neviršija nustatytų ribų (528 eurų vienam šeimos nariui). Parama neskiriama, jei palaikus į Lietuvą grąžina valstybė dėl mirusiojo tarnybinių pareigų atlikimo užsienyje. Dėl šios pagalbos kreipiamasi į savivaldybę pagal mirusiojo ar jo artimojo deklaruotą gyvenamąją vietą.

Taip pat primename, jog po tokio skaudaus išgyvenimo kaip artimo žmogaus netektis, svarbu rūpintis savo paties būkle. Emocinė ir psichologinė pagalba teikiama tiek telefonu, tiek ir internetu.

Emocinės ir psichologinės pagalbos kontaktai
Emocinės ir psichologinės pagalbos kontaktai. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuotrauka